Salda Gölü Koruma Derneği'nden millet bahçesi projesine tepki

Salda Gölü Koruma Derneği sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımında, millet bahçesi projesi ile gölün çevresinin yapılaşmaya açıldığını belirtti. Paylaşımda “Yönetim planlaması yapmayan yetkililer, buradaki kirliliği yıllarca görmedi. 2019 yılında kendi yönetimsizliklerini bahane ederek, göl çevresini Özel Çevre Koruma bölgesi ilan etti" ifadelerini kullanıldı.

'Türkiye'nin Maldivleri' olarak bilinen NASA'nın "Ayakkabıyla bile girilmemeli" dediği, UNESCO’nun Dünya Doğal Miras Listesi’ne almak için çalışmalar başlattığı Salda Gölü'nden içler acısı görüntüler gelmişti. Salda Gölü Koruma Derneği’nin sosyal medya hesabında, Salda Gölü çevresinde çekilmiş görüntüler paylaşılarak millet bahçesi projesi ile Salda Gölü'nün çevresinin yapılaşmaya açıldığı belirtildi.

Paylaşımda, videolar için şu açıklamalar yapıldı;

"MİLLET BAHÇESİ BEYAZ KUMLARIN ÜZERİNE YAPILDI"

“Salda Gölü 1989 yılında 1. derece sit bölgesi ilan edildi. Salda Gölü ve çevresi için hiçbir zaman yönetim planlaması yapılmadı. Plansız, programsız kullanıma açılan Salda Gölü ve çevresi hızla kirlendi. Millet bahçesi, hidromanyezitlerin ve beyaz kumların üzerine yapıldı.

"BURADAKİ KİRLİLİK YILLARCA GÖRÜLMEDİ"

Yönetim planlaması yapmayan yetkililer, buradaki kirliliği yıllarca görmedi. 2019 yılında kendi yönetimsizliklerini bahane ederek, göl çevresini Özel Çevre Koruma bölgesi ilan ederek ve millet bahçesi projesi ile Salda Gölü çevresini yapılaşmaya açıldı.

Millet bahçesinin ilk planları göl kenarını beton yığınına çeviriyordu. Milyonlarca insan göl kenarında kalacak, suya girecek, gölü istedikleri gibi kullanacaklardı. İtirazlarımız, açılmış davalar, kamuoyu baskısıyla yetkililer sayamadığımız kadar çok plan değişikliği yaptılar.”

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN