EYT'lilere piyango vurdu! SGK'ya başvuru şartı var: İki katı para ödenecek

EYT'lilere piyango vurdu! SGK'ya başvuru şartı var: İki katı para ödenecek

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ile ilgili bir son dakika gelişmesi daha yaşandı. EYT kanunu kapsamında sunulan 1 milyon 700 bin başvurunun büyük çoğunluğuna emekli maaşı bağlantısı yapılmış olup, diğer başvuruların ay sonuna kadar tamamlanması öngörülüyor. Maaşları bir miktar gecikmiş olan EYT'ler için sevindirici bir haber bulunmaktadır. İşte detaylar...

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesinin resmi olarak yürürlüğe girmesi sayesinde, 2 milyon kişinin emeklilik hakkı doğmuştur.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) personeli, gece-gündüz ayrımı yapmaksızın EYT başvurularını inceleyerek kararları netleştiriyor. Maaşları bir süre geciken EYT'liler için ise bir avans haberi geldi.

SGK Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü, emekli maaşı 90 gün içinde bağlanamayanlar için bir avans düzenlemesi bulunduğunu duyurdu.

Kurumun resmi internet sitesinde yer alan 2018/38 Sayılı SGK Genelgesi, 90 gün içerisinde maaşı bağlanamayan emekli adayları için avans düzenlemesini kapsıyor.

Bu düzenlemeye göre EYT'liler SGK'dan avans talebinde bulunabilir. EYT düzenlemesi resmi olarak yürürlüğe girdiği 3 Mart 2023'te emeklilik başvurusunda bulunmasına rağmen maaşı hala bağlanamayan emekli adayları, 2 Haziran'dan sonra kurumdan avans talebinde bulunabilecek.

Ödenen avanslar, bağlanan emekli maaşıyla mahsup edilecek. Yönetmeliğe göre, emekli maaşının 90 gün içinde ödenememesi durumunda, SGK tarafından maaş bağlama hakkı kazandığı belirlenen kişilere, yazılı talepte bulunmaları halinde ilerideki emekli maaşlarından düşülmek üzere avans ödenebiliyor.

2-003.jpg

Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün 2018/38 sayılı genelgesinin ilgili bölümünde şu ifadeler yer alıyor:

Kuruma tahsis talebinde bulunan sigortalı ve hak sahiplerine 90 gün içinde gelir ve aylık bağlanamaması durumunda, Kurumca gelir ve aylık bağlanmasına hak kazandığı anlaşılan sigortalı ve hak sahiplerine yazılı talepte bulunmaları durumunda, İlerideki haklarından düşülerek avans ödenebilecektir. Avans miktarı, her üç ay için bağlanacak maaşta net asgari ücretin üç katını, gelirlerde ise net asgari ücretin iki katını geçmemek üzere Kurumca belirlenecektir.

Avansın bağlanacak gelir ve aylığın birikmiş tutarından fazla olan bölümü, müteakip gelir ve aylıklardan 1/4 oranında kesilerek mahsup edilecektir.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN