Özel ve Destici arasında dikkat çeken diyalog: Size de kırmızı halı serdik

CHP Lideri Özel, BBP Lideri Destici ile CHP Genel Merkezi’nde görüştü. Görüşme sonrası açıklamalarda bulunduktan sonra Destici'ye aracına kadar eşlik eden Özel, espri yaptı. Destici'nin "Kırmızı halıyı benim için döşetmediniz yani" sözlerine Özel, "Yok, vardı. Geçenlerde DEM Parti ziyarete geldi gitti. A Haber, 'Kırmızı halı serdiler' dedi. Size de kırmızı halı serdik" dedi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ile CHP Genel Merkezi’ndeki bir araya geldi. Özel, görüşmenin ardından Destici'ye aracına kadar eşlik etti. Destici'nin "Kırmızı halıyı benim için döşetmediniz yani" sözlerine Özel, "Yok, vardı. Geçenlerde DEM Parti ziyarete geldi gitti. A Haber, 'Kırmızı halı serdiler' dedi. Size de kırmızı halı serdik" yanıtını verdi.

Özel, gazetecilerin sorusu üzerine AK Parti'nin 30 gün içinde sahiplenilmeyen sokak köpeklerini uyutmayı öngören kanun teklifine tepki gösterdi. "Bugün tasarruf tedbirleri söz konusu olunca, ‘efendim biz parayı seçim ekonomisine harcadık bu köpekleri uyutalım’ derseniz bunun tutar bir tarafı yok." diyen Özel, "On binlerce candan tasarruf edemezsiniz. Etkin kısırlaştırma ile hızlı bir düşüş yaşanacaktır." diye konuştu.

Ayrıca Özel, hayvan fonunun kurulması gerektiğini belirtti.

Özel ve Destici'nin açıklamaları şöyle:

"GÖRÜŞMEMİZ BİR NORMALLEŞME SÜRECİNE İŞARET ETMİYOR"

Özel, “Bugünkü görüşmemiz bir normalleşme sürecine işaret etmiyor biz zaten Sayın Destici ile iki siyasi partinin yürütmesi gereken protokol kuralları çerçevesinde temaslarını sürdürmüş iki partiydik. Biz Destici ile BBP ile ayrı ittifaklardayız yelpazenin farklı kanatlarındayız ama bu konudaki müşterek duygumuzu ifade ettik. Bundan sonraki süreçte bir düzenleme yapılması noktasında biz buna son seçimlerin en çok oy almış birinci partisi olması sıfatıyla da AK Parti’nin 22 yıllık pratiğinden farklı olarak gönülden destek vereceğimizi ifade etmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

"BİZİM İÇİN KIRMIZI ÇİZGİ TERÖR VE ŞİDDETTİR"

Destici, “Bir hayırlı olsun ziyaretinde bulunduk. Aslında daha önce planlamıştık ama araya seçim girdi. Girdikleri ilk seçimde de başarıyla çıktılar. Başarılarından dolayı kendilerini tebrik ediyorum. BBP olarak biz de belediye sayısını yüzde yüzün üzerinde artırarak çıktık. Büyükşehirlerin neredeyse yarısına yakını CHP’de geri kalanı da Cumhur İttifakımızda. Biz hem AK Parti‘nin olduğu hem de CHP’nin olduğu yerlerde uyum içerisinde çalışma yürütüyoruz. Farklı bir ittifakı içerisindeyiz tabi bu hassasiyeti de gözeterek siyasetimize devam ediyoruz. Neticede Türkiye partisiyiz. Önceliğimiz milletimizin birliği refahı huzuru. Bunun için elbette birlik olmaya ve birlikte hareket etme zorunluluğu olan noktalarda millete ve devlete karşı olan bir borcumuz var. Bugün de görüşmemizde yeni anayasayı konuşma fırsatı bulduk. Türkiye’nin darbe anayasasından kurtulması gerektiğine inanıyoruz. Konuşmalarımızda şunu gördük ki CHP de Türkiye’nin yeni, demokratik ve sivil bir anayasaya ihtiyacı olduğu konusunda hem fikiriz. Ben Kemal Beye ifade ettiklerimi Özgür Beye de ifade ettim. Herkes teklifini kamuoyu önünde paylaşsın ben uzlaşamayacağımız noktaları bir kenara bırakarak en azından azami müştereklerimizde buluşarak bir anayasa yapma konusunda gayret göstermemiz gerektiğini söyledim. Bizim için kırmızı çizgi terör ve şiddettir. Terör örgütleriyle arasına mesafe koyduğu sürece her siyasi parti her sivil toplum örgütü hatta her fert kendi fikrini özgürce söyleyebilir, inancını yaşayabilir. Kırmızı çizgimiz terör ve şiddettir. Bunda da aynı fikirde olduğumuzu gördük. Bu görüşme çok faydalı oldu" diye konuştu.

BAŞIBOŞ KÖPEKLER İÇİN DÜZENLEME

BBP lideri Destici ve CHP lideri Özel, başıboş köpekler konusundaki düzenlemeye ilişkin de soruları yanıtladı.

"SOKAK KÖPEKLERİNİN UYUTULMASI TEKLİFİNİ DESTEKLİYORUZ"

Destici, sokak köpeklerinin uyutulması hazırlığına ilişkin şu açıklamayı yaptı:

"Neticede biz BBP olarak bize teslime dilen belediyelerde bir ay içinde bu çalışmaları başlatacağımızı ve sokaklarımızı hastalıklı ve saldırgan sokak köpeklerinden temizleyeceğimizi ifade ettiler. Belediyelerimiz bu çalışmalarını tamamladılar. Şu anda köpekler toplanıyor. Tedavi görecekler tedavi görecekleri yerlere, barınak imkanı olanlar barınaklara, hastalıklı ve terbiye edilemeyecek şekilde saldırgan olanların da uyutulması konusunda biz çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bu konuda devletimizin yasa hazırlığı içinde olduğunu duymaktan da büyük bir memnuniyet duyduk. Bu yasa teklifini de desteklediğimizi ifade ediyorum. Şu ana kadar bildiğimiz haliyle bizim seçim öncesi söylediğimiz her şeyin o yasa içerisinde birebir olduğunu görüyoruz."

"EFENDİM BİZ PARAYI SEÇİM EKONOMİSİNE HARCADIK BU KÖPEKLERİ UYUTALIM" DERSENİZ BUNUN TUTAR BİR TARAFI YOK!

Özel de hazırlandığı konuşulan sokak hayvanları tasarısı hakkında şunları kaydetti:

"Bir taslak görmüş değiliz henüz. Taslak üzerinde elbette hep birlikte çalışacağız ancak TBMM insan kaynağıyla verilen emekle harcanan zaman ve meclis imkanlarıyla Ocak 2021’de bir meclis araştırma komisyonu kurdu ve bu komisyon hayvan haklarının korunmasına ilişkin raporunu verdi. Bu raporda hazırlanırken uzmanlar akademisyenler dinlendi. Bu konuda uzun bir çalışma sonucunda bir rapor ortaya çıtı. Bu raporda uyutma meselesi hasta ve tedavi edilemez hayvanlar ve kontrolü mümkün olmayan birtakım hayvanlarla sınırlı. Ve sokak hayvanlarının çoğalmasını engellemeyle ilgili bir uyutma tedbiri kesinlikle ok. Ama burada soruna bir müdahale var. Diyor ki rapor. Bir hayvan hakları fonu kurulmalıdır. Bu hayvan hakları fonunun gelirleri belediyelerin aldıkları emlak çevre temizlik vergilerinden aktarılacak paylar. At yarışından milli piyango gibi şans oyunlarından aktarılacak paylarla bağışlardan oluşmalıdır ve bu fon barınakların yapılması kısırlaştırılmaların yapılmasıyla ilgili harcamaların bu fondan kaynak sağlanır. Bunu tüm siyasi partiler böyle söyledi ve meclis karara bağladı. Bugün tasarruf tedbirleri söz konusu olunca, ‘efendim biz parayı seçim ekonomisine harcadık bu köpekleri uyutalım’ derseniz bunun tutar bir tarafı yok. O yüzden bu fon kurulmalı ve başta kısırlaştırılma olmak üzere bu para barınaklara gitmelidir. Tedavi edilemeyen hayvanlar üzerinde son tedbir olarak zaten bilim insanları tarafından da ifade edilmektedir. Bizim yaklaşımımız meclisin kendi raporuna sahip çıkmasıdır."

ÖZGÜR ÖZEL’DEN YENİ “MHP’Lİ İKİ İSİM” AÇIKLAMASI

Özgür Özeli salı günkü grup toplantısı konuşmasında, MHP'den isim vermeden bahsettiği iki isimle ilgili yeni bi açıklama yaptı. Özel, "Memnun olduğumuz husus şudur ki ben isim vermedim ama beyefendiler konuyu kendi üzerlerine almışlar. O iki kişiyi koskoca MHP camiasında sadece o ikisi kendilerini savundu ve bize hakaret etmeyi tercih ettiler. Bir üçüncü isim çıkıp da ne onları savunmaya kalktı ne de başka bir şey söyledi. Mesele bu kadar hassas ve ciddi ve gerçek zaten. Ben bunun üstüne daha fazla ne söyleyeyim. Cümle alemin bildiğini sadece imza ettik. İki tane hakaret dolu tweet, üçüncü bir kişi yok ki bunları savunsun arkalarında dursun" diye konuştu.

SİNAN ATEŞ CİNAYETİ: O KAN ORADA DURDUKÇA TÜRKİYE’DE SİYASET NORMALLEŞEMEZ

Özel, 31 Mart yerel seçimlerinin ardından cumhurbaşkanı ve siyasi parti liderleriyle görüşme talerinin yarattığı siyasette "normalleşme" iklimi için de eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş cinayetini hatırlatarak, "Ankara’nın ortasında iki kız babası bir siyasetçi bir ülkü ocaklarının da önceki genel başkanlarından birisi bir siyasi cinayete kurban gidecek, onu uyuşturucu torbacıları öldürecek, kamu görevlileri kaçmalarına yardım edecek ve o kan yerde kalacak. Neden? Bir partideki birilerinin yapmış olduğu temaslar ortaya çıkmasın parti zarar görmesin! O kan orada durdukça Türkiye’de siyaset normalleşemez! Cumhur İttifakı'nın bu yüksen kurtulması lazım" dedi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (15)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
15 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN