Göçmen kuşlara insan darbesi: Yolculuk eziyete döndü

Antalya sahillerinde göçmen kuşlarla ilgili 3 üzücü olayla karşılaşıldı. İnsan kaynaklı nedenlerle kara karınlı kumkuşunun tek bacağını kaybettiği, saz delicesinin zehirlendiği, ibibiğin ise tüfekle vurulduğu tespit edildi. Kuş gözlemcisi Taner Yılmaz, çevreye verilen zararların başka canlıların hayatını zorlaştırdığını belirterek ''Kuşlar özellikle göç yollarında, beslenme ve üreme alanlarında her geçen gün daha zorlu koşullarla mücadele etmek zorunda kalıyor'' dedi.

'İlkbaharın habercisi' göçmen kuşların Afrika ve güneydeki ülkelerden kuzeye göç dalgası devam ediyor. Türkiye'deki kuş gözlemcileri de bu türleri koruyarak toplumsal bilinç oluşturulması amacıyla çalışmalar düzenliyor.

Birçok kuş gözlemcisi ve doğaseverin, göç döneminde yaralı kuşlar için yardıma koşmasına rağmen, kuşların yaralanmaları ve ölümlerindeki en büyük nedenin yine insan kaynaklı nedenler olduğu tespit edildi.

TEK BACAĞIYLA BİNLERCE KİLOMETRE GELMİŞ

Afrika ve güney ülkelerden yola çıkıp, Akdeniz'i aştıktan sonra yorgun düşen birçok göçmen kuş türünün ilk durağı ve dinleme noktası Antalya'da, son birkaç günde 3 üzücü olayla karşılaşıldı.

Türkiye'de 80'e yakın kuş gözlemcisinin katıldığı Manavgat ilçesi Denizkent sahilindeki Kuş Gözlem Kampı'nda görev alan kuş gözlemcisi Tamer Yılmaz, tek bacağını kaybeden ve bu halde binlerce kilometre yol katedip, Türkiye'ye ulaşan kara karınlı kumkuşunu görüntüledi.

ÇEVREYE VERDİĞİMİZ ZARARLARIN ASLINDA BAŞKA CANLILARIN HAYATINI NE KADAR ZORLAŞTIRDIĞINI DÜŞÜNMELİ

Kara karınlı kumkuşunu deniz kenarında görüntüleyen Yılmaz, çevreye verilen zararların başka canlıların hayatını zorlaştırdığını vurgulayarak şunları söyledi:

"Bir bacağı maalesef yoktu, yeni olmadığını düşünüyorum çünkü herhangi bir kan veya taze yara görüntüsü olmadığı gibi yeni haline bir nebze de olsa alışmış görünüyordu. Muhtemelen insanların bıraktığı tel, misina, ağ gibi atıklara takılıp, bir süre sonra ayağını kaybetmiş olabilir. Bu yaygın tür, kışı Akdeniz ülkelerinde, Arap Yarımadası ve Hindistan'da geçirip üreme için Avrupa ve Sibirya'ya göç ediyor

Bu görüntülere baktığımızda bilinçsizce çevreye verdiğimiz zararların aslında başka canlıların hayatını ne kadar zorlaştırdığını düşünmeli ve ona göre davranmalıyız çünkü yaban hayvanları, doğada çoğunluğu insan kaynaklı birçok olumsuzluğa maruz kalıyor. Kuşlar özellikle göç yollarında, beslenme ve üreme alanlarında her geçen gün daha zorlu koşullarla mücadele etmek zorunda kalıyor. Sulak alanların kirletilmesi, kurutulması, çevresel atıklar bunların başlıca sebepleri"

SAZ DELİCESİ ZEHİRLENMİŞ

İkinci olayda ise kuş gözlemcileri, çalılıklar arasında bitkin saz delicesiyle karşılaştı. Veteriner hekim de olan kuş gözlemcisi Gökçe Coşkun, kuşun zehirlendiğini tespit etti.

Yırtıcı ve yerleşik tür olan saz delicesinde fiziksel sorunlar olmadığını kaydeden Coşkun, "Ağız içinde solgunluk ve pis koku geldiği için zehirlenmesinden şüphelendik. Kursağının boş olması nedeniyle un kurduyla besleyip, antibiyotik yaptım sonrasında Tamer bey, DKMP ekiplerine haber verdi. Ekipler, kamp alanından kuşu aldı ve rehabilitasyon merkezinde tedavisi yapılıyor. Şu anda kendine gelmiş durumda. Bir-iki gün bakımı yapılıp, tekrar doğaya salınacak. Yırtıcı bir tür. Zehirlenmiş fare veya kuş ya da tarım ilacına bulaşmış bir leşi yemiş olabilir dolayısıyla insan kaynaklı bir sebep olduğunu tahmin ediyoruz" diye konuştu.

İBİBİK TÜFEKLE VURULMUŞ

Yine Manavgat'ta tüfekle vurulmuş ibibik ise yaralı olarak bulundu. Gökçe Coşkun, kuşu bulan Musa Sağlam'ın kendisiyle irtibata geçtiğinin altını çizerek şunları söyledi:

"Tüfekle ateş edilmiş ve vücuduna saçma isabet ederek, yaralanmış. DKMP ekipleriyle irtibat kurarak, tedaviye alınması sağlandı. İlkbaharın gelişiyle ibibikleri dört gözle bekledik. Onları görüp, izlemekten mutlu olmayacak ve üstüne silahla vuracak saf kötülük barındıran insanların olması beni kahrediyor. Ayrıca ibibik, Kur'an-ı Kerim'de de geçiyor ve kendisine kuş dilinin öğretildiği ifade edilen Süleyman peygambere, Saba Melikesi Belkıs hakkında haber getiren ve Süleyman'ın irşat mektubunu Belkıs'a ulaştıran kuş olarak anılmaktadır. Peygamber efendimizin de ayrıca bu kuşun öldürülmesini yasakladığı biliniyor"

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (2)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
2 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN