Fiyatlar fırladı: Mayın suya değil, balık tezgahlarına düştü

Fiyatlar fırladı: Mayın suya değil, balık tezgahlarına düştü

Ukrayna’nın, Rus gemilerine karşı Karadeniz’e döşediği ve kötü hava koşulları nedeniyle denize sürüklenen mayınlardan dolayı balıkçılar ava çıkamıyor. Yaşanan krizin ardından balık tezgahları boş kalırken, fiyatlarda ise 20-25 TL artış görüldü.

Ukrayna’nın, Rus gemilerine karşı Karadeniz’e döşediği ve kötü hava koşulları nedeniyle denize sürüklenen mayınlardan dolayı balıkçılar ava çıkamıyor. Yaşanan krizin ardından balık tezgahları boş kalırken, fiyatlarda ise 20-25 TL artış görüldü. Savaşın sektörü etkilediğini belirten Balıkçı Şafak Gün, “Mayın suya değil, balık tezgahlarına düştü." dedi.

İstanbul Boğazı’nın Karadeniz girişinde yaşanan mayın paniğinin ardından Karadeniz kıyısında Balık tutmak yasaklanmıştı. Yasağın balık fiyatlarına da yukarı yönde etkisi olurken, ortalama 20 ile 25 TL arasında artış yaşandı. Sezonun sonuna gelinmesinden kaynaklı balığın az çıktığını belirten balıkçılar, mayın krizi ile beraber tezgahların boş kaldığını söyledi. Hamsinin kilosu 60 TL, istavrit 70 TL, mezgit 60 TL, levrek ve çupra ise 140 TL’den satılıyor.

KORKTUKLARI İÇİN AVA ÇIKAMIYORLAR

Savaşın her sektörü etkilediğini ifade eden balıkçı Şafak Gün, “Mayın suya değil, balık tezgahlarına düştü. Balık fiyatları oldukça yükseldi. Ramazan, av yasağının yaklaşması ve son olarak mayın krizi ile beraber tezgahlarda balık kalmadı. Mayın olayı Karadeniz’de oldu. Fakat tüm denizlerdeki balıkçılar korktukları için ava çıkamıyor, bizler de beklemekteyiz. İnşallah güzel haber alırız. Hamsinin kilosu 40 TL’den 60 TL, mezgitin kilosu 30 TL’den 60 TL, istavritin kilosu 50 TL’den 70 TL, levrek ve çupra ise 70 TL’den 140 TL oldu. Şu an hem satış olarak hem de kar olarak bizi oldukça zorluyor” şeklinde konutu.

Bu senenin balık konusunda verimsiz geçtiğini vurgulayan Gün, “Gözümüzü seneye çevirdik. Mayın temizlenirse 20 gün daha balık satarız. Fiyatlar, mayın temizlenirse eski haline döner. Bu rakam ise 20 ile 25 TL arasında olur” diye konuştu.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN