Kılıçdaroğlu'ndan 'ötekileştirme siyaseti'ne karşı net tavır: Herkes kimliği ile şeref duymalı

Kılıçdaroğlu'ndan 'ötekileştirme siyaseti'ne karşı net tavır: Herkes kimliği ile şeref duymalı

Bulgaristan Kırcaali’de düzenlenen iftar buluşmasına katılan cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, “Hiç kimsenin inancını, hiç kimsenin kimliğini, hiç kimsenin yaşam tarzını siyasete alet etmeyelim. Herkes kimliği ile şeref duymalı… Herkesin yaşam tarzı, başımızın üstünde olmalı" diyerek, hiç kimseyi ötekileştirmeden, herkesi kucaklayacaklarını ifade etti.

Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün Edirne'den karayolu ile Bulgaristan'a gitti. Kılıçdaroğlu, ilk olarak Kırcaali Belediyesi’ni ziyaret etti. Kılıçdaroğlu, ziyaretinde CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak ve Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan eşlik etti.

Kılıçdaroğlu ve beraberindeki heyetin Bulgaristan ziyareti kapsamında son durağı, Kırcaali’de düzenlenen iftar programı oldu.

Kılıçdaroğlu’nun yanına giden bir yurttaş, “Türk liramız çok düştü, geri getirecek misiniz” diye sordu. Kılıçdaroğlu da “Düzelteceğim, söz” yanıtını verdi. Yurttaşlar, Kılıçdaroğlu’nu alkış ve “Halkın umudu, Kılıçdaroğlu” sloganı ile karşıladı.

1-001.jpg

'ADALETİN OLMADIĞI DÜNYADA HUZUR OLMAZ, BEREKET OLMAZ'

Kılıçdaroğlu orada şu konuşmayı yaptı:

“Kırcaali’nin konukseverliğini, misafirseverliğini görünce emin olun insanın duygulanmaması mümkün değil. Beraberiz, bir aradayız, gönüllerimiz beraber. Elbette ki sorunlar var ama o sorunları inşallah hep birlikte çözeceğiz.

Ramazan ayındayız, güzel bir aydayız. Manevi duygularımızın yoğunlaştığı bir aydayız. Tuttuğunuz oruçlar, ettiğiniz dualar kabul olsun. En büyük arzumuz odur. Sıkıntılı var elbet aşılacaktır. Sorunlar var, evet aşılacaktır. Şunu bilmenizi isterim, haktan hukuktan ve adaletten söz etti değerli arkadaşım beni kürsüye davet ederken. Hak ve Özgürlükler Partisi’nin Sayın Genel Başkanı burada. Önemli bir kavram. Hem haktan hem özgürlükten söz ediyoruz. İnsanoğlu, bütün yaşamı boyunca demokrasi mücadelesi, adalet mücadelesi vermiştir. Bundan sonraki kuşak da aynı mücadeleyi verecektir. Adaletin olmadığı bir dünyada asla huzur olmaz, bereket olmaz. Bu nedenle, insanoğlu adalete her zaman susamıştır.

'TÜRKİYE İLE BULGARİSTAN İLİŞKİSİNİN ÇOK İYİ OLMASI EN BÜYÜK ARZUMUZ'

İranlı bir bilge şunu söyler: ‘Adalete susamış bir insanın susuzluğunu, dünyanın bütün nehirleri gidermeye yetmez.’ Dolayısıyla, adalete hepimiz susadık. 21 yüzyılda da susadık ve adaleti sağlamak için hep beraber mücadelesini vereceğiz. Bu, bizim hak mücadelemizdir. Türkiye ile Bulgaristan arasındaki ilişkilerin çok iyi olması, bu ilişkilerin sürekli gelişmesi bizim de en büyük arzumuzdur. Komşuyuz, birlikteyiz, asla ve asla sizleri yalnız ve bizim dışımızda tutmuyoruz. Beraberiz, birlikteyiz, dolayısıyla birlikte olmanın, barış içinde olmanın, kucaklaşmanın bütün avantajlarını yaşamak isteriz. Gazi Mustafa Kemal, bütün hayatını savaş meydanlarında geçirmiştir ama söylediği söz çok değerlidir; ‘Yurtta barış, dünyada barış’, biz Türkiye’de de Bulgaristan’da da barışın olmasını isteriz. Huzurun olmasını isteriz.

1-002.jpg

'HAK, DEMOKRASİ VE ADALET İSTİYORUZ'

Çifte vatandaşlarımız var hem Bulgar vatandaşı hem de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak görev yapan, çalışan, hayatında mücadele eden çok sayıda yurttaşlarımız var. Dolayısıyla, bu birlikteliğimizin güçlenmesi, kültürlerimizin ortaklaşması ve gelişmesi açısından son derece değerlidir ve önemlidir. Türkiye bir seçim sürecine girdi, dolayısıyla 14’ünde sandığa gideceğiz. Oylarımızı kullanacağız, elbette ki çifte vatandaş olan çok sayıda sizler de varsınız. İzmir’de, Bursa’da, İstanbul’da varsınız, Kocaeli’nde varsınız. Sizler hep demokrasiyi istediniz, hep hak istediniz, hep özgürlük istediniz, aynı şeyi talep ediyoruz. Hak istiyoruz, demokrasi istiyoruz ve adaleti istiyoruz. Bunların sağlanacağı bir ortamı hep beraber gerçekleştireceğiz.

'BAHARLAR GELECEK ÜLKEMİZE'

Benden de size söz, Bay Kemal sözü. Asla ve asla yolda kalmayacaksınız, asla ve asla. Hiç kimse unutmasın, partimizin kurucusu sizin hemşeriniz. Yani Gazi Mustafa Kemal Atatürk. O hep barıştan yana oldu, hep haktan ve hukuktan, adaletten yana oldu. Aynı mücadeleyi, yolumuza devam ederek sürdürüyoruz. Yüzüncü yılında Cumhuriyetimizi güzel bir demokrasi ile taçlandıracağız. Onun için diyorum zaten, baharlar gelecek ülkemize. Çocuklarımız o bahar ortamı içerisinde caddelerde, parklarda, meydanlarda özgürce gezebilecekler. Koşabilecekler, şarkılar, türküler, söyleyebilecekler. Bütün bunların tamamını, beraber gerçekleştireceğiz. Birlikte gerçekleştireceğiz ve bunun için sandığa gitmeyi de ihmal etmeyeceğiz. Bu bizim temel görevlerimizden birisi olacak. Hristiyan vatandaşların Paskalya Bayramı var, onların da bütün yüreğimle bayramlarını kutluyorum. Bütün yüreğimle selamlarımı ve saygılarımı iletiyorum.

'HİÇ KİMSENİN KİMLİĞİNİ SİYASETE ALET ETMEYELİM'

Bir şeyi daha unutmayalım; hiç kimsenin inancını, hiç kimsenin kimliğini, hiç kimsenin yaşam tarzını siyasete alet etmeyelim. Herkes kimliği ile şeref duymalı. Onur duymalı, herkes inancı ile yüce yaratana hesabını vermeli. Herkesin yaşam tarzı, başımızın üstünde olmalı. Emin olun, yeni bir sayfayı açacağız. Emin olun, yeni bir güzellik sayfasını açacağız ve yolumuza öyle devam edeceğiz. Hiç kimseyi ötekileştirmeden herkesi kucaklayacağız. O nedenle diyoruz, artık baharlara ihtiyacımız var. Yeni bir bahar ve baharlarda buluşmak umuduyla hepinize en içten sevgilerimi ve saygılarımı sunuyorum.”

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (3)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
3 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN