Ne fındık ne zeytin ne de aronya… O üründe yurtdışından talep patladı: Belçika, Rusya, ABD… Bu sene bunu ekenin yüzü güldü

Ne fındık ne zeytin ne de aronya… O üründe yurtdışından talep patladı: Belçika, Rusya, ABD… Bu sene bunu ekenin yüzü güldü

Rize geçen sene ihracatta büyük bir başarıya imza attı. Öyle ki o üründe yurtdışından talep patladı. Belçika, ABD, Rusya… Kapış kapış bu ürünü almanın derdine düştü…

Nemli iklimde yetişen, yaprak ve tomurcukları içecek olarak tüketilen çay, Rize’den geçen sene 32 ülke, özerk ve serbest bölgeye satıldı. 2022 yılında kentten 7 milyon 919 bin 692 dolar olarak kayıtlara geçen çay ihracatı, geçen yıl yüzde 29 artışla 10 milyon 248 bin 886 dolara yükseldi.

Miktar olarak da 3 bin 134 ton olan çay dış satımı, 2023'te yüzde 5 artarak 3 bin 297 tona ulaştı.

cay-uretimi-2.jpg

BELÇİKA İHRACATINDA %104 ARTIŞ

Her geçen sene üretim ve ihracatı artan çaya en fazla talep Belçika, KKTC ve ABD’den geldi. Rize’den Belçika’ya Ocak ile Aralık 2023’te 2.021 ton çay ihracı yapılarak 8 milyon 48 bin 28 dolar gelir sağlandı. Bu ülkeye çay ihracatı, 1109 ton karşılığı 3 milyon 952 bin 923 dolar kazanılan 2022 yılına göre miktarda %82, değerde %104 artış gösterdi.

Belçika’yı 414.46 dolarla KKTC, 327.488 dolarla ABD takip etti. Rize önceki yıldan farklı Polonya, Kongo Demokratik Cumhuriyeti , Birleşik Krallık, Türkmenistan, Malezya, Beyaz Rusya, Çekya ve İsviçre'ye de çay satışı yaptı.

cay-uretimi-1.jpg

“DÜNYA PİYASASINDAKİ PAYIMIZI ARTIRMAK İSTİYORUZ”

DKİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan, Türkiye’de çay ihracatından geçen sene miktarda %62, değerde ise %40’ının Rize merkezli firmalarca yapıldığını belirtti. Çay üretim ve ihracatında önemli potansiyelin Rize’ye ait olduğunu söyleyen Gürdoğan, "Dünya piyasalarından daha fazla pay almak istiyoruz. Bu kapsamda da firmalarımızın inovatif (yenilikçi), katma değerli ve her ülkenin tüketici tercihlerine göre ürün üretimine ağırlık vermeleri önem arz ediyor.

Ticaret Bakanlığınca onaylanan projemiz kapsamında 20-26 Ocak'ta Türk çayının etkin şekilde tanıtımını sağlamak, yeni üretim modeli ve teknolojileri ile inovatif yöntemleri yerinde incelemek için Japonya'ya heyet programı düzenledik. Türk çayının potansiyel arz eden ülkelerde etkin tanıtımını yaparak ihracatının artırılmasını amaçlıyoruz. Bu amaçla da ilk olarak ülkemiz gibi çay üreticisi olan ve en yeni üretim teknikleri ile imalat yapan Japonya'ya gittik." Dedi.

Çay ihracatında ülke çeşitliliğini artırma gayretinde olduklarını belirten Gürdoğan, ilerleyen zamanlarda çay üretim ve ihracatının çok daha iyi yerlere geleceğini inandıklarını da sözlerine ekledi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN