Tek korkmanız gereken deprem değil! Deprem sonrası oluşan tsunami hangi semtleri vuracak?

Tek korkmanız gereken deprem değil! Deprem sonrası oluşan tsunami hangi semtleri vuracak?

Merkez üssü İstanbul olacak büyük bir depremde, deprem kadar korkulması gereken bir diğer afet de tsunami. Uzmanlara göre 7 ve üzeri bir depremde dalga boyu üç metreye kadar çıkacak. İstanbul'da bazı semtler için bu tehlike büyük kayıplar getirebilir. Peki İstanbul'un hangi ilçeleri ve semtleri tsunamiden etkilenecek? Deprem sonrası yaşanacak bir tsunamide hangi ilçeler risk altında?

Depremin yol açtığı bir diğer afet de tsunami. Yer sarsıntısının etkisiyle deniz suyunun yükselmesi çok büyük felaketlere yol açabiliyor. Hatta depremden bile fazla can kaybına sebep olduğu durumlar oldu. 2011'de Japonya'da yaşanan 9 büyüklüğündeki depremin ardından ortaya çıkan tsunami 18 binden fazla can kaybına sebep olmuştu. Ölümlerin ve kayıpların neredeyse tamamı deprem değil tsunami sebebiyle gerçekleşmişti.

En fazla 7 yıl içinde yaşanacağı öngörülen Marmara depremi için de korkulan tablolardan biri bu. Deniz kıyısına yakın yerleşim yerlerinin yoğun olduğu bölgede tsunami riski ciddi bir tehdit oluşturuyor.

7 ve üzeri bir depremde oluşacak tsunamide dalga boylarının 3 metreyi bulacağı öngörülüyor.

tsunami-japonya2.jpg

İSTANBUL İÇİN TSUNAMİ RİSKİ ÇOK BÜYÜK

Milliyet gazetesinden Mert İnan'ın haberine göre; özellikle İstanbul Avrupa Yakası’nda Fatih, Zeytinburnu, Avcılar, Büyükçekmece, Küçükçekmece ve Silivri tsunami konusunda en riskli bölgeler olarak göze çarpıyor.

Tsunami Risk Analizi ve Eylem Planı kitapçığında Cerrahpaşa, Aksaray ve Katip Kasım mahallelerindeki bazı yapıları su basma riski, sırasıyla yüzde 46.1, yüzde 44.6 ve yüzde 44.4 olarak sıralanıyor.

KORKUTAN RAPOR 5 İLÇEYE DİKKAT ÇEKİYOR


Özellikle Fatih ilçesinde Yedikule’ye dikkat çekilen raporda; "Deniz altı heyelanı kaynaklı bir tsunami durumunda sahil yolunda ilerleyen dalgaların alt geçitlerden ve tren yolu güvenlik duvarları üzerinden aşarak Kadırga İlkokulu’na kadar ilerleyeceği hesaplanmıştır."

Zeytinburnu için ise “Kazlıçeşme’de idari yapıların yüzde 3.1’nin, ticari binaların yüzde 7.3’ünün su basmalarından etkilenebilir.” ifadelerine yer veriliyor.

Avcılar'daki risk durumu raporda şu sözlerle ifade ediliyor: “Denizköşkler Mahallesi’nde yüzde 17.5’lik su basma alanı yüzdesi hesaplanıyor.”

Raporda Büyükçekmece'nin Fatih ve Mimar Sinan mahallelerinde yüzde 17’lik su basma riski olabileceğinin vurgulanırken Küçükçekmece’de Kanarya, İstasyon ve Yarımburgaz mahallelerinde olası bir tsunaminin büyük risk oluşturacağına dikkat çekiliyor.

Söz konusu raporda Silivri içinse "Piri Mehmet Paşa Mahallesi’nde mesken yapılarının yüzde 31.6’sı su basmasından etkilenirken, Balaban Mahallesi’ndeki mesken yapılarının yüzde 28.6’sının suyla teması olduğu tespit edilmiştir." deniyor.

sukru-ersoy.jpg

PROF. DR. ERSOY: DENİZE SIFIR YAPILAR AKILCI DEĞİL


Bahçelievler’de geçtiğimiz hafta düzenlenen ‘Deprem Paneli'nin konuğu olan Yıldız Teknik Üniversitesi, İnşaat Fakültesi Dekanı Şükrü Ersoy, 'Deprem ve Tsunami Riski: Etki Alanları' başlıklı bir sunum yaparak tsunami tehlikesine karşı İstanbulluları uyardı.

Prof. Dr. Ersoy, “Kıyılarda mekânsal planlamanın yapılması gerekiyor Marmara kıyılarının mekânsal açıdan yeniden planlanması gerekir. Denize sıfır yapı yapmak, çok akılcı bir olay değil” dedi.

"MİLAT DEMİŞTİK, DÜZELTMEDİK"


Prof. Dr. Ersoy, “1999 depreminin ardından 24 yıl geçti. O zamanlar ‘bundan sonrası milat’ demiştik. Türkiye’deki bu durumu düzelttik mi, hayır düzeltmedik. Bu büyük depremde de bazı önlemler alınsaydı can kayıplarımızın belli kesimini kurtarabilirdik." dedi.

"HATAY'DA NEREDE NE YIKIM OLDUĞUNU DAHA GİTMEDEN BİLİYORDUM"

Deprem hakkında bilim insanları olarak gerekli uyarıları yıllardır yaptıklarının altını çizen Prof. Dr. Ersoy, "20 yıldır Hatay için büyük yıkımlar olacağını söylerdim. Söylediğim yerlerin hepsi yıkıldı. Gitmeden nerede ne olacağını biliyordum” şeklinde konuştu.

"HATAY RAHATLADI"

Prof. Dr. Ersoy, “Hatay’ın içinde 7'den büyük deprem en az 50 yıl içinde görülmez. Orası rahatladı. Türkiye kuşağında depremler milyonlarca sene sürecek. Ama Güney ve Kuzeyimizdeki ülkelerde öyle bir durum yok. Yaşanan bu büyük depremin artçıları ise bölgede kendini 1-1,5 yıl gösterecek. Hatta şiddeti 6'ya çıkabilir. Bu yüzden hasarlı binalara o bölgede kesinlikle girilmemelidir." dedi.

TÜRKİYE'NİN YÜZDE 100'Ü DEPREM BÖLGESİ

Yıldız Teknik Üniversitesi, İnşaat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, sözlerini şöyle sürdürdü: Türkiye’nin 1992'den bu yana deprem tehlikesi 3,5, 4 kat arttı. Türkiye’de deprem açısından denetimin ve belediyelerin teknik anlamda güçlendirilmeye ihtiyacı var. Türkiye’nin yüzde 100’ü deprem bölgesidir. Etkilenmeyecek hiçbir yeri, şehri yoktur” şeklinde konuştu.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN