Habertürk'ten 'karne hediyesi et' haberi için özür açıklaması: Muhabirin işine son verildi

Habertürk'ten 'karne hediyesi et' haberi için özür açıklaması: Muhabirin işine son verildi

Habertürk, "Karne hediyesi olarak et alan çocuk" haberini yapan muhabirin, çocuğa nasıl konuşacağına ilişkin yönlendirici nitelikte ön konuşma yaptığını açıkladı. Haberi yapan muhabirin işine son verildiğini duyuran Habertürk, kamuoyundan özür diledi.

Habertürk TV'de yayınlanan 'ESK'nin kararı piyasayı etkiler mi?' başlıklı Et ve Süt Kurumu'nun piyasaya taze karkas et satışı yapmayı planlaması ile ilgili haberde muhabirin kasapta soru sorduğu küçük çocuğun sözleri yürek burkmuştu. Küçük çocuk "Annem karne hediyesi et aldı" demişti. Kasap ise, "Karne hediyesi kasap abisinden 3 kalem pirzola" diyerek eti çocuğa uzatmıştı. Haberin görüntüleri sosyal medyada gündem olmuştu.

Habertürk TV ise habere ilişkin başlattığı inceleme ve soruşturma hakkında yeni bir açıklamada bulundu. Yapılan açıklamada incelenen ham kayıtlar sonucunda muhabirin, gazetecilik ilke ve kurallarına aykırı olarak, çocuğa nasıl konuşacağına ilişkin yönlendirici nitelikte ön konuşma yaptığı ve çocuğun bu yönlendirme doğrultusunda konuştuğu tespit edildiği belirtildi.

İnceleme öncesi ve sonrasında muhabirin açıklaması ve savunmasının da alındığı belirtilen açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Muhabir savunmasında haberin konusunun çocuk olmadığı, çocuğu ailesiyle rastlantı sonucu mağazada gördüğünü ve habere sıcaklık ve neşe katmak için çocukla şaka mahiyetinde konuştuğunu, ancak bu kısa konuşmanın sosyal medya ve diğer medya mecralarında bağlamından koparılarak çarpıtıldığını ve haberdeki bağlamın tamamen dışında bir çerçeveye sokularak kendisinin ve Habertürk’ün aleyhine bir şekle dönüştürüldüğünü ve olayın iradesi dışında getirildiği noktadan büyük üzüntü duyduğunu belirtmiş ise de bu açıklama ve savunma gazetecilik ilke ve kurallarına aykırılık oluşturacak şekilde çocuğa nasıl konuşması gerektiğini dikte eden ön konuşmayı izah ve ikna edici nitelikte bulunmamıştır."

'GÜVENİ SARSACAK İHMALE TOLERANS GÖSTERİLEMEZ'

Habertürk’ün yayın ilkelerinin vazgeçilmez kırmızı çizgisi, verdiği haberin doğruluk ve dürüstlük açısından sarsılmaz bir güven ve inanç içerisinde olmasıdır. Bu güveni sarsacak ihmal veya kasta herhangi bir tolerans gösterilmesi de mümkün değildir. Esasen bu husus dürüst yayıncılığın da evrensel ilkesidir.

MUHABİRLE İŞ İLİŞKİSİ KESİLDİ

Bu haberde muhabirimizin, çocuğun konuşması/konuşturulması ile ilgili kısımda aldığı tutum bu ilkelerin açıkça ihlali niteliğinde görülmüş olduğundan kendisiyle iş ilişkimiz bugün itibarıyla sonlandırılmıştır.

Başta haberde konuşturulan çocuk olmak üzere haberden etkilenen tüm kişilerden ve değerli izleyicilerimizden muhabirimizin kabul edilemez bu görev ihlali nedeniyle açıkça özür diliyoruz.

Tespit edildiği anda hatalarını açıkça kabul etmek, doğruyu söylemek ve gerektiğinde haberin mağdurundan özür dilemek de dürüst gazeteciliğin olmazsa olmaz ilkelerinden birisidir.

Bu anlayışla, haberimizi düzeltiyor, o haberdeki çocuğun konuştuğu bölüme, haberciliğin ilkelerine aykırı olduğu için, referans verilmemesini kamuoyunun bilgisine saygıyla sunuyoruz.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (5)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
5 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN