Gümrük muafiyeti geldi ama ithalat gerçekleşmedi

Gümrük muafiyeti geldi ama ithalat gerçekleşmedi

2020 yılında Cumhurbaşkanlığı kararıyla Venezuela'dan bazı gıda ürünleriyle birlikte bin 500 ton peynir ithalatına gümrük muafiyeti getirilmişti. Resmi kayıtlar kontrol edildiğinde Venezuela'dan herhangi bir peynir ithalatı olmadı.

Cumhurbaşkanlığı kararıyla ağustos 2020'de Venezuela'dan diğer bazı gıda ürünleriyle beraber 500 ton taze, 500 ton eritme ve 500 diğer olmak üzere toplam bin 500 ton peynir ithalatına gümrük muafiyeti getirilmişti. Ancak resmi kayıtlarda, o tarihten nisan ayı başına kadar geçen 8 aylık sürede Venezuela'dan herhangi bir peynir ithal edilmediği görüldü.

RESMİ KAYITLARDA İTHALAT VERİSİ YOK

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Venezuela’dan peynir ithalatında gümrük sıfırlandı. Ancak, Ağustos–Aralık 2020 döneminde resmi kayıtlara göre, bu ürünlerin ithalatı yapılmadı. Ticaret Bakanlığı verilerine göre; bu yılın ilk üç aylık döneminde de Venezuela'dan peynir ithal edilmedi.

Resmi Gazete'nin 21 Ağustos 2020 tarihli sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı'yla Venezuela'dan 16 bin 600 ton tarım ve gıda ürünü ithalatına gümrük muafiyeti getirilmişti. Karara göre, Venezuela’dan gümrük muafiyeti ile 500 ton taze peynir (olgunlaştırılmamış veya preslenmemiş- peynir altı suyundan yapılmışlar dahil) , 500 ton eritme peynir (rendelenmemiş veya toz haline getirilmemiş), 500 ton diğer peynir ithal edilmesinin önü açılmıştı. Ayrıca aynı kararname ile bin ton pirinç, 2 bin ton yulaf, 400 ton yerfıstığı, bin ton rep veya kolza tohumları, 5 bin ton ayçiçeği tohumu, 2 bin ton Hint yağı tohumu, 2 bin ton susam tohumu, 2 bin ton aspir, 200 ton yağlı tohum da muafiyet ile ithal edilebilecekti. Bu kapsamda bin 500 ton çikolata ve kakao içeren diğer gıda müstahzarları ithalatı da gümrük muafiyeti kapsamına alınmıştı.

TİCARET BAKANLIĞI VERİLERİNDE DE İTHALAT GİRDİSİ YOK

Venezuela'dan sıfır gümrükle ithal edilecek ürünler arasında en çok dikkat çeken peynir olmuştu. Taze, eritme ve diğer peynirler olmak üzere bu ülkeden bin 500 ton peynir ithalatı planlanıyordu. Ancak Ağustos 2020’den Aralık sonuna kadar TÜİK verilerine göre; “Süt ürünleri, yumurtalar, tabii bal, diğer yenilebilir hayvansal menşeli ürünler” faslında Venezuela’dan peynir ve benzeri bir ithalat yapılmadığı görüldü. Ticaret Bakanlığı verilerine göre de, bu yılın ilk üç aylık döneminde de Venezuela'dan peynir ithalatı yapılmadığı ortaya çıktı.

Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre, Venezuela’dan Serbest Ticaret Anlaşması (STA) kapsamında 2020 yılında 62 milyon dolarlık ithalat yapıldığı görülüyor. Bu ülkeyle yapılan "Ticaretin Geliştirilmesi Anlaşması" da 31 Mayıs 2020 tarihinde onaylanarak yürürlüğe girdi. Venezuela'dan bazı tarım ürünlerinin ithalatı bu anlaşma uyarınca öngörülen tarife kontenjanı çerçevesinde yapılıyor.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (2)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
2 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN