Kadınlardan 'varlık yokluk seçimi' için çağrı: Yaşamımız için 28 Mayıs'ta sandığa

Kadınlardan 'varlık yokluk seçimi' için çağrı: Yaşamımız için 28 Mayıs'ta sandığa

Rosa Kadın Derneği’nden avukat Elif Tirenç İpek Ulaş, 28 Mayıs seçiminin kadınlar için "varlık-yokluk" seçimi olduğunu vurgulayarak, "Burada en kritik yerde duran kadınlardır, kadınların yaşamıdır. Yaşamlarımıza ve geleceğimize sahip çıkmak için ikinci turda mutlaka sandığa gidip irademizi sandığa yansıtmamız gerekiyor" dedi.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin 28 Mayıs Pazar günü yapılacak ikinci turu için kadın örgütlerinden çağrı geldi. İktidar kanadının, kadın haklarını pazarlık malzemesi yaptığını belirten örgütler, mevcut durumda Meclis’te oluşan ağırlıklı erkek temsiliyetinin kadınlar için bir tehlike olduğuna işaret ederek, kadınları sandığa gitmeye çağırdı.

Türkiye’nin tarihi bir eşikte olduğunu söyleyen Rosa Kadın Derneği’nden avukat Elif Tirenç İpek Ulaş, “Türkiye çok tarihi bir seçim sürecinde ve gerçekten her kesimin geleceğinin belirleneceği, yönlendirileceği bir seçim kritiği var” dedi.

Artı Gerçek'te yer alan habere göre; ilk turun sonucunda Meclis’e gönderilen kadın vekil sayısına değinen Ulaş, “İkinci tur öncesi siyasi partilerin hem aday listelerine hem de sonrasına Meclis’e giren kadın sayısına baktığımızda kadın temsiliyetinin yine her zamanki gibi alt seviyede olduğunu gördük” diye konuştu.

'BÜTÜN KESİMLER İÇİN VARLIK YOKLUK SEÇİMİ'

İkinci turun sadece cumhurbaşkanlığı seçimi olmadığını belirten Ulaş, seçimlerin herkes açısından çok kritik ve hayati bir yerde durduğunu kaydetti. Ulaş, şunları kaydetti.

“Bu seçim kadınlar, çocuklar, LGBTİ bireyleri ve dezavantajlı tüm guruplar, bütün muhalif kesimler için de bir ‘varlık yokluk’ seçimidir. Türkiye’nin çok fazla kutuplaştırıldığı, cinsiyetleştirildiği dönemdeyiz. Yine kadın düşmanı bütün partilerin; 6284’e saldıran HÜDA PAR, eğitim müfredatını dini argümanlarla yeniden oluşturacağını söyleyen Yeniden Refah Partisi, kadınların temsiliyetine, yaşamda her alanda yer alabileceğine dair karşıt görüş sunan bütün bu ittifak partileri söz konusu. Bunun yanında, kadın-erkek eşitliğini savunmadığını açıkça dile getiren, buna dair de çalışma yürüteceğini beyan eden bütün partilerin varlığı, bizim açımızdan bu seçimlerin bir varlık yokluk seçimi olduğunu gösteriyor.”

'YAŞAMLARIMIZ İÇİN SANDIĞA GİTMELİYİZ'

Kadınların ve tüm muhalif kesimlerin ikinci turda sandığa gitmesi gerektiğini söyleyen Ulaş, şu çağrıda bulundu:

“Bütün kadınların, sadece kadınlar da değil, bütün muhalif kesimin, Türkiye’nin geleceğinin demokrasi, barış, yargı bağımsızlığından, medya özgürlüğünden, kadın erkek eşitliğinden, bilimsel, parasız eğitimden yana taraf olan her kesimin ikinci turda bunları sahiplenmesi, sandığa gitmesi ve varlıklarına, yaşamlarına, geleceklerine sahip çıkması gerekiyor. Burada en kritik yerde duran kadınlardır, kadınların yaşamıdır. Yaşamlarımıza ve geleceğimize sahip çıkmak için ikinci turda mutlaka sandığa gidip irademizi sandığa yansıtmamız gerekiyor.”

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN