O kişilere sokağa çıkma yasağı ve maske geri geldi! Sakın dışarıya bir adım bile atmayın... Bu kez nedeni korona değil

O kişilere sokağa çıkma yasağı ve maske geri geldi! Sakın dışarıya bir adım bile atmayın... Bu kez nedeni korona değil

Pandemi ile birlikte milyonlarca kişi sokağa çıkamamıştı. Gelen son dakika haberi ise herkesi korkutmuş durumda. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Özlü o kişileri üstüne basa basa uyardı. O kişilere sokağa çıkma yasağı ve maske geri geldi! Sakın dışarıya bir adım bile atmayın. Güney Afrika'dan geliyor, tüm solunum yollarını tıkıyor ve anında öldürüyor. İşte Tevfik Özlü'nün dikkat çeken uyarıları...

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Özlü'den dikkat çeken uyarılar peş peşe geldi. O kişiler sakın o tarihlerde dışarı çıkmayın. Sokağa çıkma yasağı ve maske geri geldi. Özlü, Kuzey Afrika kaynaklı ‘toz taşınımı’na ilişkin uyarıda bulundu ve "Özellikle astım ve KOAH gibi akciğer hastaları için daha büyük risk oluşturuyor. Havayı eğer temiz görmüyor, toz görüyorsanız dışarı çıkmamanızda, eğer bir toza maruz kalmışsanız, kıyafetleri değiştirmeniz, elinizi yüzünüzü yıkamanız, ağız ve burnu gargara yapmanızda fayda var" ifadelerini kullandı.

UZMAN İSİM ÜSTÜNE BASA BASA UYARDI: SAKIN DIŞARI ÇIKMAYIN

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan son açıklamaya göre, Doğu Akdeniz, İç Anadolu ve Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da etkili olması beklenen 'toz taşınımı'nın yarın sabah saatlerinden sonra yurdu terk edeceği ifade edildi. Yapılan uyarı sonrası Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi, Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, hava kalitesinde azalma, görüş mesafesinde düşme, çamur şeklinde yağış ve beraberinde bazı sağlık problemlerine de yol açan 'toz taşınımı' ile ilgili kritik bir çağrıda bulundu.

yeni-proje-2024-05-11t103528-436.jpg

O KİŞİLERE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI GELDİ

‘Çöl tozu’ olarak da adlandırılan doğa olayının insan sağlığı üzerindeki etkilerini değerlendiren Özlü, özellikle KOAH ve astım hastalarının, 'toz taşınımı'nın yoğun olduğu günlerde evde kalmalarını, mümkün olduğunca dışarı çıkmamalarını önerdi. Prof. Dr. Özlü, "Yakın zamanda ülkemizde bir toz bulutu maruziyeti olmuş, hastane başvurularında, acil başvurularında, hatta ölüm sayılarında da artışlar gözlenmiş. Şimdi ikinci bir atakla karşılaşacağız gibi görünüyor. Özellikle astımlı, alerjisi olan hastalarımız bunu daha yoğun olarak hissettiler. Dikkat etmek lazım. Havada bulunan tozların ve gazların izin verilen miktarların üzerinde olması aslında hepimiz için bir sorun. Özellikle astım ve KOAH gibi akciğer hastalığı olanlar için daha büyük risk oluşturuyor" ifadelerini kullandı.

yeni-proje-2024-05-11t103550-770.jpg

"MASKE TAKARAK KORUNMAK GEREKLİ"

Tozlu havada neler yapılması gerektiğini anlatan Prof. Dr. Özlü, "Bu dönemde hastalıkları bulunanların, dışarıya çok çıkmamalarını tavsiye ederim. Zaten bu kirlenme gözle görülen bir şey. Dolayısıyla havayı eğer temiz görmüyorsanız, toz görüyorsanız dışarı çıkmamakta fayda var. Eğer illa çıkmanız gerekiyorsa da işinizi görüp hemen dönmeniz lazım ve maske kullanmanızı tavsiye ederim. Bu sadece havada bulunan tozlar değil, aynı zamanda toz bulutuyla beraber alerjenler, polen diğer mantarlar ve benzeri durumlarda eşlik edebiliyor. Bu değişiklikler onları da etkileyebiliyor. Onun için dengeyi sarsabilir. Yani hastalarımızın eğer mevcut durumlarında bir kötüleşme varsa, semptomlarında bir artma varsa, var olan semptomlarında artış olabilir ya da önceden olmayan yeni semptomlara eklenebilir. Bu durumda tedavileri yetersiz kalabilir. Mutlaka hekimleriyle görüşmelerinde fayda var. Tedavilerinde düzenleme yapmak gerekebilir. Bu açıdan dikkatli olmakta fayda var" diye konuştu.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN