Sandığa gölge düşürmeyin

Sandığa gölge düşürmeyin

İYİ Parti’nin kurşunlanmasının ardından bu kez silah sesleri CHP İstanbul il binası önünden geldi. Muhalefet sözcüleri üst üste yaşanan vahim hadiselerin asıl sorumlusunun iktidarın kullandığı tehdit dili olduğunu ileri sürdü. İYİ Parti dosyasında birçok soru hâlâ yanıtsızken ikinci olay soru işaretlerini ve seçim öncesine ilişkin provokasyon kaygılarını daha da artırdı.

İYİ Parti İstanbul İl binasının kurşunlanması sonrası şantiye bekçisi “Hırsızları korkutmak için havaya ateş ettim” dedi. Ancak havaya sıkılan kurşunların nasıl binaya isabet ettiği sorusu yanıtsız kaldı. Hırsızların yakalanamaması, polise şikayet olmaması, bekçinin 24 saat bile gözaltında tutulmaması da kafa karıştırdı. Kritik soruşturmada belirsizlikler sürerken bu kez CHP İstanbul İl Başkanlığı’nın yakınında silah sesleri duyuldu.

‘İKİ PARTİ ÖNÜNDE OLAY YAŞANMASI İKRAMİYE KAZANMA İHTİMALİNDEN DÜŞÜK’

İstanbul Valiliği ‘TEM otoyolunun ikinci şeridinde seyreden araçtan havaya ateş edildi. Yol kenarında iki kovan bulundu’ açıklaması yaptı. CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu “Bir hafta içinde İstanbul’da iki siyasi parti il başkanlığı önünde herhangi bir olay olma ihtimali dünyadaki en büyük ikramiyeyi kazanma ihtimalinden düşük” dedi. Her kesimden ‘Seçim öncesi gergin atmosfer en büyük zararı Türkiye’ye verir’ denilerek itidal çağrıları yapıldı.

0704krt01a-tum.jpg

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, dün sabah partinin il binasına silahlı saldırı düzenlendiğini duyurdu. Açıklamaya göre, 05:00 sularında TEM Otoyolu Seyrantepe mevkiinde bulunan İl Başkanlığı’na yönelik düzenlendiği düşünülen bir silahlı saldırı gerçekleştirildi. İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığı’nın kurşunlanması olayına dair soru işaretleri yanıtsız kalırken bir hafta sonra bu olayın yaşanması dikkat çekti.

İYİ Parti binasının kurşunlanmasına tetiği çeken inşaat görevlisi, hırsızlık şüphelisi 3 kişinin ardından havaya ateş açtığını söylemişti. Ancak iki bina arasındaki kot farkı ve 160 metrelik mesafeye karşın iki kurşun da Akşener’in fotoğrafına yakın bir noktaya isabet etmişti. İYİ Parti olayın kamera kayıtlarının paylaşılmasını isterken hırsızlık şüphelileri yakalanamadı. Bu olayın yankıları sürerken CHP binasının yakınında ateş açıldı.

Kaftancıoğlu, yaşanan olayı öngörmeseler dahi şaşırmadıklarını söyledi. Kaftancıoğlu “Bir hafta içinde İstanbul’da iki tane siyasi parti il başkanlığı önünde herhangi bir olay olma ihtimali, hani ben de Cumhur İttifakı’nın küçük ortağı kadar olmasa da az buçuk matematik bilirim. Sanıyorum dünyadaki en büyük ikramiyeyi kazanma ihtimalinden daha düşüktür” dedi.

Kaftancıoğlu şunları söyledi:

Saat 05.00 sularında TEM Otoyolu’ndan Edirne istikametindeki bir araç, İstanbul İl Başkanlığı’mızın önüne 7- 8 el atış etmiş bulunmakta ve olay mahallinde boş kovanlar tespit edilmiş olmaktadır. Emniyet güçlerinin il binamızda yaptığı araştırmaya göre, il binamızda herhangi bir kurşun bulunmamıştır. Olayla ilgili savcılık tahkikatı devam etmektedir. İl başkanlığımıza böyle bir saldırı olacağına dair herhangi bir duyumumuz yoktu ancak geçen hafta İYİ Parti’ye yapılan saldırıdan sonra bu tip saldırıların olabileceğini öngörmesek de olursa şaşırmayacağımızı biliyorduk. Nitekim şaşırmadık. Bu kesin il binamız mıdır, değil midir; bunun cevabını vermesi gereken ben değilim. Ben de biz de en az sizin kadar merak ediyoruz. Bu saldırının ne amaçla ve kimler tarafından yapıldığını. Umarım bu sorunun cevabını vermesi gerekenler, süreci olması gerektiği gibi araştırıp doğru neyse ona ulaşması gerekenler, bir an önce bunu bulurlar. Bunun cevabını sizlerle birlikte biz de öğrenmiş oluruz ancak şunu ifade edebilirim.

Bir hafta önce İYİ Parti İl binasına yapılan saldırı, bu sabaha karşı il binamızın hemen karşısından açılan ateşler, eğer bekçi değilse ya da ne amaçla geldiyse bilmiyoruz; umarım hepimiz için tatmin edici bir açıklama olabilir. Ama bir hafta içinde İstanbul’da iki tane siyasi parti il başkanlığı önünde herhangi bir olay olma ihtimali, hani ben de Cumhur İttifakı’nın küçük ortağı kadar olmasa da az buçuk matematik bilirim. Sanıyorum dünyadaki en büyük ikramiyeyi kazanma ihtimalinden daha düşüktür diye tahmin ediyorum. Bu arada İstanbul Valisi ile görüştüm. Sayın Vali, görüşmemizden 20 dakika sonrasında sağ olsun döndüler. Olayla ilgili kamera kayıtları ve tahkikatın devam ettiğini ve kamera kayıtlarını incelediklerini söylediler. Çok kısa sürede olayı aydınlattıktan sonra bizlere bilgi vereceklerini ifade ettiler.”
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı olayla ilgili “TEM otoyolu üzerinde CHP İstanbul İl Başkanlığı karşı istikametinde, havaya araç içerisinden birkaç el ateş ediliyor, binaya isabet yok, emniyetin kamera ve tespit çalışmaları devam ediyor” açıklaması yaptı.

İstanbul Valiliği de “otoyolda araçtan havaya ateş açıldığının tespit edildiğini” bildirdi. Valiliğin açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

“Saat 04.00 sıralarında Sarıyer İlçemizde bulunan CHP İl Başkanlığı Binasında görevli Polis Memuru tarafından 112 Acil Çağrı Merkezine TEM Otoyolunda silah sesleri duyulduğu yönünde ihbarda bulunulmuştur. Olay yerine sevk edilen güvenlik güçlerimiz tarafından yapılan incelemeler ve binanın güvenlik görevlileriyle yapılan görüşmelerde; TEM Otoyolu Edirne istikametinden 5-6 el silah sesi duydukları beyan edilmiş, il başkanlığı binası ve çevresindeki kontrollerde herhangi bir olumsuzluğun bulunmadığı anlaşılmıştır. Elde edilen kamera görüntülerinde Ali Sami Yen Spor Kompleksi Nef Stadyumundan TEM Otoyolu Edirne istikametine otoyolun ikinci şeridinde hızla seyreden bir araçtan havaya ateş edildiği tespit edilmiştir. Yapılan çalışmalarda, yol kenarında 9 mm çapında 2 adet kovan bulunmuştur. Konuyla ilgili başlatılan incelemeler devam etmektedir.”

‘MİNİBÜS GÖRÜNTÜLERİNE BAKSINLAR’

İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı Buğra Kavuncu “Dün İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığımız, bugün CHP İstanbul İl Başkanlığı. Saldırılar bizleri yolumuzdan döndüremeyecek. Demokrasi ve milletin iradesi kazanacak” dedi. İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Coşkun Yıldırım ise “Zulüm ve tehditler bizi yolumuzdan döndüremez” paylaşımı yaptı. İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı Turhan Çömez, geçen haftaki saldırı için “Uzmanlar hareketli bir araçtan ateş edildiğini söylüyor. Hadi İçişleri Bakanı’nın işini kolaylaştırayım, akşam saat 8 buçukla 9 buçuk arası partimizin önünden geçen bütün Volkswagen minibüslerin mobese görüntülerine baksın” görüşünü bildirdi.

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, Akşener’in Kılıçdaroğlu’nu aradığını duyurdu. Zorlu “30 Mart günü Partimize yapılan menfur saldırının gerçek sorumluları serbest dolaşırken meydana gelen bu olay dikkatle irdelenmelidir. Ülkemizin huzur ve sükuneti için olayın bir an önce aydınlatılması çağrısında bulunuyoruz. Bu vesileyle tüm CHP camiasına geçmiş olsun diyoruz” dedi.

‘EYLEM İL BİNASINA YÖNELİK’

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de olayla ilgili “İstanbul il Başkanlığımıza silahlı saldırıda bulunuldu.. Kimseye siz yaptınız diyemeyiz. Kimseye siz yaptırdınız da diyemeyiz. Cumhur İttifakı’nın kutuplaştırıcı dilinin bunları tetiklediğini söyleyene de haksızsın diyemeyiz. Saldırıyı kınıyor faillerin yakalanmasını bekliyoruz” paylaşımı yaptı. Sonrasında Meclis’te basın açıklaması düzenleyen Özel “14 Mayıs’a kadar kimsenin canı yanmasın, bir annenin daha gözü boşuna yaşla dolmasın diyorsanız lütfen Cumhur İttifakı olarak bu dili terk edin. Korkmuyoruz, sinmiyoruz, bir kelime eksik konuşmuyoruz, bir santim geri gitmiyoruz, bir parmak eğilmiyoruz. Çünkü biliyoruz biz bir parmak eğilirsek siz bu millete diz çöktürürsünüz. Biz bu millete diz çöktürtmeyeceğiz” ifadesini kullandı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun paylaşımında “Saldırıyı lanetliyoruz. Olayın takipçisiyiz. Her ne olursa olsun, hiçbir korkutma çabası bizi yolumuzdan çeviremez” ifadelerine yer verdi. Torun, Karar TV’de yaptığı açıklamada da “Orada görevli polis, silahlı saldırı oldu diye baya korkmuş. Güvenlik görevlisi de bizzat olayı görmüş. Tesadüfen, yanlışlıkla oldu denemez! Direkt il binamıza yönelik bir eylem” dedi. CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç da “Korkak saldırının faillerinin bir an önce yakalanmasını bekliyoruz. Korkanlar korkmaya devam etsin; demokrasiye, adalete ve memleketimizin baharına doğru kol kola yürümeye devam ediyoruz, devam edeceğiz” paylaşımı yaptı.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN