SED destek ödemesi yüzde 17,55 artırıldı! Başvuru yapan ailelere devletten sosyal yardım

SED destek ödemesi yüzde 17,55 artırıldı! Başvuru yapan ailelere devletten sosyal yardım

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, ailelere destek ödemelerinin yüzde 17,55 artırıldığını açıkladı. Peki, 2023 SED ödemesi ne kadar oldu? İşte, SED ödemesi e-Devlet başvuru sayfası...

Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) ödeme miktarı, memur maaşlarına yapılan yüzde 17,55 zam oranında artırıldı.

İhtiyaç sahibi ailelere çocuklarının okul ve diğer masraflarının karşılanması için ödenen sosyal yardım tutarı artırıldı.

SED ÖDEMESİ NE KADAR 2023?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, SED ödemelerinin memur maaşlarına yapılan yüzde 17,44 zamla aynı oranda artırılarak 3 bin 571 TL olduğunu açıkladı.

SED YARDIMI ÖDEMESİ NASIL SORGULANIR?

Ödemelerin yatıp yatmadığı e-Devlet'in www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-sorgu internet sitesine giriş yaparak öğrenebilirsiniz.

SED ÇOCUK YARDIMINI KİMLER ALABİLİR?

SED çocuk yardımından faydalanmak isteyen ailelerin belirli şartları sağlamaları gerekiyor.

Gelir durumu ve hanede yaşayan çocuk sayısına bakılıyor. Başvuruların incelenmesi ve onaylanması sonucunda aileler, ödemeden yararlanma hakkı elde ediyor.

SED YARDIMI BAŞVURUSU NASIL VE NEREYE YAPILIR?

SED yardımı başvuruları Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri ve Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüklerine şahsen yapılıyor.

Ayrıca e-Devlet'in www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru internet sitesi üzerinden de başvuru yapmak mümkün.

İnternet üzerinden yapılan başvurularda kendi bilgilerinizi sisteme girerek başvuru yapabilirken, kurumlardan yapacağınız başvurularda bazı belgeler istenmektedir.

İstenen belgeler şöyle:

* Dilekçe
* T.C. Kimlik Numarası beyanı,
* Gerektiğinde alınacak sağlık raporu, öğrenci belgesi
* İŞKUR ve meslek kurslarına başvurduğuna dair belgeler istenilir. Meslek başka bilgi ve belgeleri elde edebilmek amacıyla başka araştırmalarda da bulunabilir.

Başvuru yaptıktan sonra bir hafta içerisinde sizlerden daha iyi bilgi alabilmek için yetkililer tarafından aranabilirsiniz. Görüşme sonrasında onaylanma süreci iki haftaya kadar sürebilir. Başvurunuzun sonucunu e-Devlet üzerinden kontrol edebilirsiniz.

Başvurunuzun onaylanması sonrasında aylık olarak belirlenen günlerde PTT üzerinden para çekme işleminizi 7/24 yapabilirsiniz. Destek ödemeleri her ay bakanlık tarafından belirlenen günlerde yapılıyor.

SED YARDIMI BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

* Haklarında bakım tedbiri kararı verilerek sosyal hizmet kuruluşlarında bakılan ve desteklendikleri takdirde ailesi veya yakınları yanına verilebilecek çocuklar.

* Ekonomik yoksunluk nedeniyle, desteklenmedikleri takdirde korunmaya muhtaç duruma düşecek olanlardan haklarında bakım tedbiri kararı alınmaksızın sosyal ve ekonomik destek hizmetinden yararlandırılarak ailesi veya yakınları tarafından bakılabilecek çocuklar.

* Bakım tedbir kararlı iken yaş sınırlarını tamamlamaları nedeniyle, sosyal hizmet kuruluşlarından veya koruyucu aile yanından ayrılanlardan iş ve meslek edinme kursuna veya eğitimlerine devam eden veya bir iş ve meslek sahibi olamayıp desteklenmedikleri takdirde muhtaç duruma düşecek olan gençler.

* Olağanüstü bir felaket, tabii afet, hastalık veya kaza geçirerek belirli bir süre kendisinin ve geçindirmekle yükümlü bulunduğu aile fertlerinin temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olanlar ile hayati tehlike arz eden ve ameliyat gerektiren durumlarla karşılaşan veya vefat eden kişilerin çocukları.

SED YARDIMI BAŞVURU SAYFASI E-DEVLET

SED YARDIMI İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR VE YANITLARI

İHTİYAÇ SAHİPLERİNE HANGİ SOSYAL YARDIMLAR YAPILIYOR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın sosyal yardım yaptığı kişilerin listesine www.aile.gov.tr/sygm/programlarimiz/sosyal-yardim-programlarimiz internet sitesinden ulaşmak mümkün.

2023/03/01/aile-bakanligi-sosyal-yardim.jpg

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN