Kılıçdaroğlu ile Sinan Oğan görüştü

Millet İttifakı'nın 13. Cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu ile ATA İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan, CHP Genel Merkezi’nde 'seçim güvenliği' konusunu görüşmek üzere bir araya geldi. Görüşme sonrası açıklama yapan Oğan, ''Gündemimiz seçim güvenliğidir, onun dışında ne Kılıçdaroğlu ile ne de diğer adaylarla görüşmemiz olmadı'' diye konuştu.

ATA İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Sinan Oğan; Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu ile CHP Genel Merkezi’nde görüştü. Basına kapalı görüşmenin yaklaşık 25 dakika sürdüğü öğrenildi.

Toplantının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Oğan, "Seçmen listelerinde oldukça fazla Suriyeli, Iraklı, Afganistanlı, Pakistanlı seçmenler olduğunu tespit ettik. Bizim de zaten bu yönde çalışmalarımız ve endişelerimiz var. Üçüncü endişe kaynağımız; deprem dolayısıyla bölgeyi terk eden 2 milyonun üzerindeki seçmenlerin sadece 450 binin kayıt altına alınması ama 1 milyon 626 seçmenin ise kayıt yaptırmamış olmasıdır. Bu hem seçmen iradesinin sandığa yansıması konusunda büyük bir sıkıntırdır. Hem de seçim güvenliğini sıkıntıya sıkacak bir durumdur " dedi.

ddddd.jpg

'1 MİLYON 626 BİN SEÇMENİN KAYIT YAPTIRMAMASI SEÇİM GÜVENLİĞİNİ SIKINTIYA SOKACAK'

Oğan, şunları söyledi:

"Bugün seçim güvenliği ile ilgili endişelerimizi paylaşmak için kendisini ziyaret ettik. Kendisinin Millet İttifakı olarak yaptıkları çalışmalardan bahsettiler. Karşılıklı veri alışverişinde bulunmak için arkadaşları görevlendirdik. Bu seçimin selameti için bundan sonra da diyalog kapılarını açık tutacağımızı ifade ettik. Seçmen listesinde oldukça fazla sayıda Suriyeli, Iraklı, Afganistanlı, Pakistanlı, başka bölgelerden seçmenlerin olduğunu tespit ettik. Bu yönde endişelerimiz var.

Diğer endişe kaynağımız: Deprem dolayısıyla bölgeyi terk eden 2 milyonun üzerinde seçmenin sadece 450 bininin kayıt altına alınması. Yani oy kullanacak noktaya getirilmesi. Ama 1 milyon 626 bin seçmenin kayıt yaptırmamış olmasıdır. Bu hem demokrasiye ve seçmen iradesinin sandığa yansıma noktasında büyük bir sıkıntıdır hem de seçimlerde seçim güvenliğini sıkıntıya sokacak bir konudur.

Depremde kayıpların açıklanan sayıların daha üzerinde olduğunu düşünüyoruz. Deprem brifingi aldığımda Sayın Naci Görür'ün de kayıp sayısının çok daha fazla olduğu yönünde ifadeleri vardı.

12222.jpg

'NE KILIÇDAROĞLU İLE NE DE DİĞER ADAYLARLA GÖRÜŞMEMİZ OLMADI'

Mühürsüz oy konusunda da son yayınlanan yönetmelikte yine açıkların olduğunu görüyoruz. Deniyor ki; 'Eğer sandık görevlileri iyi niyetle mühür basmayı unutmuşsa o zaman oylar geçerli sayılacak.' Sandık görevlilerinin iyi niyetini nasıl tespit edecek Yüksek Seçim Kurulu. Doğrusunu isterseniz biz merak ediyoruz. Biz Türkiye'nin demokratik bir ortamda seçim güvenliğinin sağlanmış olduğu ve vatandaşların aklında herhangi bir soru işaretinin olmadığı bir seçime gitmek istiyoruz.

Bizim öngörülerimiz ülkemizin bu en önemli seçiminde hala karanlık noktaların gri alanların olduğu yönündedir. Bunun ortadan kaldırılması için hem Sayın Muharrem İnce'den hem Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan da randevu talep edip; kabul ettikleri takdirde kendilerini ziyaret edeceğiz. Gündemimiz tek bir başlıktadır. Seçim güvenliği ile ilgilidir. Onun dışında herhangi bir konuda ne sayın Kılıçdaroğlu ile ne de diğer sayın adaylarla görüşmemiz olmadı. Ve diğerleriyle de başka konuları görüşmeyeceğiz."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN