Teyit, Avrupa Teyitçilik Standartları Ağı üyesi oldu

Teyit, Avrupa Teyitçilik Standartları Ağı üyesi oldu

Teyit, Avrupa’da teyitçilik standartlarını geliştirmek amacıyla kurulan Avrupa Teyitçilik Standartları Ağı’nın (EFCSN) üyesi oldu.

Teyitçilik organizasyonlarını bir araya getirerek şeffaflık, metodoloji ve bağımsızlık alanında standartları geliştirmek için çalışmalar yürüten Avrupa Teyitçilik Standartları Ağı'na (EFCSN) Teyit’in yaptığı başvuru kabul edildi.

Teyit’in EFCSN üyesi olması, tarafsızlık ve şeffaflığının uluslararası bir kuruluş tarafından bir kez daha teyit edilmesi anlamına geliyor. Teyit’in EFCSN ilkelerine uyduğu bağımsız denetçiler tarafından onaylandı.

Teyit, tarafsızlığını, adil ve şeffaf olduğunu teyit etti

EFCSN ilkeleri geçen yıl Teyit’in de aralarında yer aldığı 44 organizasyonun imzası ile yayınlanmıştı. Bu ilkeleri benimseyen Teyit, açık ve şeffaf bir metodolojiye sahip olduğunu, partizan olmayan, adil ve objektif bir yayın yaptığını, dürüst bir düzeltme politikasına sahip olduğunu ve organizasyonel ve finansal anlamda şeffaf olduğunu taahhüt etti. Teyit’in bu ilkelere uyup uymadığı iki yılda bir bağımsız değerlendiriciler tarafından denetlenecek.

2017den beri Uluslararası Doğruluk Kontrolü Ağı İlkeler Kılavuzu imzacısı

Teyit 2017 yılından bu yana dünyadaki teyitçilik organizasyonlarını bir araya getiren Uluslararası Doğruluk Kontrolü Ağı’nın (IFCN) İlkeler Kılavuzu imzacısı. Bu kılavuzda da tarafsızlık, adillik, editoryal bağımsızlık ve şeffaflık gibi ilkeler yer alıyor. Teyit’in bu standartlara uyup uymadığı bağımsız değerlendiriciler tarafından düzenli olarak denetleniyor.

Bugüne kadar afet, ekonomik kriz ve seçim gibi dönemlerin de yer aldığı, internette yayılan yaklaşık 4 bin şüpheli bilgiyi inceleyen Teyit’in yüzde 99,8’lik bir hatasızlık oranı bulunuyor.

Denetlenmek ve geri bildirim almak bizim için çok kıymetli”

Konuyla ilgili açıklama yapan Teyit’in Eş Kurucusu ve Vizyon ve Strateji Sorumlusu Gülin Çavuş şunları söyledi: “Medyanın taraflılıkla anıldığı ve dezenformasyonun kol gezdiği bir dönemde hem hakikatin peşinden gitmeyi hem de yüksek standartlarda teyitçilik yapmayı önemsiyoruz. Bugüne kadar tarafsızlığımızı, bağımsızlığımızı ve şeffaflığımızı korumak ve ileriye taşımak için attığımız adımlara EFCSN üyeliği de eklendi. Çalışmalarımızın hem uluslararası kuruluşlar tarafından denetlenmesi hem de okurlarımızdan geri bildirimler almamız bizim için çok kıymetli. Ayrıca EFCSN’in yönetim kurulunda yer alan bir kuruluş olarak Avrupa’daki diğer teyitçilerle birlikte teyitçilik standartlarını yükseltmek için çalışıyoruz.”

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN