İBB Başkanı İmamoğlu: Güzel günlerin eşiğinde olduğumuzu hepimiz biliyoruz

İBB Başkanı İmamoğlu: Güzel günlerin eşiğinde olduğumuzu hepimiz biliyoruz

İBB, Zeytinburnu Kazlıçeşme Mahallesi’ni yeni çehresine kavuşturan Balkan Şehirleri Parkı’nı bugün yapılan törenle yurttaşların kullanımına açtı. Törende konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Güzel günlerin eşiğinde olduğumuzu hepimiz biliyoruz. Hepimiz daha çok çalışmalıyız. Birbirimize daha sıkı sarılmalıyız" dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Zeytinburnu Kazlıçeşme Mahallesi sahilini eski metruk halinden kurtaran ve yeni çehresine kavuşturan Balkan Şehirleri Parkı ve Anıtı’nı, 9 Balkan şehrinin belediye başkanlarının da katılımıyla hizmete açtı. 23 Balkan şehrinin yerel yöneticileriyle geçen yıl bir araya geldiklerini hatırlatan İmamoğlu, park açılışında, B40 Balkan Şehirleri Ağı Kurucusu ve Dönem Başkanı sıfatıyla konuşma yaptı.

“İSTANBUL’U RENKLERİNDEN SOYUTLAYARAK YÖNETEMEZSİNİZ”

Balkan Şehirleri Parkı ve Balkan Şehirleri Anıtı'nın önemli bir simge olduğunu söyleyen İmamoğlu, “İstanbul’u bütün bu renklerinden, bu güzelliklerinden, bu eşsiz özelliklerinden soyutlayarak yönetemezsiniz. İsteseniz de bu şehri tek bir renge, tek bir sese indirgeyemezsiniz. İstanbul, bir dünya şehridir. Son yıllarda ihmal edildiği, ihanete uğradığı için bu özelliği yeterince ortaya çıkmıyordu. Ama artık İstanbul’a hakkını veren, İstanbul’u ‘dünyanın nabzının attığı şehir’ haline getirmeye kararlı bir yönetim anlayışı hakim. Biz İstanbul’u adil, yeşil, yaratıcı, üretken bir şehir haline getirmek için adım attıkça İstanbul, ‘dünyanın nabzının attığı şehir’ olmaya yakınlaşıyor. Açılışını yapmakta olduğumuz Balkan Şehirleri Parkı ve Balkan Şehirleri Anıtı, bu vizyonumuzun çok değerli simgelerinden biridir. B40’ı kurduktan kısa bir süre sonra başlayan Rusya-Ukrayna savaşı ve sonrasında yaşananlar, barış ve istikrara sahip çıkmanın ne kadar önemli olduğunu bir kere daha gösterdi. Bu gerçeği görmeyenlerin, ülkeler arası gerilimlerden fayda umanların yanlış tavırlarına karşı hepimiz dikkatli olmalıyız. Kim yaparsa yapsın, yapılan yanlışsa ‘Yanlış’ diyebilmeliyiz." diye konuştu.

“EGE’NİN İKİ KIYISINDA DOSTLUĞA VE İŞ BİRLİĞİNE İHTİYAÇ VAR”

İmamoğlu şöyle devam etti:

Ege’nin iki kıyısında dostluğa, kardeşliğe, iş birliğine ihtiyaç var. Ege’de barışa ihtiyaç var. Birbirleriyle savaşmış iki ülkenin yöneticilerinin, Atatürk ve Venizelos’un, Türkiye ve Yunanistan arasındaki ilişkileri savaştan sonra nasıl düzeltip geliştirdiği herkese örnek olmalıdır. Bu gibi sorunların dostane ve barışçıl çözümünde kent diplomasisinin ve kentler arasındaki dayanışmanın önemli bir alternatif olacağını, B40 gibi pratiklerimizden de biliyoruz. İstanbul olarak, bu yolda öncü rol üstlenmeye devam edeceğiz. Balkan Şehirleri Parkı’nda yer alan Balkan Anıtı, Balkan şehirlerinin barış ve iş birliği arzusunun çok değerli bir ifadesidir.

“GÜZEL GÜNLERİN EŞİĞİNDE OLDUĞUMUZU HEPİMİZ BİLİYORUZ”

"Çok önemli ve anlamlı bir dönemden geçiyoruz" diyen İmamoğlu, "Güzel günlerin eşiğinde olduğumuzu bilerek hepimiz daha çok çalışmalı, birbirimize daha sıkı sarılmalıyız. Balkan Şehirleri Parkı’nın hemşerilerimizin içlerindeki umudu büyüteceğine, hayatlarını güzelleştireceğine inanıyorum. Güzel günlerin eşiğinde olduğumuzu hepimiz biliyoruz. Hepimiz daha çok çalışmalıyız. Birbirimize daha sıkı sarılmalıyız. 86 milyon insanımızın birlik ve beraberlik içerisinde, doğru kararların alınmasında, büyük mücadeleyi ortaya koyacağımız kararlılığın sadece ülkemize değil, yakın coğrafyamıza, komşularımıza, özellikle Balkanlar’a da çok iyi geleceğinin altını çizmek istiyorum." şeklinde konuştu.

BAKOYANNİS: İNSANCIL ŞEHİRLER İÇİN UĞRAŞIYORUZ

Ocak 2023 ayı itibarıyla B40 Dönem Başkanlığı’nı İmamoğlu’ndan teslim alacak olan Atina Belediye Başkanı Bakoyannis de ev sahipliğinden dolayı İBB Başkanı’na teşekkür etti. Bakoyannis, şöyle konuştu:

“Biz belediye başkanları için İstanbul’da, Atina’da, Sofya’da veya Sarayova’da, her şehirde her kazanılan boş alan, şehir için bir nefes, insan için bir haktır. Daha yeşil, daha rahat, daha dostane, daha adil, daha insancıl şehirler için uğraşıyoruz. Hele de Boğaz’ın kıyısında, gerçek bir mücevher olan güzel İstanbul söz konusu olunca. Balkan ülkelerinin kardeşlik ağacının; dostluğun, dayanışma ağacının etrafında toplandık. Şehirlerimizin her biri, ağacın dallarında büyüyen bir yaprak gibidir. Kökleri de derindir. Diyalog, iş birliği ve karşılıklı yardımdan beslenir. Bu ağaç, büyük ve güçlüdür. Kötü şartlara da dayanıklıdır. Kara, rüzgara karşı da dayanıklıdır. Üzerinde de çocuklarımız oynuyor. Başka bir dil konuştuğu veya başka bir Tanrı’ya inandığı için önyargılarla, nefretle doğmayan, büyümeyen çocuklarımız. Onlar için uğraştığımız, onlar için çalıştığımız çocuklarımız.

Konuşmaların ardından İmamoğlu, 9 Balkan şehrinin belediye başkanları, CHP İstanbul Milletvekilleri Turan Aydoğan, Gökan Zeybek ve Sezgin Tanrıkulu ile sanatçı Tomak tarafından kesilen kurdele ile Balkan Şehirleri Parkı yurttaşların hizmetine girdi.

Parkla birlikte açılan sanatçı Ayhan Tomak’ın eseri Balkan Şehirleri Anıtı için düzenlenen törene, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Kesimoğlu, Atina Belediye Başkanı Kostas Bakoyannis, Pula Belediye Başkanı Filip Zoricic, Saraybosna Belediye Başkanı Benjamina Karic, Laktaşi Belediye Başkanı Miroslav Bojić, Sofya Belediye Başkanı Yordanka Fandakova, Stara Zagora Belediye Başkanı Zhivko Todorov, Svilengrad Belediye Başkanı Anastas Karchev ve Filibe Belediye Başkanı Zdravko Dimitrov katıldı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN