Temmuz ayında emekli kök maaşına ve en düşük emekli aylığına zam! Hesaplamalar değişti

Temmuz ayında emekli kök maaşına ve en düşük emekli aylığına zam! Hesaplamalar değişti

Merkez Bankası'nın açıkladığı yeni orana göre, emekli maaşlarına yapılacak zam oranı da değişti. Merkez Bankası'nın son anketinin sonuçları kapsamında emekli kök maaş zammı, memur maaş zammı ve en düşük emekli maaşı artışı belli oldu. İşte detaylar...

Ocak döneminde SSK, BAĞ-KUR emekli zammı ile memur ve memur emeklisi zam oranı yüzde 49,25 olarak belirlendi. En düşük emekli maaşı 10 bin TL'ye çıkarken, en düşük memur maaşı da 32 bin 860 TL oldu. 2024 Temmuz döneminde emekli ve memur zammı ile tüm maaşlar yeniden artacak.

2024 Nisan, Mayıs ve Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla 6 aylık enflasyon oranı belli olacak. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 3 Temmuz 2024 Çarşamba günü, haziran ayı enflasyon oranını duyuracak. 6 aylık enflasyon rakamları sonrası emekli kök maaş zammı ve memur zam oranı kesinleşecek.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞINA ZAM YAPILŞACAK MI?

Kısadalga'da yer alan habere göre, 2024'ün ikinci yarısı için milyonların gelirini artıracak 3 düzenleme yapılacak.

Memur ve memur emeklisi de yılda 2 kez zam alıyor. 6 aylık enflasyon rakamlarının kesinleşmesinin ardından bir önceki toplu sözleşme zammının üzerindeki rakamlar hesaplanarak memur enflasyon farkı belirleniyor. Bunun üzerine yeni toplu sözleşme zammı ilave edilerek memur zammı hesaplanıyor.

Ocak 2024'te toplu sözleşme zammı yüzde 15 olarak uygulandı. 2024 Temmuz döneminde bu rakam yüzde 10 olacak.

6 aylık enflasyon rakamlarının belli olması sonrası emekliler için refah payı masada olacak. Refah payı ve en düşük emekli maaşı düzenlemesi için Meclis düzenlemesi gerekiyor.

EMEKLİ MAAŞINA TEMMUZDA ZAM YAPILACAK MI?

Merkez Bankası, 2024Nisan ayı Piyasa Katılımcıları Anketi yayımlandı. Buna göre 2024 Nisan, Mayıs ve Haziran ayı enflasyon beklentisi sırasıyla yüzde 3,25, yüzde 3 ve yüzde 2,54 oldu. Bu rakamlara göre Tüketici Fiyat Endeksi'nin 2333,06'ya yükselmesi bekleniyor.

Yine buradan esasla yapılan hesaba göre 2024 Ocak-Haziran dönemi 6 aylık enflasyon oranı yüzde 25,47 olacak. Bu rakama göre, emekli ve memur temmuz zammı tablosu netleşti:

Merkez Bankası'nın Nisan Ayı Piyasa Katılımcıları Anketi'ne göre taban aylıklar, memur maaşları, emekli memur maaşları ve SED ödemeleri hesaplama tabloları belli oldu.

2024 Temmuz zammı sonrası en düşük memur maaşı 39 bin TL'yi, en düşük memur emeklisi maaşı ise 17 bin 500 TL'yi aşacak. Mevcut durumda 37 bin 220 TL olan ortalama memur maaşı da yaklaşık 45 bin TL olacak.

EMEKLİ MAAŞINA NE KADAR ZAM YAPILACAK?

6 aylık enflasyon memurlar ve emeklilerin maaş artışlarını belirliyor. Burada nihai memur zam oranı da sosyal yardımları doğrudan etkiliyor. Yani sosyal yardımlar yani 65 yaş aylığı, evde bakım parası, engelli maaşı gibi ödemelerde her yıl Ocak ve Temmuz aylarında memur maaşına yapılan zam kadar yükseliyor. Örneğin, 6 aylık artış memurlar için yüzde 20 olunca sosyal yardımlar da benzer şekilde artacak.

En düşük emekli maaşı 2023 yılında önce 3500 TL'den 5500 TL'ye ardından 7500 TL'ye çıkarıldı. Son olarak Ocak 2024 döneminde bu rakam 10000 TL'ye yükseldi.

Maaşı bu rakamın altında kalan emeklilerin ödemesi Hazine desteği ile bu rakama tamamlanıyor. Örneğin kök maaşı 8900 TL olan bir emekli önce yüzde 4 ek ödeme alıyor ve maaşı 9256 TL'ye yükseliyor. 744 TL Hazine desteği ile bu emekliye 10000 TL ödeme yapılıyor.

6 aylık enflasyon beklentisi olan yüzde 25,47'e göre hesap yapıldığında en düşük emekli maaşı 12500 TL'yi aşacak.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN