İYİ Partili Türkkan'dan kritik soru: Afgan sığınmacılara da Türk vatandaşlığı verilecek mi?

İYİ Partili Türkkan'dan kritik soru: Afgan sığınmacılara da Türk vatandaşlığı verilecek mi?

Afgan sığınmacıları Meclis gündemine taşıyan İYİ Parti Milletvekili Lütfü Türkkan, Süleyman Soylu'dan "Suriyelilere yapıldığı gibi Afganlara da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı verilmesi düşünülmekte midir?" sorusunun yanıtlanmasını istedi.

HAVA ASAL

İYİ Parti Grup Başkan Vekili Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Afgan sığınmacıları Meclis gündemine taşıdı. “İran, Afganların geçişlerine göz yummakta, destek vermekte. Ülkemizin sınır güvenliğinde zafiyet mi bulunuyor” diye sordu. Lütfü Türkkan, İçişleri Bakanı Süleymen Soylu'dan "Suriyelilere yapıldığı gibi Afganlara da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı verilmesi düşünülmekte midir?" sorusunun yanıtlanmasını istedi.

lutfu-turkkan.jpg

Türkkan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya yönelttiği soru önergesinde şunları kaydetti:

“ABD’nin ve NATO güçlerinin Afganistan'dan çekilmeye başlaması ve Taliban güçlerinin ülkede kontrol ettiği alanları artırması ile birlikte son dönemde Afganistan’dan Türkiye’ye yoğun bir göç dalgası başlamış, Afganlar hemen hemen her gün gruplar halinde ülkemize farklı noktalardan giriş yapmaktadır.” diyen Türkkan, “Uluslararası medyada çıkan haberlere göre; İran, Afgan mültecilere Türkiye’ye geçiş için destek vermekte, kaçak geçişlere göz yummakta, TIR'lara doldurulan Afgan kaçak göçmenler İran üzerinden ülkemizin farklı illerinde indirilmektedir.” ifadesini kullandı.

Türkkan önergesinde ayrıca;

“Basında yer alan haberlere göre ayrıca; Türkiye sınırında kaçakçılarla iş birliği yaptığı iddia edilen kolluk kuvvetleri çalışanları bulunmaktadır. Bir diğer iddiaya göre ise; İran sınırındaki güvenlik güçleri, Afgan mültecileri görmezden gelmekte ve Afganların sınırdan Türkiye'ye geçmelerine yasa dışı olmasına rağmen göz yummaktadır.” diye yazdı.

İYİ Parti Grup Başkan Vekili, Suriyeli sığınmacıların sorunları devam ederken Türkiye’nin, yeni bir göç dalgası ile ulusal güvenlik tehdidi ve sosyo-ekonomik açıdan büyük problemler yaşama riski ile karşı karşıya olduğuna vurgu yaptı.

3.jpg2.jpg

İŞTE LÜTFÜ TÜRKKAN'IN YANITLANMASINI İSTEDİĞİ SORULAR

1-Son dönemde Afganistan’dan ülkemize yoğun bir şekilde devam eden göç dalgası Türkiye’nin bilgisi dahilinde mi gerçekleşmektedir, Suriyeli sığınmacıların sorunları devam ederken ülkemizi her açıdan tehdit eden böyle bir uygulamaya neden onay verilmiştir?

2-Afganların sınır geçişleri ülkemizin kontrolü dahilinde ise yaşanan düzensiz göçün gerekçeleri nelerdir?

3-Afgan mültecilerin Türkiye’ye farklı noktalardan geçiş yapmalarının gerekçeleri nelerdir,
ülkemizin sınır güvenliğinde zafiyet mi bulunmaktadır?

4-Ülkemizin sınır güvenliğinin artırılması yönünde acil ve yeni düzenlemeler yapılması düşünülmekte midir, bu düzenlemeler neler olacaktır?

5-İran’ın, Afgan mültecilere Türkiye’ye geçiş için destek verdiği, kaçak geçişlere göz yumduğu doğru mudur, bu konuda İranlı yetkililer ile herhangi bir görüşme yapılmış mıdır ya da yapılması düşünülmekte midir?

6-İran üzerinden uzun süren yolculuk sonrası sınıra ulaşan ve yasa dışı yollarla ülkemize giriş yapan kalabalık göçmen gruplarına karşı alınmış bir tedbir bulunmakta mıdır, bu tedbirler nelerdir?
7-Türkiye sınırında kolluk kuvvetlerinin kaçakçılarla iş birliği yaptığı, İran sınırındaki güvenlik güçlerinin Afgan mültecileri görmezden geldiği ve Afganların sınırdan Türkiye'ye geçmelerine yasa dışı olmasına rağmen göz yumulduğu iddiası doğru mudur, bunun gerekçeleri nelerdir, bu konuda sorumlu olanlar hakkında herhangi bir işlem yapılması düşünülmekte midir?

8-Daha önce komşu ülke gerekçesiyle Suriyeli sığınmacıların ülkemize geçişine göz yumulurken, Afganistan ile sınırımız olmadığı halde Afgan mültecilerin ülkemize geçişlerine göz yumulmasının gerekçeleri nelerdir, bu uygulama hangi politika gereği yapılmaktadır?

9-Son dönemde Afganistan’dan ülkemize yoğun olarak geçiş yapan mültecilerin sayısı bilinmekte midir, ülkemizdeki toplam Afgan mülteci sayısı kaçtır?

10-Esas hedeflerinin Türkiye üzerinden Avrupa'ya geçmek olduğu iddia edilen Afganların ülkemizde kalarak vatandaşlarımızla bir arada yaşamak zorunda kalmasına karşı Bakanlık olarak hayata geçirilmesi düşünülen birtakım düzenlemeler bulunmakta mıdır, bu düzenlemeler neler olacaktır?

11-Suriyeli sığınmacılara verilen sosyal imkanlar nedeniyle vatandaşlarımız kendi ülkelerinde ikinci sınıf vatandaş muamelesi görmektedir. Şehirlerde kendilerine özel bölgeler edinen ve hemen her gün asayiş olaylarının yaşanmasına neden olan Suriyeliler gibi Afganların da aynı role soyunma tehlikesine karşı ne gibi tedbirler alınmaktadır?

12-Suriyelilere yapıldığı gibi Afganlara da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı verilmesi düşünülmekte midir?
13-Ülkemize özellikle yasa dışı yollarla giriş yapan Afganların kendi ülkelerine geri gönderilmesi konusunda Bakanlık olarak bir çalışmanız bulunmakta mıdır?

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (15)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
15 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN