Kılıçdaroğlu'ndan yeni video: Türkiye'yi şahlandırmaya her şeyimizle hazırız

Millet İttifakı cumhurbaşkanı adayı ve CHP lideri Kılıçdaroğlu, Twitter'dan yayınladığı yeni videosunda "Türkiye'yi şahlandırmaya her şeyimizle hazırız." dedi. Kılıçdaroğlu, "Türkiye genelinde büyük bir üretim hareketi başlatacağız." diyerek 6 maddeyle temel ilkeleri açıkladı.

Millet İttifakı cumhurbaşkanı adayı ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla saat vermiş "Saat 22.00'de burada buluşalım. Herkes gelsin. Sen gelme Erdoğan" demişti. Kılıçdaroğlu saat 22.00'de beklenen videoyu yayınladı. Kılıçdroğlu videosuna "Türkiye'yi şahlandırmaya her şeyimizle hazırız. Vizyonumuz, şampiyonlar ligi ekonomistler, dürüst bürokratlar, çalışkan insanlar, bolca temiz yatırım parasıyla. Erdoğan şimdi bunu da yazar beyannameye, sonra da bir lansman patlatır. Koş Erdoğan koş da, sende bunların hiçbiri yok." notunu düştü.

Kılıçdaroğlu'nun videodaki açıklamaları şöyle;

"Bakın bu benim çalışma tahtam. Bu aralar benden çokça yeni proje duyacaksınız. Bir kere net bir gerçeği ortaya koyalım. Türkiye'nin zenginleşebilmesi için nitelikli üretim yapması gerek. Türkiye katma değeri yüksek ürünler üretmeden zenginleşemez. Büyüyemez. Verimliliği yüksek üretim için üretim makinalarını da, ara malını da, yedek parçayı da, nihai ürünü de kendimiz üretmeliyiz. Nasıl mı? Öncelikle tüm Türkiye'yi kapsayacak özel ekonomi bölgeleri oluşturacağız. Global bir üretim... Ticaret, finans ağımız olacak. 81 ilimizi dolaylı olarak etkileyen 9 özel ekonomi bölgesi, 17 tarım ve hayvancılık merkezi ve 50 üretim üssü kuracağız. Türkiye genelinde büyük bir üretim hareketi başlatacağız. Bu bölgeler 6 temel prensip yani 6 temel ilkeyle çalışacak:

1- Maliyet. Toplam maliyet liderliği, rekabet gücümüz kur farkı ve ucuz iş gücünden kaynaklanmayacak. Yani Türkiye bir ucuz iş gücü pazarı asla olmayacak. Stratejik üretimden, katma değerli ürünlerden, uygun lojistikten kaynaklanacak.

2- Odaklanma: Belirli alanlara odaklanarak uzmanlaşacağız. Bütün gelişmiş ülkeler böyle yapıyor. Biz de aynısını yapacağız.

3- Farklılaşma: Pazarda ayrışan ürünler üreterek farklılaşacağız.

4- İnovasyon yani yenilikçilik: Anlattığım bu bölgeler ÜRGE yani üretim geliştirme, ARGE yani araştırma geliştirme ve inovasyon odaklı olacak.

5- Sermaye güvenliği: Bölgelerde güçlü güvenli ve ulaşılabilir sermaye altyapısı hazır olacak.

6- Hukuk. Yani hukuki güvence, çalışanlar, yatırımcılar ve işletmeler hukuki güvence altına alınacak herkesin can ve mal güvenliği olacak.

"KİŞİ BAŞINA DÜŞEN MİLLİ GELİR 20 BİN DOLARIN ÜZERİNE ÇIKACAK"

İktidarımızın ilk 3 ayında gerekli yasal düzenlemeleri yaparak hemen temelleri açacağız. İlk 5 yılda 123 milyar dolar, 10 yılın sonunda da 300 milyar dolarlık yatırım yapılacak. Bu yatırımların yüzde 20'sini kamu kaynaklarıyla yapacağız. Temiz yatırım hedefleyen fonları ülkemize getireceğim. Hem yerli üreticilerimizi hem de ülkemize yatırım yapmak isteyen yabancı finansmanı özel ekonomi bölgelerinde birlikte çalıştıracağız. Kişi başına düşen milli gelirimiz kademeli bir biçimde 20 bin doların üzerine çıkacak.

"İŞSİZLİK ORANI İLK 5 YILDA YÜZDE 5'İN ALTINA DÜŞECEK"

İşte bu hacim Türkiye'yi 2 kat büyütecek. Tüm ülke için kalkınma planlarımız hazır. Bu projelerin de katkısıyla Türkiye ilk 4 yıl en az yüzde 5.5, sonraki 6 yılda ise en az yüzde 6.2 gerçek büyümeyi sağlayacak. Büyükşehirlerden Anadolu'ya tersine göç başlayacak. Anadolu tekrar canlanacak. Gençlerimiz geleceğini yurt dışında aramayacak. Bu kalkınma hareketiyle 2.5 milyon yeni istihdam yaratacağız. İşsizlik oranı ilk 5 yılda yüzde 5'in altına düşecek. Genç işsizlik sorunu çözülecek. Türkiye'yi kalıcı refaha ulaştıracak projelerimizi detaylarıyla anlatmaya devam edeceğim. Çünkü Türkiye bunu hak ediyor. Halkımız refahı hak ediyor. Gençlerimiz zenginliği hak ediyor. Merak etmeyin. Geliyoruz. Sana söz. Kalın sağlıcakla"

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (7)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
7 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN