O ilde aile sağlığı merkezleri birer birer kapanıyor! Yarın gideceğiniz aile hekiminin yerinde yeller esebilir

O ilde aile sağlığı merkezleri birer birer kapanıyor! Yarın gideceğiniz aile hekiminin yerinde yeller esebilir

Yüksek enflasyon nedeniyle özellikle büyük kentlerde ev ve işyeri kira ücretleri üçe katlandı. Kirasını doktorların kendi cebinden ödediği aile sağlığı merkezleri de yükselen kiralar nedeniyle kapanmanın eşiğine geldi. Sadece İstanbul'da son 2 ayda 2 aile sağlığı merkezi kepenk indirdi. İşte detaylar...

Bir yanda deprem riski nedeniyle boşaltılması gereken binalar, diğer yanda talep edilen yüksek kiralar var. İstanbul'da hem deprem riski hem de mülk sahiplerinin isteğiyle tahliye edilmesi gereken çok sayıda aile sağlığı merkezi var.

NTV'den Melike Şahin'in haberine göre, son 2 ayda yüksek kiralar nedeniyle yer bulamayan 2 aile sağlığı merkezi kapatıldı. O merkezlerinden birinde, hekimin yönlendirildiği aile sağlığı merkezinde de yer bulunamadığı için kapatılan binada geçici olarak hizmet verilmeye devam ediliyor.

SON 2 AYDA 2 AİLE SAĞLIĞI MERKEZİ KAPATILDI

Mülk sahibi boşaltın dedi, yüksek kiralar nedeniyle gidecek yer bulunamadı. İstanbul'da son 2 ay içinde 2 aile sağlığı merkezi (ASM) barınma sorunu nedeniyle kapatıldı.

Burhaniye Aile Sağlığı Merkezi aslında şu anda resmi olarak kapalı çünkü mülk sahibi aile sağlığı merkezinin boşaltılmasını istedi içindeki aile hekimi ise yüksek kiralar nedeniyle gidebilecek başka bir yer bulamadı. Ancak hastalar mağdur olmasın diye kapalı olduğu halde hizmet vermeye devam ediyor.

Erenköy Aile Sağlığı Merkezi'nin bulunduğu bina birkaç ay içinde deprem riski nedeniyle kentsel dönüşüme girecek. Aile sağlığı merkezinin başka bir yere taşınması gerekiyor ancak aynı muhitte başka bir binada kiraya çıkmaları demek şu anda ödediklerinin 5 katı daha fazlasını ödemeleri anlamına geliyor.

YENİ MEKANLAR 70-90 BİN TL KİRA İSTİYOR

Erenköy Aile Sağlığı Doktoru Ayşe Tunç Ayşe, "Biz 3 yıldır aslında aile sağlığı merkezi için yer bakıyoruz hem fiziki şartları uygun olan yer bulmak çok zor. Biz buraya stopajla birlikte 14 bin TL civarı ödüyoruz. Bulacağımız yerler stopaj dahil 75 bin TL civarı ortalama çünkü 70 ile 90 bin TL arası" dedi.

Bir yanda deprem riski nedeniyle boşaltılması gereken binalar, diğer yanda talep edilen yüksek kiralar var.

İstanbul Ailer Hekimleri Derneği Başkanı Doktor Esin Ayfer Çulha Dildok, "İstanbul'daki birçok aile sağlığı merkezinin şu anda boşaltılması ya da tahliye edilmesi gerekiyor. Derneğimizin de bu konuda 100'e yakın davası sürmekte" açıklamasında bulundu.

Aile sağlığı merkezlerine sınıflamalarına göre tüm giderleri için 14 ile 24 bin lira arasında ödeme yapılıyor.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN