Özel'den YSK'nın Hatay kararına tepki: Erdoğan'ın talimatıyla reddedildi

CHP Lideri Özel, YSK'nın Hatay ve İskenderun seçim sonuçları için yaptığı itiraz başvurusunun Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla reddedildiğini belirterek "Şimdi sarı kart gördün, ilk seçimde kırmızı kartı görürsün. Şimdi kulağını çekti seçmen, ilk seçimde o kulağını koparır senin" dedi.

CHP’nin Hatay Büyükşehir ve İskenderun ilçesi Belediye Başkanlığı seçim sonuçları için yaptığı “Tam kanunsuzluk” itiraz başvurusu YSK tarafından reddedildi. CHP Genel Başkanı Özgür Özel ise Hatay ve İskenderun için YSK'ye yapılan olağanüstü başvurunun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla reddedildiğini iddia ederek "Seçimlerden gerekli mesajı almadığı anlaşılıyor. Haksızlığa devam mı edeceksin, et bakalım. Şimdi kulağını çekti seçmen, ilk seçimde o kulağını koparır senin" diye konuştu.

Özgür Özel, AKPM Sosyalistler, Demokratlar ve Yeşiller Grubu Başkanı Frank Schwabe'nin daveti üzerine geldiği Fransa'nın Strazburg kentindeki temaslarının ardından YSK'ya yapılan olağanüstü başvurunun reddedilmesine ilişkin şunları söyledi:

'KAPAĞI DAHİ AÇILMADAN ERDOĞAN'IN TALİMATIYLA REDDEDİLDİ'

"Talebimiz YSK tarafından, YSK'daki temsilcimizin ifadesiyle kapağı dahi açılmadan reddedildi. Bundan beş yıl önce İstanbul seçimleri bizim ortaya koyduğumuz çeşitli iddialar, çeşitli delillerden yoksun olduğu hâlde iptal edilmişken, orada bir iptal gerekçesi varsa, burada sekiz kat haklı gerekçe varken, kapağının bile açılmadan reddedilmesi tam bir hukuksuzluktur. Bu siyasi bir karardır, siyasi talimat ile yapılmıştır. Siyasi talimat bu sefer öyle gizli kapaklı verilmemiştir. Erdoğan tarafından daha YSK toplantısı başlamadan önce şu ifade kullanıldı, grup toplantısında, canlı yayında; 'YSK Hatay konusunda son noktayı koydu'. Toplanmadılar ki nereden biliyorsun son noktayı koyduğunu? Bu ifade zaten açıkça talimattır, verdiğin talimatın itirafıdır. Devamında 'Ölü seçmenlerin oy kullandığı yalandır' diyor. Nereden biliyoruz? Siz İstanbul seçimlerinde böyle bir şey iddia ettiniz ve seçimleri iptal ettiler. Torbaların içine dahi bakmadan sadece 3 bin tane ölü seçmen oy kullandı diyoruz, listesini veriyoruz. Sadece YSK araştırma kararı verse, sandık başındaki imza föylerini istese sonuç ortaya çıkacak. O yüzden kapağını bile açmıyor. Açsa, ölü seçmenin oy kullandığı gün gibi ortada.

ŞİMDİ KULAĞINI ÇEKTİ SEÇMEN, İLK SEÇİMDE O KULAĞINI KOPARIR

Erdoğan hem delilleri karartmak hem yüksek yargı organlarına talimat vermek suretiyle şunu yapmıştır. Zaten grup toplantısını bir bütün olarak da değerlendirdiğinde ilk gece söylediklerinin aksine, seçimlerden gerekli mesajı almadığı anlaşılmaktadır. Seçmenin mektubunu okumadığı anlaşılmaktadır. Hukuksuzluğa devam mı edeceksin? Et bakalım. Haksızlığa devam mı edeceksin? Et bakalım. Şimdi sarı kart gördün, ilk seçimde kırmızı kartı görürsün. Şimdi kulağını çekti seçmen, ilk seçimde o kulağını koparır senin. Bu yaptığınız iş, seçmenin verdiği mesajı algılamamaktır. Bu yaptığınız iş, yargıyı kullanarak darbe yapmaktır, halk iradesini tanımamaktır. Açılsa, herkesin gözünün önünde çıksa ya ölülerin oy kullanmadığı, açılsa herkesin önünde çıksa ya kısıtlı seçmenin oy kullanmadığı. Açıp baksanıza, sandık başkanları emniyet güçlerinden mi değil mi? İstanbul seçimini o yüzden iptal etmiştiniz, kısıtlı seçmen için o yüzden iptal etmiştiniz. Hiç ders almıyorsunuz. Kaybetmeye mahkumsunuz."

Hatay’daki seçimi AK Parti adayı Mehmet Öntürk yüzde 44,48 oy oranıyla kazanmıştı. CHP adayı Lütfü Savaş yüzde 44,05 oy oranıyla seçimi ikinci sırada tamamlamıştı.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (13)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
13 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN