Gerekçesiz kapatılan Fransız Yetimhanesi hakkında yeni gelişme: Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız hakkında suç duyurusu

Gerekçesiz kapatılan Fransız Yetimhanesi hakkında yeni gelişme: Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız hakkında suç duyurusu

Beyoğlu Belediyesi, el koydukları Fransız Yetimhanesi'ni gerekçe göstermeden kapattı. Binada bulunan asırlık Kartonpiyer Müzesi ve atölyenin sahibi Cemal Cinbiz, suç duyurusunda bulundu.

Beyoğlu Belediyesi, Sultan Abdülaziz'in 1866'da Fransız Katolik bir topluluk olan Daughters of Charity of Saint Vincent de Paul (Aziz Vincent de Paul’ün Hayırsever Kızları) adlı vakfa fermanla verdiği Fransız Yetimhanesi'ne 1 Haziran'da el koydu. Belediye, mahkeme süreci devam ederken yetimhanede ‘peyzaj çalışması’ gerekçesiyle yıkım başlattı. Çalışmalar sırasında tarihi salon, duvarlar, salona inen merdivenler, seramikler ve bir dehliz ortaya çıktı. Zarar gören bu yapıların ortaya çıkması üzerine belediye yetkilileri çıkan kalıntıların üzerini toprakla ve betonla kapattı.

Gazete Duvar'dan Ferhat Yaşar'ın haberine göre, binada 1653 yılına dayanan ve sadece Türkiye’de bulunan İsa’nın çarmıha gerilişinin dört tasviri ile birlikte yaklaşık 3 bin kartonpiyer kalıp da sergileniyor. Bu kalıplar arasında İstanbul’da bulunan Topkapı Sarayı, Yıldız Sarayı gibi tarihi yapıların motif ve kartonpiyer kalıpları da bulunuyor. Yine bahçede 1870’li yıllarda inşa edilen yetimhanenin salonları yer alıyor.

BELEDİYE, BAKANLIK VE YARGIYI DİNLEMİYOR

Fransa Başkonsolosluğu bu çalışmaların engellenmesi ve el koyma işleminin sona erdirilmesi için mahkemeye başvurdu. İstanbul 2’inci İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi. Ancak mahkemenin kararına rağmen dozerlere çalışmayı sürdürüyor. Yapılan şikayetler üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nden bir ekip bölgede incelemeler yaptı. Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü, burada yaptıkları incelemenin ardından Beyoğlu Belediyesi'nden çalışmalarını ‘ivedilikle’ durdurmasını istedi.

KAPILAR KİLİTLENDİ, ATÖLYELER ÇALIŞMIYOR

Ancak Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, bu kararın gereğini de yerine getirmedi. Belediye yönetimi, kiraları yüzde 100 artırarak kartonpiyer müzesinin de boşaltılmasını istedi. Boşaltılmaması halinde ise müzede bulanan kalıpların çöpe atılacağı belirtildi.

Kartonpiyer Müzesi ve atölye sahibi sanatçı Cemal Cinbiz, 11 Nisan sabahı iş yerine gittiğinde kapıların kilitli olduğunu gördü. Kapının neden kilitli olduğunu soran Cinbiz'a, Zabıta görevlisi, "Belediye başkanının kesin talimatı var. İçeriye artık giremezsiniz" yanıtını verdi. Cinbiz bunun üzerine belediye gitti. Ancak belediyeden herhangi bir yanıt alamadı. Cinbiz daha sonra Beyoğlu Kaymakamlığı'na giderek şikayetçi oldu. Kaymakamlıktan da herhangi bir yanıt alamayan Cinbiz, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına giderek suç duyurusunda bulundu.

'HAKSIZ VE HUKUKA AYKIRI İŞLEM'

Cinbiz, suç duyurusu dilekçesinde şunları söyledi: "11 Nisan 2023 tarihinde iş yerimize geldiğimizde kapıların kilitlendiğini gördük. Belediye herhangi bir belge göstermeyerek bu hukuka aykırı işlemi yaptı. İşyerimizin kapatılması nedeniyle Beyoğlu Belediye Başkanı olmak üzere tüm ilgili yöneticilerinden şikayetçiyim."

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (4)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
4 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN