Polarnet 6 aylık bekleme sürecinin ardından Derince Limanı'nda: Türk kara sularına girdiğimde tüylerim diken diken oldu

Polarnet 6 aylık bekleme sürecinin ardından Derince Limanı'nda: Türk kara sularına girdiğimde tüylerim diken diken oldu

Ukrayna'nın Çornomorsk Limanı'ndan yaklaşık 6 aylık bekleme sürecinin ardından Derince Limanı'na ulaşan Türk bandıralı mısır yüklü "Polarnet" gemisinin kaptanı Ahmet Yücel Alibeyler, Çernomorsk Limanı'ndan hareket ederek başlayan ve bugün Derince Limanı'na ulaşarak sona eren yolculuk hakkında "Türk kara sularına girdiğimde tüylerim diken diken oldu. İlk defa meslek hayatımda bu kadar keyif aldım. Vatanımızı, ülkemizi görmek bana ayrı bir keyif verdi" dedi.

22 Temmuz'da Türkiye'nin ev sahipliğinde Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) arasında imzalanan, Ukrayna'dan tahıl ve gıda maddelerinin güvenli sevk edilmesini sağlayacak anlaşma kapsamında harekete geçirilen 'tahıl koridoru' tüm hızıyla devam ediyor.

Anlaşma kapsamında Ukrayna'nın Çornomorsk Limanı'ndan yaklaşık 6 aylık bekleme sürecinin ardından Derince Limanı'na ulaşan Türk bandıralı mısır yüklü "Polarnet" gemisinin kaptanı Ahmet Yücel Alibeyler, geminin yanaştığı limandaki iskelede gazetecilere, uzun zamandır bu anı beklediğini söyledi.

Alibeyler, 5 Ağustos Cuma günü Çernomorsk Limanı'ndan hareket ederek başlayan ve bugün Derince Limanı'na ulaşarak sona eren yolculuk hakkında "ilk defa meslek hayatımda bu kadar keyif aldım" açıklamasında bulundu.

Alibeyler şunları söyledi:

"Vatanımızı, ülkemizi görmek bana ayrı bir keyif verdi. Uzun senedir açık deniz kaptanlığı, uzun yol kaptanlığı yapmaktayım ama hiç bu kadar özlem duymamıştım. Bu da ayrı bir anı olarak kalacak hayatımda13 gün sonra tam yükü bitirdim, tahliye ettim ne yazık ki bu üzücü olay, bu savaş patlak verdi.

Biz de yükümüzü boşaltmış, çıkış bekleyen gemiydik ama ne yazık ki çıkamadık. O zamandan beri liman içinde boş gemi olarak bekleme sürecine girdik; ne zaman bir çözüm çıkacak, ne zaman olaylar normale dönecek diye. Devletimizin ayın 22'sinde yapmış olduğu girişimlerle Sayın Cumhurbaşkanı'mızın önderliğinde, Milli Savunma Bakanlığımızın askeri kuvvetinde, Dışişleri Bakanlığımızın irtibat gücünde güzel bir sonuç oluştu. Bir tahıl koridoru çalışması başladı. Ben buna tahıl koridoru artı insani koridoru da ekliyorum çünkü gıda endeksli olduğu için taşınacak yükler, insani koridor da oluşmuş oluyor.

Hiç bu kadar özlem duymamıştım

Orada geçirdiğimiz kah üzüntülü kah stresli kah özlemli sürecin bize bir mükafatı oldu diye düşünüyorum. Vatanımızı, ülkemizi görmek bana ayrı bir keyif verdi. Uzun senedir açık deniz kaptanlığı, uzun yol kaptanlığı yapmaktayım ama hiç bu kadar özlem duymamıştım. Bu da ayrı bir anı olarak kalacak hayatımda. Şimdi resmi giriş işlemlerimiz yapıldı. Yükü tahliye etmek için gerekli adımları attık. Limanla irtibat halinde yükü tahliye etmeye başlayacağız.

Türk kara sularına girdiğimde tüylerim diken diken oldu

Türk kara sularına girdiğimde tüylerim diken diken oldu. Uzun süredir bu işlerde dirayetliyizdir. Mesleğin profesyonelliğini bilerek yaparız bu işi. Denizcilik ekstrem bir meslektir. Bunun getirisini, götürüsünü bilen insanlarız ama ilk defa meslek hayatımda bu kadar keyif aldım. Üçüncü köprünün altında tüylerimin diken diken olduğunu hissettim. Büyük zevkti. Ukrayna güzel ülke. Ukrayna ve Rusya, çok rahat gittiğimiz ülkelerdi, hiç sıkıntı yoktu. Üzücü bir durum. Duyduğumuzda şok olduğumuz bir durum. Üzücü bir olay. Herkes mutlu, mutlu son. Bayrağımızı düşürmeden, gemimizi vurdurmadan, batırmadan, personelimizin sağlığını, hayatını riske atmadan, bir kaptanı en çok mutlu eden şey geminin şu halidir. Ben de şu an o mutluluğu yaşıyorum."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN