Ramazan etkinlikleri düzenleyecekti: İBB'ye Sultanahmet yasağı

Ramazan etkinlikleri düzenleyecekti: İBB'ye Sultanahmet yasağı

İstanbul Valiliği, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 'kültür varlıklarının bulunduğu alanlarda etkinlik yapılamayacağı' yönündeki kararı doğrultusunda İBB'nin Sultanahmet Meydanı'nda ramazan etkinliği yapmasına izin vermedi. AK Parti’nin İBB yönetiminde olduğu süre boyunca Sultanahmet Meydanı'nda ramazan çadırları kurmak dahil birçok etkinlik düzenlemişti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreteri Can Akın Çağlar, 23 Mart'ta gönderdiği bir yazıyla Sultanahmet Meydanı, Yenikapı etkinlik alanı, Maltepe Orhangazi Şehir Parkı ve 36 ilçede yapmayı planladıkları etkinlikler konusunda İstanbul Valiliği'ni bilgilendirdi.

İstanbul Valiliği ise Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 'kültür varlıklarının bulunduğu alanlarda etkinlik yapılamayacağı' kararına dayanarak, Sultanahmet Meydanı'nda kurulacak stantların ve etkinliğin orada bulunan çok sayıdaki kültür varlığı olarak tescilli anıt eserlerin görünürlüğünü ve algılanmasını olumsuz yönde etkileyeceği gerekçesiyle yapılamayacağını bildirdi.

İBB Sözcüsü Murta Ongun ise konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kültür varlıklarının olduğu anlarda etkinlik yapılmaması yönünde kararı nedeniyle Sultanahmet Meydanı'nda etkinlik yapılmasına izin verilmediğini söyledi. Ongun, ancak kentteki 8 meydanda ramazan etkinlikleri yapacaklarını bildirdi.

'İSTANBULLUYU CEZALANDIRIYORLAR FARKINDA DEĞİLLER'

CHP Genel Başkan Başdanışmanı Tuncay Özkan, yasaklama kararına sosyal medya hesabından tepki gösterdi. Özkan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Sevgi ve hoşgörü ayı Ramazan’da koydukları yasağa bak. İBB'yi cezalandırdıklarını sanıyorlar ama İstanbulluyu cezalandırıyorlar farkında değiller. İşte 31 Mart'ta bu yüzden kaybettiler yine kaybedecekler” dedi.

'HER GEÇEN GÜN DAHA ÇOK KAYBEDECEKLER'

CHP İstanbul Milletvekili Gökhan Zeybek de sosyal medya hesabından yasaklama kararına, “Geçmişte AKP’nin Ramazan boyunca etkinlikler düzenlediği Sultanahmet Meydanı’nın ‘tarihi bölge’ olduğu 2022’de hatırlanmış. 2019’da İstanbul’u 2 kez kaybeden hazımsızların engellediği İBB değil, halkın kendisi! İstanbul’u ve Türkiye’yi her geçen gün daha çok kaybedecekler” diye tepki gösterdi.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

İstanbul Valiliği, yasağın ortaya çıkmasının ardından bir açıklama yayımladı. Valilik, İBB ile birlikte Türkiye Diyanet Vakfı'nın da Sultanahmet Meydanı'nda etkinlik düzenlemek için izin istediğini fakat alanın Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun yetki bölgesinde olduğunu, bu nedenle taleplerin kurula iletildiğini bildirdi. Kurulun ise "kültür varlıklarının bulunduğu alanlarda etkinlik yapılamayacağı" kararını verdiğini, valilik tarafından yasak koyulmadığını belirtti.

vali.jpg

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN