Prof. Dr. Naci Görür'den beklenen felaket için harekete geçme çağrısı: Deprem dirençli kentler talep edelim

Prof. Dr. Naci Görür'den beklenen felaket için harekete geçme çağrısı: Deprem dirençli kentler talep edelim

Türkiye'yi sarsan depremlerin ardından vatandaşlar ülkenin dört bir yanında evlerinin sağlamlığı konusunda paniğe kapıldı. Bilim insanlarına sorular yağdıran vatandaşlar depreme ilişkin bir çok konuda bilgi almak için çeşitli soruları sosyal medyada sıralıyor. Bu sorulara toplu şekilde cevap veren Prof. Dr. Görür, "Fay tartışmalarını bırakalım, deprem nerede olacak, nasıl olacak v.b. tartışmaları bırakalım. Deprem gerçeğini kabul edelim ve deprem dirençli kentler talep edelim" dedi.

Kahramanmaraş merkezli iki deprem sonrası tüm Türkiye deprem gerçeğini bir kez daha hatırladı. Beklenen Marmara depremi dolayısıyla İstanbullular binalarının sağlamlığını test ettirirken, bodrum katlarda yaşayanlar da evlerinden çıkmaya başladı.

Bununla birlikte deprem bilimcilere ise çok sayıda soru yöneltilmeye başladı. Birçok soruya yanıt vermeye çalışan bilim insanlarından Prof. Dr. Naci Görür de bugün sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu.

'YASAL YOLLARDAN SESİMİZİ DUYURALIM'

Çok fazla soru aldığını ve tek tek cevaplamasının mümkün olmadığını belirten Prof. Dr. Görür, "Cevabım mümkün olduğunca basite indirgenmiş ve sizin anlayacağınız şekilde olacak" diyerek şu ifadeleri kullandı:

1-Bir yerde büyük deprem olunca o yörede ve o hatta tekrar yeterli enerji birikinceye kadar büyük deprem olmaz.

2-Kuzey Anadolu Fay zonunda büyük deprem beklediğimiz yerler kırıldıktan sonra bu zonda artık uzun süre büyük deprem olmaz. Bugünkü depremlerin olduğu Doğu Anadolu Fayı'nda enerji büyük ölçüde boşaldı. Bazı yöreler hariç bu zonda büyük depremler olmaz.

3- Bu fay zonlarında bir müddet büyük depremlerde kırılmamış fay parçaları kırılır ve zonlar artık uzun süre sakin duracak şekilde dururlar.

4- Bu söylediklerim ülkemizin en önemli iki fay zonu için geçerlidir.

5-Fay tartışmalarını bırakalım, deprem nerede olacak, nasıl olacak v.b. tartışmaları bırakalım. Deprem gerçeğini kabul edelim ve deprem dirençli kentler talep edelim. Bunu tüm siyasilerden talep edelim ve yasal yollardan sesimizi duyuralım. Tek yol budur. Tekrar başımız sağ olsun.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN