Milyonlarca emeklinin beklediği zam tarihi AK Partili isimden geldi! Ek zam teklifi o tarihte Meclis'e geliyor

Milyonlarca emeklinin beklediği zam tarihi AK Partili isimden geldi! Ek zam teklifi o tarihte Meclis'e geliyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığı'nın emekli maaşları için çalıştığını söyleyen AK Parti TBMM Grup Başkanı Abdullah Güler, "Meclis'e intikal ederse hızlı bir çalışma ortaya koyacağız" dedi. İşte detaylar...

AK Parti TBMM Grup Başkanı Abdullah Güler, 1 Ekim 2023 tarihinde yeni yasama yılına başlayacak TBMM'de partisinin yapacağı çalışmalara ilişkin bilgi verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na emekli maaşları konusunda bir talimat verdiğini hatırlatan Abdullah Güler şunları söyledi:

"Bu iki bakanlığın bürokrasisi, çalışmalarını yürütüyor. 6 Şubat depremiyle beraber merkezi bütçeden AFAD Başkanlığımıza ve Çevre Şehircilik Bakanlığımıza aktarılan 765 milyar TL civarında bir bütçe vardı. Meclis kapanmadan önce ek bütçeyi çıkarmıştık; 1 trilyon 119 milyar TL. Yine borçlanma limitlerini artırmıştık. Bütçenin dengesini bozmadan, nasıl bir miktar ortaya çıkabilir, şu anda çalışma devam ediyor."

EMEKLİ MAAŞINA EK ZAM NE ZAMAN YAPILACAK?

Çalışmalar netleşmeden bir tarih ya da rakam vermenin şu an mümkün olmadığını söyleyen Abdullah Güler, şöyle konuştu:

"Bütçe dengesini bozmadan, bu imkanları nasıl sağlayabiliriz, ciddi nitelikli bir çalışma yapılıyor. Ekim veya kasım ayı içeresinde tamamlanıp Meclis'e intikal ederse biz de bu konuda hızlı bir çalışmayı ortaya koyacağız. Hazine ve Maliye ile Çalışma Bakanlığımız bu konuda büyük bir gayret gösteriyor."

EMEKLİ MAAŞINA EK ZAM YAPILACAK MI?

Nisan ayında en düşük emekli aylığı 7 bin 500 TL'ye yükselmişti. 2023 Temmuz ayında ise SSK ve BAĞ-KUR emeklilerinin yüzde 19,77, memur emeklilerinin yüzde 17,55 çıkan zam oranı ek iyileştirmeyle yüzde 25'e yükseltildi. Fakat yapılan yüzde 25'lik zamdan kök maaşı düşük olan milyonlarca emekli faydalanamadı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz ay memurlara yapılacak zam oranını örnek vererek "Emeklilerimize hiçbir şeyin gelmemesi olacak bir şey değil. Onları da inşallah memnun edecek adımları atacağız" demişti.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN