Kapalı Çarşı'dan 'dolar toplama' olayında dikkat çeken gelişme: Merkez susarken açıklama Cumhurbaşkanlığı'ndan geldi

Kapalı Çarşı'dan 'dolar toplama' olayında dikkat çeken gelişme: Merkez susarken açıklama Cumhurbaşkanlığı'ndan geldi

Merkez Bankası'nın eriyen rezervlerini kontrolde tutmak için günlük olarak Kapalıçarşı'dan döviz topladığı belirtilmişti. Çelik tekerlekli kasalarda 'Kamu hizmet aracı' yazıldığı da görülürken Merkez Bankası suskunluğunu korudu. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada kasaların Merkez Bankası'na değil kuyumculara ait olduğu belirtildi. 'Kamu hizmet aracı' yazısının ise Emniyet Trafik Şube'nin gördüğü lüzum üzerine eklendiği belirtildi.

Merkez Bankası, günlük döviz ihtiyacını Kapalıçarşı'dan karşıladığı belirtildi. Bu durumun, Merkez Bankası'nın 'tekerlekli demir sandıklarla' her gün Kapalıçarşı'daki döviz bürolarından dolar topladığı anlamına geldiği ifade edildi. Satın alınan dolar miktarının günlük 260 milyon dolar olduğu tahmin edildiği de ifade edildi. Benzer şekilde, bankalar ve döviz bürolarının da uyguladığı sıkı kurallardan kaçan şirketlerin de Kapalıçarşı'ya yöneldiği savunuldu.

Kapalıçarşı kaynakları ise döviz fiyatlarının piyasanın üzerinde seyrettiğini ve bu durumun tarihinde ilk kez gerçekleştiğini belirtiyor. Ekonomi gazetesinin haberine göre uzmanlar, bu işlemin 4-5 döviz bürosu ile yapıldığını ve uygulamayı 'seçim sonrasına hazırlık' olarak değerlendiriyorlar. Çarşıdaki işlemler tekerlekli demir sandıklarla gerçekleştiriliyor ve İçişleri Bakanlığı'na ait kamu hizmet araçlarıyla taşınıyor. Basına yansıyan fotoğraflarda çelik sandıklar üzerine 'kamu hizmet aracı' yazıldığı da görüldü.

'SANDIKLAR MERKEZ'İN DEĞİL ÖZEL ŞİRKETLERİN'

İddialar karşısında Merkez bankası sessizliğini korurken Cumhurbaşkanlığı İşetişim Başkanlığı'ndan açıklama gelmesi dikkat çekti. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, 'Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, her gün Kapalıçarşı’dan resmi araçlarla döviz topluyor' şeklindeki haberi yalanladı.

Yapılan açıklamada "Bahse konu araçlar, gün sonunda Kapalıçarşı'da kuyumcu ve döviz bürolarının kasalarında tutmak istemedikleri nakit veya altınların taşınması için kullanılan özel şirket araçlarıdır. Araçlardaki “Kamu hizmeti aracıdır” yazısı, Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığı'nın gördüğü lüzuma binaen bulundurulmaktadır" ifadeleri kullanıldı

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (2)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
2 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN