Sinan Oğan ve Muharrem İnce 'sandık' güvenliği için görüştü

Sinan Oğan ve Muharrem İnce 'sandık' güvenliği için görüştü

Sinan Oğan, seçim güvenliği gündemi ile İnce'yi ziyaret etti. Oğan, Erdoğan'dan da randevu talep edeceklerini söyleyerek "Bizim bu konuda çok ciddi endişelerimiz var. Türkiye’deki 20 yıllık iktidarın bir seçim daha kazanması için herhangi bir şartın olduğu kanaatinde değiliz" ifadelerini kullandı. İnce ise Millet İttifakı'na seslenerek "Eksik olduğunuz yerler varsa gelin Memleket Partililere sizin adınıza oralarda otursunlar, yeter ki sandıkların güvenliğini sağlayalım" dedi.

ATA İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Sinan Oğan seçim güvenliği gündemi için Millet İttifakı cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun ardından Memleket Partisi Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’yi de ziyaret etti.

İki cumhurbaşkanı adayı görüşmelerinin ardından basın açıklaması yaptı. Oğan şunları dile getirdi:

'DEPREM BÖLGESİNDEN ENDİŞE DUYUYORUZ'

Bundan sonra eğer seçim güvenliği eğer kendisi ilgilendiriyorsa, bu konuda bir iş birliğine açıksa Sayın Erdoğan’dan da randevu talep edeceğiz. Bizim bu konuda çok ciddi endişelerimiz var. Türkiye’deki 20 yıllık iktidarın bir seçim daha kazanması için herhangi bir şartın olduğu kanaatinde değiliz.

Bu iktidarın elinde bir tek avantajlı durum var; o da sandıklarda ve biraz sonra sıralayacağım başlıklarda iktidarın elinde bir avantaj olması. Bir milyondan fazla normal istatistiksel dağılımın dışında gözüken bir seçmen sayısı söz konusu. Son 5 sene içerisinde 3,5 milyon seçmen kayda girmesi gerekirken 4 milyon 800 küsür bin seçmen var. Deprem bölgesinden ciddi endişe duyuyoruz, 3 milyon civarında vatandaşımız o bölgesi terk etmişken sadece 450 bini kayıt yaptırabilmiştir. Geriye kalan vatandaşlarımızın nerede, nasıl oy kullanacağı muammadır.

YABANCI SEÇMEN ENDİŞESİ

O bölgedeki yıkıntılar 50 binden fazla insanımızın kaybettiğini bize gösteriyor. Onlar kayıttan düşüldü mü, onların yerine kim oy kullanacak bilmiyoruz. Mühürsüz oylar da yine YSK’nın çelişkili açıklamaları ile bizim kafamızı daha da karıştırıyor. Türk vatandaşlığına geçirilen ne kadar Suriyeli, Mozambikli, Iraklı, Pakistanlı, Afganistanlı var bilmiyoruz. Yabancı seçmen konusunda da çok ciddi endişemiz var. Bu konularda bir iş birliğini hem İnce ile hem Kılıçdaroğlu ile eğer istekli olursa Erdoğan ile yapılması ve ülkemizi hiç kimsenin aklında en ufak bir soru işareti olmadan demokratik bir seçime götürmemiz gerekiyor. Bizler cumhurbaşkanı adayı olarak birbirimizle diyalog kurmayı sağlayabilmeliyiz. Erdoğan kamplaştıran bir siyaset izlerken biz tam tersine birbirimizle konuşabilmeyi beceren bir siyaset izlemeliyiz. Hem İnce’yi hem bizi temsilen iki arkadaşımız bir araya gelecekler, çalışmaları sürdürecekler.

Muharrem İnce de daha önce sandık güvenliği konusunda defalarca muhalefete iş birliği çağrısı yaptığını belirterek şöyle konuştu:

'50 BİN SANDIĞI KORUMAYA TALİBİZ'

Sinan Oğan’ın kaygılarına katılıyorum. Gerek seçmen listeleri ile gerek sandık güvenliği ile ilgili bütün kaygılarının altına imzamı atıyorum. Biz Memleket Partisi olarak yasa gereği sandık kuruluna gözlemci veremiyoruz. Çünkü ilk kez seçime giriyoruz, biz ancak müşahit bulundurabiliyoruz. CHP’ye İYİ Parti’ye tekrar sesleniyorum; eksik olduğunuz yerler varsa gelin Memleket Partililere sizin adınıza oralarda otursunlar, yeter ki sandıkların güvenliğini sağlayalım. Hala iş birliği yapabiliriz. 2018 seçimlerinde 12 bin 843 sandığa hiç gözlemci konulmadığını, 20 binin üzerinde sandıktan sıfır oy alındığını hepimiz biliyoruz. 20 bin sandık demek 6 milyon oy demektir. Hala zaman geçmiş demek değildir. Biz 200 bin sandığın 50 binini korumaya talibiz.

Yabancıya mülk satışı… 400 bin doları vereceksin Türk vatandaşı olacaksın, geleceğimizde söz sahibi olacaksın. Böyle bir dünya yok. Türkiye’de her şeyin fiyatı artıyor bir tek Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşlığının fiyatı azalıyor. Bunu derhal durduracağız, sözümüz olsun. İş birliği yapmaya hazır olduğumuzu ifade ediyorum.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (7)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
7 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN