O parayı ödemek artık zorunlu! Yarın resmen başlıyor: Ev sahibi ve kiracılar dikkat

O parayı ödemek artık zorunlu! Yarın resmen başlıyor: Ev sahibi ve kiracılar dikkat

Ev sahibi ve kiracıları ilgilendiren yeni bir dönem! Yarın resmen başlıyor! Kaçış yok! O parayı ödemek artık zorunlu olacak! Ev sahibi ve kiracı anlaşmazlıkları son buluyor. Anlaşmazlık çıkaran taraf ise...

Kira konusunda yaşanan anlaşmazlıkların artmasıyla çözüm için yeni dönem başlıyor. 1 Eylül’den itibaren kira uyuşmazlıkları için zorunlu arabuluculuk süreci resmen başlıyor.

SÜREÇ NASIL İLERLEYECEK?

zorunlu-arabuluculuk.jpg

Süreci başlatma yetkisi dava açmak isteyen taraflarda olacak. Yeni düzenlemeye göre, kira tespit, tahliye, uyarlama davaları, kira sözleşmesi kaynaklı ihtilaflar ve aidat ödememe nedeniyle başlatılan icra takipleri de arabuluculuk sürecine tabi olacak.

TÜM DAVALARDA ARABULUCULUK ZORUNLU OLACAK

yazi-1.jpg

Yasal düzenleme ile, dava açılacak tüm davalarda arabuluculuk zorunlu hale gelecek. Taraflar, yetkili mahkemenin bulunduğu adliyedeki arabuluculuk bürosuna veya yetkilendirilen sulh hukuk mahkemelerine başvurarak süreci başlatacaklar. Kira artışı konusunda arabuluculukla uzlaşı sağlanmaması durumunda dava açılsa bile, 5 yılı aşmayan sözleşmelerde kira artışının üst sınırı yüzde 25'i geçmeyecek.

ARABULUCU ÜCRETİNİ KİM ÖDEYECEK?

64a405284f018179d2065601.jpg​​​​​​​

Arabuluculuk hizmetleri yalnızca kira uyuşmazlıklarıyla sınırlı kalmayacak. Taraflardan biri arabulucuya gelmezse, dava sonucunda haklı veya haksız çıksın, gelmeyen taraf arabulucu ücreti ve yargılama giderini ödemek zorunda olacak.

UZLAŞMAZLIK TUTANAĞI

Arabulucu süreci, dava açmak isteyenler için dava şartı haline gelirken, uzlaşı sağlanamazsa tutanak düzenlenecek. Taraflar anlaşamazlarsa 'uzlaşmazlık tutanağı' düzenlenerek dava açılabilecek. Mahkemeler bu tutanakları görerek davanın devamını sağlayabilecekler.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (12)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
12 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN