Takvim işliyor Türkiye adım adım seçime gidiyor: 20 Şubat partiler için son gün

Takvim işliyor Türkiye adım adım seçime gidiyor: 20 Şubat partiler için son gün

Türkiye adım adım seçime giderken, rota da belli oldu. Seçim takvimi ocak ayının ilk günüyle birlikte işleyişe geçti. Partilerin aday listelerini en geç 20 Şubat Salı saat 17.00'ye kadar teslim etmesi gerekiyor. Aynı şekilde bağımsız adaylar da 20 Şubat 17.00'ye kadar başvuru yapabilecek.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 31 Mart'ta gerçekleştirilecek Mahalli İdareler Genel Seçimi için seçim takvimini belirledi. Takvime göre, tutuklu ve taksirli suçlardan hükümlü kişilere ait askı listeleri, Cumhuriyet Başsavcılıklarından alınan ikinci liste ile karşılaştırılarak Değişiklikler Bilgisayar Destekli Merkezi Seçmen Kütüğü Sistemi'ne işlenerek 3 Şubat'ta askıya çıkarılacak.

PARTİLER 20 ŞUBAT'A KADAR LİSTELERİ TESLİM EDECEK

Seçmen kütükleri 7 Şubat'ta kesinleşecek ve seçmenin oy vereceği yer ile sandıklar 7-11 Şubat tarihleri arasında belirlenecek. İlçe seçim kurulları, 12 Şubat'ta seyyar sandık oluşturma, hastalığı veya engeli sebebiyle yatağa bağımlı seçmenlerin seyyar sandıklara işlenmesi ve ilişkilendirileceği sandık kurulunun belirlenmesi için çalışmalara başlayacak.

Siyasi parti ilçe başkanlıkları, belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği ve il genel meclisi üyelikleri seçimlerine ait aday listelerini ilçe seçim kurullarına; büyükşehirlerde siyasi parti il başkanlıkları, büyükşehir belediye başkan aday listelerini il seçim kurullarına 20 Şubat Salı günü saat 17.00'ye kadar iletecek. Bağımsız adaylar da başvurularını en geç 20 Şubat Salı günü saat 17.00'ye kadar yapabilecek.

Siyasi partiler, aday listelerindeki eksiklikleri 22 Şubat'a kadar tamamlayabilecek. Bağımsız adaylar dahil geçici aday listeleri 23 Şubat'ta ilan edilecek, aynı gün itiraz süresi başlayacak. Kesin aday listeleri ise 3 Mart'ta açıklanacak.

SEÇİM YASAKLARI 21 MART'TA BAŞLAYACAK

Birleşik oy pusulalarının basımı ve ilçe seçim kurulu başkanlıklarına dağıtımı 3 Mart'ta başlayacak. Propaganda serbestliği ve bazı seçim yasakları 21 Mart 2024 Perşembe sabahı başlayacak. Seçmen bilgi kağıtlarının seçmenlere dağıtımı 24 Mart'ta tamamlanacak. 28 Mart'ta tutuklu ve taksirli suçlardan hükümlü listeleri kesinleştirilecek.

Propaganda serbestliği 30 Mart Cumartesi saat 18.00'de sona erecek ve seçmenler 31 Mart'ta sandık başına gidecek. Doğudaki illerde oy kullanma işlemi saat 07.00'de başlayıp 16.00'da sona erecek. Batıdaki illerde ise oy kullanma işlemi 08.00'de başlayacak, 17.00'de tamamlanacak. YSK'nin belirlediği seçim takvimine göre, toplam 35 siyasi parti seçime katılacak ve birleşik oy pusulasındaki yerleri, 27 Ocak'ta gerçekleşen kura ile belirlendi.

Oy verme saatleri, seçimin mart ayında olması nedeniyle mevsim şartları ve güneşin batış saatini dikkate alarak, doğudaki 32 ilde oy verme saatini bir saat erkene aldı. Bu nedenle Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır, Kilis illerinde ve bu illerde bulunan ceza infaz kurumlarında oy vermenin başlangıç ve bitiş saatleri 07.00-16.00 olarak uygulanacak. Bu illerin dışında kalan diğer illerde oy verme saatleri ise 08.00-17.00 olacak.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN