Kaftancıoğlu'ndan Kızılay'a destek

Kaftancıoğlu'ndan Kızılay'a destek

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, ''Kişilerin ya da yöneticilerinin kötü olması kurumların kötü olduğu anlamına gelmez'' diyerek Türk Kızılay için kan bağışı çağrısında bulundu.

Deprem sonrası yardımların ulaştırılması konusunda yetersiz kalmakla suçlanan ve çadır satışıyla eleştiri oklarının hedefi haline gelen Türk Kızılay, ulusal kan stokunun asgari seviyenin altına düştüğünü açıkladı, vatandaşları kan bağışı yapmaya davet etti.

Türk Kızılay’ın sosyal medya hesabından ‘Önemli Çağrı’ başlığı altında yapılan duyuruda, ‘Ulusal Kan stoklarımız asgari seviyenin altına düşmüştür’ denilerek şu çağrı yapıldı:

*Her yıl Ramazan ayında yaşanan kan bağışlarındaki düşüş, afet illerimizde kan bağışı alınamaması ancak ihtiyacın sürmesi, ülkemizdeki tüm hastanelerde kan ihtiyacının artması sonucu kan stoklarının azalması nedeniyle, kan bekleyen hastalarımızın mağduriyet yaşamaması için tüm vatandaşlarımızı kan bağışına davet ediyoruz. Kızılay, ulusal güvenli kan temininden sorumlu tek kuruluştur.

Kızılay’ın bu çağrısını alıntılayan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da kan bağışına destek olunmasını istedi. Kaftancıoğlu’nun paylaşımı şöyle:

- Kişilerin ya da yöneticilerinin kötü olması kurumların kötü olduğu anlamına gelmez. Kızılay Cumhuriyetin köklü kurumlarından biri olup çok yakında liyakatli yöneticiler eliyle yönetilecek.

- Yöneticilerinin kötülüğünü Kızılay'a mal etmeyelim kan bağışında bulunmayı ihmal etmeyelim.

8d778d76-2d95-4946-bebb-527b6537e9d8.png

SAĞLIK VE SOSYAL HİZMET EMEKÇİLERİ SENDİKASI DA ÇAĞRI YAPTI

Kızılay'daki kan stoğunun riskli seviyeye indiğine yönelik açıklamaların ardından Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) da bir çağrıda bulundu.

SES, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Kızılay'a olan güvensizliğin, kan bağışına olumsuz etkilerinin sağlık kurumlarında daha iyi gözlemlendiğini aktardı.

Yurttaşlara 'kan bağışı yapmaktan kaçınmamaları' çağrısında bulunan SES, şunları kaydetti:

"Hiçbir dönemde olmadığı kadar Kızılay’a yönelik artan güvensizliğin (çadır satma, kan satma, yiyecek satma vb. durumlar nedeniyle) kan bağışına olumsuz etkilerini maalesef sağlık kurumlarımızda daha iyi gözlemleyebiliyoruz. Tüm olumsuzluklara rağmen kan bağışı sürekli olmak durumundadır.

Bu nedenle bir yandan eleştirilerimizi en sert şekilde yapıp şeffaf ve toplum yararına faaliyet yürütecek bir Kızılay’ı yaratmaya çalışırken diğer yandan yaşamak ve yaşatmak çabamızı dayanışma ile büyüteceğiz. Kan bağışının hayat kurtardığı bilinciyle üyelerimiz başta olmak tüm halkımızın bir başkası için yaşama yeniden tutunma mutluluğunun önemli dayanışması olan kan bağışını yapmaktan imtina etmemeye çağırıyoruz."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (5)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
5 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN