Misket bombası ölümleri Suriye’yi geçti! Ukrayna'da en ölümlü yıl

Misket bombası ölümleri Suriye’yi geçti! Ukrayna'da en ölümlü yıl

Moskova, yaklaşık iki senedir işgal altında tuttuğu Ukrayna’da sivillere bomba yağdırmaya devam ediyor. Sivil toplum kuruluşu Misket Bombası Koalisyonu'nun raporuna göre; Ukrayna'da 'küçük bombacıklar' olarak tabir edilen misket bombaları kullanımına bağlı olarak gerçekleşen ölümler Suriye'yi bile geçti. Raporda ayrıca geçen yılın misket bombasının yol açtığı can kayıplarında "en ölümlü yıl" olduğu yer aldı.

Merkezi İsviçre’de bulunan Misket Bombası Koalisyonu’nun (CMC) yayımladığı raporda, Ukrayna’daki savaşta misket bombası kullanımına bağlı olarak en az 890 kişinin hayatını kaybettiği ya da yaralandığı ifade edildi.

CMC tarafından yayımlanan Misket Bombası İzleme 2023 raporunda, Ukrayna-Rusya savaşında en az 890 kişinin misket bombası kullanımına bağlı nedenlerle hayatını kaybettiği ya da yaralandığı belirtildi. Raporda, Rusya’nın bu bombaları daha sık kullandığı ifade edilerek, “Rusya'nın Şubat 2022'de Ukrayna'yı işgal etmesinden bu yana bu ülkede defalarca misket bombası kullandığı, Ukrayna'nın ise daha az ölçüde kullandığı ortaya koyulmaktadır. Sadece Ukrayna'da misket bombası saldırıları 2022 yılında büyük çoğunluğu sivil olmak üzere en az 890 kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmuştur” denildi.

Öte yandan Ukrayna'da misket bombasından ölenlerin sayısı Suriye'de aynı sebepten hayatını kaybedenlerin sayısını aştı.

Ölümlere ve sakatlanmalara neden olan misket bombasının yasaklanması için çalışmalar yürüten sivil toplum kuruluşu Misket Bombası Koalisyonu'nun (CMC) rakamlarına göre, 2022 yılında Ukrayna'da 300'den fazla kişi misket bombaları nedeniyle yaşamını yitirdi, 600'den fazla kişi de yaralandı.

"EN ÖLÜMLÜ YIL"

CMC'nin salı günü yayımladığı raporda, geçen yılın misket bombasının yol açtığı can kayıplarında "en ölümlü yıl" olduğu yazıldı.

Ukrayna Başsavcılığı'ra göre Kramatorsk'ta bir tren istasyonunun bombalandığı ve 53 kişinin hayatını kaybettiği saldırı, misket bombasıyla tek seferde en fazla kişinin öldüğü saldırı oldu. Olayda 135 kişi de yaralanmıştı.

Öte yandan, Suriye ve diğer Orta Doğu'da sıcak çatışmalar bir nebze dinmiş olsa dahi patlayıcı kalıntıları can almaya ve insanları sakat bırakmaya devam ediyor. Rapora göre geçen sene Suriye'de misket bombaları ve kalıntıları 15 can aldı, 75 kişiyi de yaraladı.

BOMBALAR, 8 FARKLI ÜLKEDE KULLANILDI

Raporda, bu bombaların 8 farklı ülkede kullanıldığı, can kayıpları ve yaralanmaların yüzde 95’ini sivillerin oluşturduğu ifade edilerek, “Misket bombası kayıplarının yüzde 95'ini siviller oluşturmaktadır. 2022'de sekiz ülkede (Azerbaycan, Irak, Laos, Lübnan, Myanmar, Suriye, Ukrayna ve Yemen) en az 1172 yeni misket bombası zayiatı yaşanmıştır. Bunlardan 987'si misket bombası saldırılarında, en az 185'i ise misket bombası kalıntıları nedeniyle ölmüş ya da yaralanmıştır. Misket bombası kalıntılarından kaynaklanan kayıpların yüzde 71'ini çocuklar oluşturmaktadır” denildi.

MİSKET BOMBASI NEDİR?

Misket bombaları, topçu, roket, füze ve havan mermileri ile yerden veya havadan, uçaklar tarafından atılan bombalardır. Bu bombalar, havada açılarak çok sayıda mühimmatı veya parçaları geniş bir alana dağıtır. Birçok mühimmat ilk çarpışmada patlamaz ve temizlenip imha edilene kadar yıllarca kara mayınları gibi ayrım gözetmeksizin yaralayan ve öldüren silahlara dönüşür.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN