Memur ve emekli maaşı ile asgari ücrete dev zam! Yeni kabine çalışmalara bu hafta başlıyor

Memur ve emekli maaşı ile asgari ücrete dev zam! Yeni kabine çalışmalara bu hafta başlıyor

Pazartesi günü yapılacak toplantıyla beraber memur, emekli ve işçilerin yanı sıra asgari ücret, yeni kabinenin ve Meclis'in düzenleme gündemde. Merak edilen konulardan bir diğeri olan kira artış sınırı da düzenlemeler arasında yer alacak. Peki, en düşük memur maaşı ne kadar olacak? Asgari ücrette artış olacak mı? İşte, memur, emekli maaşı, asgari ücret zammı son dakika haberi...

Yeni kabine önümüzdeki hafta başı ilk toplantısını yaparak göreve başlayacak. Yeni hükümetin öncelikli gündemi ekonomi olacak. İlk ele alınacak konulardan biri ücret zamları olacak. Memur, memur emeklisi, işçi emeklisi ve asgari ücretliler için ücretler yeniden düzenlenecek.

EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI ARTACAK

NTV'de yer alan habere göre, ocak ayında memur ve memur emeklilerine yüzde 30 zam yapılmıştı. İlave düzenleme yapılmaması halinde SSK ve BAĞ-KUR emeklileri enflasyon kadar zam alacak. Memur ve memur emeklileri yüzde 6 toplu sözleşme ve yüzde 8'i aşan enflasyon farkını alacak. En düşük memur maaşının 22 bin TL'ye yükseltileceği açıklanmıştı. Bu düzenlemenin yasayla çıkarılması gerekiyor.

BÜYÜKŞEHİRLERDE MEMURA KİRA YARDIMI DÜZENLEMESİ

Büyükşehirlerde memurlara kira yardımını içeren seyyanen zam düzenlemesi de yasaya dahil edilecek.

İLK GÜNDEM MADDELERİNDEN BİRİ: EN DÜŞÜK EMEKLİ AYLIĞI

En düşük emekli aylığı 7 bin 500 TL'ye çıkarılmıştı. 7 bin 500 TL üstü maaş alanlar için kademeli artış düzenlemesi yapılacak. Bununla ilgili düzenleme de TBMM'nin ilk ele alacağı konulardan olacak.

ASGARİ ÜCRET İÇİN '500 DOLAR' KONUŞULUYORDU

Asgari ücret yılbaşında 8 bin 500 TL'ye çıkarılmıştı. Seçim öncesinde asgari ücretin 500 dolara çıkarılması yönünde ifadeler yer almıştı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu çalışmalarının ay sonu ya da temmuz başına kalabileceği belirtiliyor.

KİRA ARTIŞ SINIRI

Kira artışlarını yüzde 25'le sınırlayan düzenleme 1 Temmuz 2023 tarihinde sona erecek. Bu konuda da Meclis'te yapılacak yasal düzenlemeyle nasıl adım atılacağı belirlenecek.

EV HANIMLARINA KOLAY EMEKLİLİK DE ÖNCELİKLER ARASINDA

Ev hanımlarına kolay emeklilik imkanı, BAĞ-KUR ve SSK gün sayısında eşitleme, evlenecek çiftlere kredi kolaylığı gibi yasal düzenlemeler TBMM'de öncelikli olacak.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN