Ahmet Davutoğlu: Kobani Davasında hangi pazarlıklar döndü

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu gündemi değerlendirdi. Kobani Davası kararlarını değerlendiren Davutoğlu'nun "Kobani olaylarında kamu düzenlerine karşı mücadele etmek benim görevimdi. 10 sene niye sürdü bu dava. Neden 2018 de Demirtaş bu davaya iliştirildi. Hangi pazarlıkla döndü?" açıklaması dikkat çekti.

Gelecek Partisi ve Saadet Partisi ortak grup toplantısı düzenledi. Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun gündeminde Gazze'deki katliamdan Kobani davası kararlarına, çete lideri Ayhan Bora Kaplan'dan 'Seferberlik ve savaş hali yönetmeliği'ne kadar çok sayıda konu vardı.

Davutoğlu'nun hakkında 42 yıl ceza kararı verilen Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile ilgili "Kobani olaylarında kamu düzenlerine karşı mücadele etmek benim görevimdi. 10 sene niye sürdü bu dava? Neden 2018'de Demirtaş bu davaya iliştirildi. Hangi pazarlıkla döndü?" açıklaması dikkat çekti.

Davutoğlu'nun açıklamalarından önemli başlıklar şöyle

-Filistinli Yusuf Barakat, "4 savaş gördüm dedi" bana. Gazzeli çocukları gördüm, o çocukların cansız bedenlerinin ne halde olduğunu biliyorum. Lanet olsun o soykırımcılarla o çocukların annelerini babalarını aynı noktada değerlendiriyorlar.

-O toprakları birlikte tekrar kurmak için sizlerle birlikte olacağız.

-Her bir Türkiye vatandaşının yüreğinde Filistin denildiğinde yanar. Biz zalimlerin karşısındayız. Şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da mazlumların yanında olmaya devam edeceğiz. Kim ne derse desin.

'SOYKIRIM İFADESİNİN KULLANILMAMASINI PROTESTO EDİYORUM'

-Uluslararası Ceza Mahkemesinin Netahyahu hakkında aldığı kararı değerlendirmek istiyorum. İlk defa böyle bir karar alınıyor. Daha önce Amerika tehdit etmiş ve mahkeme geri adım atmıştı. Birinci suçlu Gazze öyle mi? Bu yaklaşımı şiddetle reddediyorum. Bu mesele 7 Ekim'de başlamadı. Soykırım ifadesinin kullanılmamasını protesto ediyorum.

-Suçların eşitlenmesi adalet değildir. Ürkekçe alınmış bir kararı doğru bulmuyoruz. Şartlar ne olursa olsun biz her zaman Gazze'nin yanında olmaya devam edeceğiz.

-Türkiye Azerbaycan ile ilişkilerini hemen normalleştirmelidir.

-31 Mart seçimleri Türkiye'nin bir yol ayrımına gittiğini göstermişti. Bu yol ayrımında nerelere gidileceğini takip ediyorum.

-Geçen hafta Bahçeli'ye 'İmalı konuşmayın. Darbe teşebbüsü varsa gerekenleri delilleriyle söyleyin' dedim. Tutuklanan polisler, şüpheliler var. Tutuklanma gerekçelerinde yine darbe teşebbüsü yok. Bir gecede milleti ayağa kaldırmanın anlamı neydi?

ETKİ AJANLIĞI

-Etki ajanlığı yasasına karşıyım. İlk incelenmesi gereken geçen hafta darbe yaygarası yapanların ülkeye verdiği zarardır. Türkiye'yi bu duruma düşürmeye ne hakkınız var. Adalet her şeyi yerli yerine koymaktır Sayın Erdoğan.

-Sinan Ateş'in katillerini bulun.

'HAKİME 'BİTANEM' DİYOR...'

-Ayhan Bora Kaplan davasında Kaplan'ın kendisinin özgüveni artmış. Hakime 'efendim bitanem' diyor. Ne haddinedir. Mahkeme yüze Türk milleti adına karar veriyor. Nereden buluyor bu cesareti bunlar.

-Uyarıyorum iktidar sahiplerini bu bir yayıldı mı kültür haline gelir.

-Sezgin Baran Korkmaz. Kara para aklayıcısı. Ben birkaç ay içinde döneceğim diyor. Nereden alıyor bu cesareti. Türkiye şu an gri listede.

-Hukuk müzakere ve pazarlık haline geldi. Rahip Brunson olayını hatırlarsınız. Al papazı ver papazı. Kim saygı duyar şimdi size? Suçlu ise göndermeyeceksiniz. Müzakere ediyorsunuz.

'ADALET SANKİ PİNPON TOPU'

-28 Şubatçılar serbest bırakıldı. Aynı gün Kobani davası sonuçları açıklandı. Bir senden bir benden derdi 12 Eylül generalleri. Adalet sanki pinpon topu. Bir senden bir benden...

'KOBANİ DAVASINDA HANGİ PAZARLIKLAR DÖNDÜ'

-Kobani olaylarında kamu düzenlerine karşı mücadele etmek benim görevimdi. 10 sene niye sürdü bu dava. Neden 2018 de Demirtaş bu davaya iliştirildi. Hangi pazarlıkla döndü? Bugün Kavala'nın serbest kalması için Bahçeli'nin olur verdiğini yazdı. Öcalan'ın idamdan kurtarılmasına da onay vermişti. Hukuk pazarlıklar haline gelmiş. Kayıt dışı bir siyaset var.

-Beştepe vesayeti var. Çeteleşmeler var. AK Partili vekillere sesleniyorum. Kararı Beştepe'deki bürokratlar veriyor.

SİYASİ VESAYET

-Bir de siyasi vesayet var. Normalleşme ne oldu. Erdoğan Özel'i ziyaret etmedi değil mi? Bahçeli'nin demokrasi üzerinde kılıcı vardır. Ne kadar normalleşeceği ile ilgili. Bu vesayetten kurtulun. Özgür siyasetçiler olamayacaksınız.

-Kayıt dışı ekonomi var. Bankada parası olana yüksek faiz gönderiliyor. Nasıl kayıt dışı ekonomi olur biliyor musunuz, ihale yolsuzlukları. Geçmedikleri yollara para veriyor insanlar.

'HALKIN SESİ ÇIKMASIN DİYEYSE...'

-Seferberlik ve savaş hali yönetmeliği. 'Seferberlik ve Savaş Hali Tüzüğü' yürürlükten kaldırıldı ve yerine 'Seferberlik ve Savaş Hali Yönetmeliği' getirildi. Neden şimdi değiştirdiniz? Bunun sebebi "Mesele büyük ekonomik kriz geliyor. Haklın sesi çıkmasın" diyeyse yapmayın, etmeyin. Ön yargılı davranmak istemiyorum. Zamanlama ve 7 yıl beklenmiş olması haklı soruları getiriyor.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN