Suriyeli mültecilerle ilgili yeni karar! Göç İdaresi Başkanlığı açıkladı: 24 Eylül'den itibaren uygulanacak

Suriyeli mültecilerle ilgili yeni karar! Göç İdaresi Başkanlığı açıkladı: 24 Eylül'den itibaren uygulanacak

Türkiye'de sürekli olarak yükselen Suriyeli mültecilere karşı yeni kararlar alınmaya devam ediliyor. Göç İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan açıklama ile birlikte alınan karar o tarihten itibaren geçerli olacak. Ülke gündemini sık sık meşgul eden Suriyeli mültecilere dair yeni karar. İşte tüm detaylar...

Türkiye'de sürekli gündem konusu haline gelen Suriyeli mültecilere dair yeni kararlar alınıyor. Her geçen gün yeni bir gelişmenin yaşandığı mülteciler hakkında detaylar verildi. Sığınmacılara dair, İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığı, İstanbul'u göz önünde bulundurdu.

O TARİHE KADAR SÜRE VERİLDİ

Farklı illerde kayıtlı olan mültecilerin kısa süre içerisinde İstanbul'dan ayrılmadığı dikkatleri üzerine çekti. Karara uymayan Suriyeli mültecilerin 24 Eylül Pazar günden itibaren ilgili yaptırımlara tabi tutulacağı duyuruldu. Suriyeli mülteciler hakkında, Göç İdaresi Başkanlığı tarafından gelen açıklama ile karar duyuruldu.

İstanbul Valiliğince 28 Temmuz 2023 tarihinde yapılan duyuru ile il dışında kayıtlı olan fakat, İstanbul'da ikamet eden geçici koruma kapsamındaki Suriye uyruklu mültecilere o tarihe kadar süre verildi. 24 Eylül 2023 tarihine kadar kayıtlı olduğu illere dönmeleri konusuna uyarı yapıldı.

thumbs-b-c-bfb67cd261fe07ab7ede3630ee8dfed9.jpg

SURİYELİ'YE YAPTIRIM GELİYOR

Suriyeli mülteciler için alınan geri dönme kararıyla 24 Eylül Pazar tarihine kadar süre biçildi. İstanbul İl Göç İdaresi Müdürlüğü'nden yol izin belgesi verilerek, sürenin uzatılmayacağı bilgisi paylaşıldı. Belirtilen tarihten itibaren İstanbul'da yasal kalış hakkı olmayan Suriyeli mültecilerin, verilen sürenin ardından İstanbul'dan ayrılmadığı takdirde yaptırım uygulanacak.

Tespit edilen geçici koruma kapsamındaki Suriye uyruklu mülteciler, Geçici Barınma Merkezlerine alınarak, kayıtlı olduğu illerde kalmaları kapsamında, "6458 Sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu ve Geçici Koruma Yönetmeliği kapsamında idari yükümlülükler getirilerek öngörülen yaptırımlar uygulanacaktır." açıklaması yapıldı.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN