Kenan Doğulu'dan 'siyasi baskı' açıklaması: Neşemiz henüz çalınmamıştı

Kenan Doğulu'dan 'siyasi baskı' açıklaması: Neşemiz henüz çalınmamıştı

Şarkıcı Kenan Doğulu, yasakların ve siyasi baskının herkesi darmaduman ettiğini belirterek eleştirilerde bulundu. Doğulu, "Neşemiz henüz çalınmamıştı ve insanlar arası kutuplaşma böylesine derin değildi." ifadelerini kullandı.

Yasakların ve siyasi baskının herkesi darmaduman ettiğini belirten şarkıcı Kenan Doğulu, açıklamalarda bulundu. Doğulu, "Neşemiz henüz çalınmamıştı ve insanlar arası kutuplaşma böylesine derin değildi." dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından üç ayda bir yayımlanan İstanbul dergisinden Tolga Akyıldız’ın sorularını yanıtlayan Doğulu, “Kim ne der, kimi üzer, kimi kızdırırız diye düşünmekten özgür ve özgün davranamıyoruz. Konserler zor yapıldığından köreliyoruz. Sürekli bir ekranın karşısındayız. Sohbet etme, fikir alışverişi yapma, dertleşme azaldı. Bu da kolektif bilinçten çıkan o ilhamı, orijinal fikirleri sekteye uğrattı. Otosansür baskısı tedirgin bir hâle getirdi sanatçıları ve ekipleri” diye konuştu.

NEŞEMİZ HENÜZ ÇALINMAMIŞTI

90’lar pop müziğine yön veren sanatçılar olarak Tarkan’la kimi ortak özellikleri olduğunu ifade eden Kenan Doğulu, “Neşemiz henüz çalınmamıştı ve insanlar arası kutuplaşma böylesine derin değildi. Birimizin albüm kayıtları olduğunda herkes stüdyoda buluşur ve elinden gelen katkıyı yapardı. Titiz ve mükemmeliyetçiydik Tarkan da ben de. Hâlâ da öyleyiz şükür. Karşılığını da alkışlarla aldık” dedi.

Dijital dünyanın müziği derinden dönüştürdüğüne dikkat çeken sanatçı, sanatçı arkadaşlarıyla Metaverse ve NFT gibi konularda da fikirler ürettiklerini söyledi: “Sürekli bir beyin fırtınası halindeyiz, fikirler üretiyoruz. Hayal kurmak bedava. Sürekli uçuyoruz ve aklımıza tatlı fikirler geliyor. Derdimiz salt para kazanmak olsa çoktan bu doğrultuda ürünler çıkarmıştık. Derdimiz iyi fikirler bulmak ve ilham vermek.”

EN KOLAY GÖZDEN ÇIKARILAN SEKTÖR

Pandemiyle birlikte müzik ve sanat sektörünün 'en kolay gözden çıkarılan' sektör olduğunun görüldüğünü belirten Kenan Doğulu, “Eğlence sektörü öylesine büyük ki. Milyonlarca insan bu işten ekmek yiyor. Işıkçısından tasarımcısına, oyuncusundan müzisyenine, yer göstericisinden gişecisine, rodisine, asistanına, dansçısına bir sürü insan için sanki hayat durdu. Sürekli yeni kısıtlamalar getiriliyor, hayatları zorlaşıyor, ekonomileri yerle bir oluyor. Hayat zaten kolay değil. Biraz daha anlayışlı, saygılı, ölçülü ve planlı davranmak lazım eğlence işçi ve emekçilerine diye düşünüyorum. İşleri “eğlence” diye mi ilk gözden çıkarılan oluyorlar?”

SANATÇI KENDİSİNİ ÖZGÜR HİSSETMİYOR

Kenan Doğulu ayrıca Türkiye'de sanatın ve müziğin üzerinde çok fazla baskı unsuru olduğunu söyledi. Hem ülkedeki siyasi durumun hem de diğer koşulların sanatçıların özgürce kendilerini ifade etmelerine engel olduğunu belirten Doğulu, “Sanatçı kendini özgür hissetmiyor maalesef bu dönemde. İfade özgürlüğü yeniden kazanılıp hayaller kurmaya izin verilince çok şey değişecek" dedi.

İstanbul’un kültür ve sanat hayatının büyük bir değişikliğe uğradığını ifade eden sanatçı, “Son zamanlarda yasaklar, siyasi baskı, pandemi şartları ve ekonomik kriz herkesi darmaduman etmiş olsa da bir noktada hayat normale dönünce İstanbul gece hayatı yeniden dünyanın gözdesi haline gelecek diye düşünüyorum" diye konuştu.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN