Son dakika! JİTEM davasında tarihi karar: Mehmet Ağar dahil 19 sanığın beraat kararı bozuldu

Son dakika! JİTEM davasında tarihi karar: Mehmet Ağar dahil 19 sanığın beraat kararı bozuldu

Türkiye’de yaşanan bir kısım faili meçhul cinayetlerin faili oldukları iddiasıyla, aralarında Mehmet Ağar ve Korkut Eken’in de olduğu 19 sanık hakkında Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen beraat kararı bozuldu. Kararın 5 Nisan 2021 tarihinde alındığı ortaya çıktı.

Türkiye'de 1990'lı yıllarda zorla kaybedilme ve bir kısım faili meçhul cinayetlerin faili oldukları iddiasıyla, aralarında Mehmet Ağar ve Korkut Eken’in de yargılandığı 19 kişinin yargılandığı davada Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen beraat kararları Ankara Bölge Adliyesi Mahkemesi 1. Ceza Dairesi tarafından bozuldu.

Kararın 5 Nisan 2021'de oy birliği ile alındığı ortaya çıktı.

YENİDEN YARGILANACAKLAR

Bozma kararı üzerine dosya yeniden Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilecek. Ağar ve diğer sanıklar yeniden yargılanacak.

Kararda şu ifadeler yer verildi:

"Olaylarda ele geçen kovan ve mermi çekirdeklerinin menşei, kullanımlarına ilişkin aidiyetleri, bunların ve diğer maddi olguların birbirleri ile ilişkisi, itham edilen failler, hedef alınan maktuller, organizasyon, oluş ve netice itibariyle olaylar arasında bir irtibat bulunup bulunmadığının değerlendirilmemesi,

Sadece sanık Ayhan Çarkın'ın beyanları arasında var olduğu bildirilen bir kısım farklılıklara işaret edilmek; ancak maddi olaylarla uyuşan bildirimlerinin ise irdelenmemek suretiyle, yetersiz gerekçe ile hüküm kurulması, Sanıklar hakkında beraat kararları verildiği sırada uygulama maddesinin gösterilmemesi suretiyle CMK'nun 232/6. maddesine aykırı davranılması,

İddianamede ve gerekçeli karar başlığında adı yazılı olan maktul Hikmet Babataş'ın 28.04.1996 tarihinde öldürülmesi olayı ile ilgili iddianamede bir olay anlatılmadığı, dava açılmadığı ve maktulün öldürülmesi olayına ilişkin bir hüküm verilmediği anlaşıldığından, adı geçen maktul ile mirasçıları katılan/müştekiler Ersin, Fatma, Yaşar ve Anıl Babataş'ın isimlerinin gerekçeli karar başlığında yazılarak karışıklığa sebebiyet verilmesi,

İddianamede ve gerekçeli karar başlığında adları yazılı katılan/müştekilerSemih Tufan Gülaltay, Ümit Bahçacı ve Ruşen Örs'ün bildirdikleri olayların yargılama konusu olaylarla ilgisinin ve maktuller ile yakınlıklarının da olmadığı gözetilmeden katılan/ müştekilerin isimlerinin gerekçeli karar başlığında yazılarak karışıklığa sebebiyet verilmesi."

PEKER'DEN AĞAR İDDİASI

Ayrıca organize suç örgütü lideri Sedat Peker, YouTube üzerinden yayınladığı videoların 7. bölümünde, bir dönemin faili meçhul cinayetleriyle ilgili çarpıcı iddialarda bulunarak, Kıbrıslı gazeteci Kutlu Adalı, gazeteci Uğur Mumcu ve Kürt iş insanlarının derin devlet tarafından öldürüldüğünü öne sürmüştü. Peker, Mehmet Ağar ismini ortaya atmıştı.

Öte yandan dava, Namık Erdoğan, Metin Vural, Recep Kuzucu, Behçet Cantürk, Savaş Buldan, Hacı Karay, Adnan Yıldırım, İsmail Karaalioğlu, Yusuf Ekinci, Ömer Lütfi Topal, Hikmet Babataş, Medet Serhat, Feyzi Aslan, Lazem Esmaeılı (İranlı), Asker Smıtko (İranlı), Tarık Ümit, Salih Aslan ve Faik Candan cinayetlerini kapsıyor.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (23)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
23 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN