Korkutan haber yolda! İstanbul, Tekirdağ, Edirne, Kırklareli, Çanakkale, Bursa, Kocaeli ve Yalovalılar... Hazırlıklarınızı yapın

Korkutan haber yolda! İstanbul, Tekirdağ, Edirne, Kırklareli, Çanakkale, Bursa, Kocaeli ve Yalovalılar... Hazırlıklarınızı yapın

İstanbul, Tekirdağ, Edirne, Kırklareli, Çanakkale, Bursa, Kocaeli ve Yalovalılar için korkutan haber! Yapılan araştırmalar kaynağını buldu. Sonuçlar hiç iç açıcı değil! Yüksek ısı neyin habercisi?

Marmara bölgesinde korkutan bir gelişme yaşanıyor. Marmara Denizi’nde oksijen seviyesi düşüyor. Düşen oksijen seviyesi nedeniyle su sıcaklıkları artmaya devam ediyor. İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü tarafından yapılan ölçümlere göre, Marmara Denizi'nde yaz aylarındaki veriler, endişe verici sonuçlar ortaya koyuyor.

ARAŞTIRMALAR ALEMDAR 2 İLE YAPILDI

filehandler.jpg

Araştırma Alemdar 2 gemisiyle gerçekleştirildi. Denizin çeşitli noktalarından alınan örneklerle detaylı analizler yapıldı. Ölçümler sonucunda elde dilen bulgular Marmara Denizi’nde oksijen seviyesinin ciddi bir şekilde düştüğünü gösterdi. Suyun yüzeyindeki sıcaklık artışı dikkat çekici şekilde devam ediyor.

“OKSİJEN MİKTARI GİTTİKÇE DÜŞÜYOR”

marmara-prof.jpg

İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Cem Gazioğlu, "Buralardan daha fazla veri sağlamak için özel şamandıra sistemleri de kurmayı düşünüyoruz. Böylece sürekli bu noktalardan örnek alarak ofis ortamında değerlendirebileceğiz." dedi.

Gazioğlu elde edilen verileri "Üst tabakadaki prosesleri anlamamızı sağlayacak uygulamalar gerçekleştirdik. Marmara Denizi oksijen sıkıntısı olan bir deniz, üst tabakalarında oksijen tüketimi yüksek ve oksijen miktarı gittikçe düşüyor. Arzu etmediğimiz seviyelere kadar indiğini gördük. Alt tabakadaki Akdeniz suyunu temsil eden suda da oksijen değerlerinde istemediğimiz ama beklediğimiz sonuçlar var." Şeklinde paylaştı.

KİMYASALLAR CANLILIĞIN BESLENMESİNE ENGEL OLUYOR

marmara-3.jpg​​​​​​​

Gazioğlu Marmara Denizi’nin üst katmanlarında yüksek biyolojik aktivitelere dikkat çekerek "Beklentimiz, bunun oksijeni yükseltmesi yönündeydi ama ortamda bulunan kimyasallar bu canlılığı çok besleyemiyor. Bu kendi içinde iyi bir şey olabilir ya da biyolojik olarak bazı organizmaların oradaki kimyasalları aşırı tükettiği sonucu da çıkabilir. Gördüğümüz oksijeni ilk tabakada tüketen bir proses var. Bu tüketim ilk kısımdan diplere doğru giderek Akdeniz suyuna yaklaştıkça çok kritik seviyelere kadar iniyor. Bu beklediğimiz ve arzu ettiğimiz bir şey değildi. Aşağıdaki düşük seviyedeki oksijen ise beklediğimiz ama arzu etmediğimiz bir şeydi." Dedi.

“ARTAN SICAKLIĞIN SONRAKİ SENEYE TRANSFERİ SÖZ KONUSU”

marmara-9.jpg​​​​​​​

Ayrıca, Marmara Denizi'nin sıcaklık artışına karşı duyarlı olduğu ve sıcaklıkların yüksek seyrettiği bir dönem yaşandığını vurgulayan Gazioğlu, "İlk 25 metrelik katmanda bunu görebiliyoruz, yani Marmara Denizi'nin çok soğuyamadığını sıcak kaldığını görüyoruz. Artan sıcaklığın sonraki seneye de bir transferi söz konusu. Bunu besleyen Karadeniz, ısı transferini buraya aktarıyor. Oksijen sıkıntısı vardı, ısınma da sıkıntı haline geldi. Yüzeyde 24-25 dereceleri ölçtük, beklentimiz 22-23 dereceydi. Sıcaklık ağustos ayının sonuna doğru artış trendini sonlandırdı." ifadelerini kullandı.

İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fuat Dursun da benzer verilere sahip olduklarını ve özellikle 28 metre civarındaki derinliklerde oksijen seviyelerinin çok düşük olduğunu belirtti. Bu durumun deniz canlıları için ciddi bir tehdit oluşturduğunu ifade etti.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN