İlk işi ünlü spikeri kovmak olmuştu! Yeni Merkez Bankası Başkanı göreve hızlı başlamıştı... MB'den istifa etti

İlk işi ünlü spikeri kovmak olmuştu! Yeni Merkez Bankası Başkanı göreve hızlı başlamıştı... MB'den istifa etti

Merkez Bankası'nın başına gelir gelmez ilk işi ünlü spikeri kovmak olmuştu! Yeni Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan göreve hızlı başlamıştı! Şimdi ise istifa etti!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanlığı'na Haziran ayında atanan Hafize Gaye Erkan'ın göreve gelmesiyle birlikte, İletişim ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü görevinden alınan Gizem Uzuner, bankadan istifa ettiğini duyurdu. Uzuner, bir önceki başkan Şahap Kavcıoğlu döneminde medya sektöründen TCMB'ye geçiş yapmıştı. Sonrasında Erkan'ın başkanlığına gelmesinin hemen ardından görevine son verilmişti.

GİZEM UZUNER'DEN AÇIKLAMA

opera-anlik-goruntu-2023-09-19-160928-pixlr-com.png

Gizem Uzuner, dün Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Devlete hizmet olarak gördüğüm ve bir yılı aşkın bir süredir görev aldığım Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'ndan bu ay itibarıyla istifa ederek ayrıldığımı bildirmek isterim. Bu yolculuğum boyunca ömürlük deneyimler edindim. Bu süreçte yanımda olan tüm yöneticilere, İletişim ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü çalışanlarına ve İdare Merkezi'ndeki mesai arkadaşlarıma teşekkür etmek isterim. Ayrıca, danışman olarak görev yaptığım kısa süre içinde desteğini esirgemeyen tüm TCMB mensuplarına da teşekkür ederim. Özel sektördeki kariyerime devam edeceğim, yeni durağımı yakın zamanda sizlerle paylaşacağım."

GİZEM UZUNER KİMDİR?

gizemblom.jpg

Kocaeli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat bölümünden mezun olan Gizem Uzuner, finans dünyasının önemli bir ismi olarak tanınıyor. Lisans eğitiminin bir kısmını Sofya'da MT&M College'da tamamlayan Uzuner, yüksek lisansını ise Bilgi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde Financial Economics bölümünde başarıyla tamamladı. Finans alanındaki kariyerine öğrencilik yıllarında ABD ve Yunanistan'da çeşitli şirketlerin finans departmanlarında çalışarak başlayan Uzuner, Türkiye'de de önemli görevler üstlendi.

Gizem Uzuner, finans dünyasına adım attığı yıllarda Gedik Yatırım Holding Kaldıraçlı İşlemler Departmanı ve Destek Menkul Değerler'de araştırma bölümünde görev aldı. Sermaye Piyasası Kurulu'nun yetkilendirmesiyle Türev Araçlar ve İleri Düzey lisanslarına sahip olan Uzuner, finans alanındaki bilgi ve deneyimini sürekli olarak geliştirdi.

2015 yılında Bloomberg HT ailesine katılan Gizem Uzuner, burada Araştırma Müdürü olarak görev yaparak medya sektöründe de adını duyurdu. Finans haberlerinin önde gelen yüzlerinden biri haline geldi ve uzmanlığıyla dikkat çekti.

Ancak en dikkat çeken dönemlerinden biri, 2022 yılında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) İletişim ve Dış İlişkiler Genel Müdürü olarak atanmasıydı. Bu önemli göreve gelmesinin ardından Türkiye'nin ekonomi ve finans dünyasındaki gelişmeleri kamuoyuna aktarma sorumluluğunu üstlendi. Ancak Haziran 2023'te TCMB Başkanlığı'na Hafize Gaye Erkan'ın atanmasının ardından görevden alındı ve Eylül 2023 itibarıyla bankadan istifa etti.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN