TikTok kullananlara kötü haber! Artık kimlik ibrazı zorunlu olacak: Siber dilenciliğe müsamaha yok diyerek duyurdu

TikTok kullananlara kötü haber! Artık kimlik ibrazı zorunlu olacak: Siber dilenciliğe müsamaha yok diyerek duyurdu

TikTok kullanıcılarına kötü haber geldi! Komisyon toplandı ve yeni kararlar alındı! TikTok’ta denetimler sıkılaşıyor. Artık kimlik ibrazı zorunlu olacak! Siber dilenciliğe müsamaha yok diyerek duyuruldu!

TBMM Dijital Mecralar Komisyonu, TikTok'u dijital ortamda kara para aklama, çocuk hakları, ve siber dilencilik konularında uyardı. Komisyon toplantısına katılan TikTok Türkiye Sözcüsü Emir Gelen, soruları yanıtladı ve platformun aldığı önlemleri paylaştı.

KİMLİK İBRAZI ZORUNLULUĞU GETİRİLDİ

tiktokta-yeni-karar-3-001.jpg

Gelen, siber dilenciliğe müsamaha göstermediklerini ve tespit ettikleri an hesaplara yaptırım uyguladıklarını belirtirken, canlı yayınlarda para alıp verenler arasında kimlik ibrazı zorunluluğu getirdiklerini ifade etti. Ayrıca, yaş sınırlaması konusunda çalışma başlatacaklarını kaydetti.

TBMM Dijital Mecralar Komisyonu, başta TikTok olmak üzere sosyal medya platformları ile ilgili tartışmalara yol açan konuları görüşmek üzere toplandı. Komisyonda Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı ve AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman ve 16 komisyon üyesi, TikTok Orta Doğu, Kuzey Afrika, Türkiye (MENAT) Bölgesi Kamu Politikaları Yöneticisi ve Türkiye Sözcüsü Emir Gelen, bir iletişim danışmanlığı firmasının Genel Müdür Yardımcısı Filiz Türkmenoğlu ve aynı firmanın Kıdemli Medya İlişkileri Müdürü Murat Karakoç, TikTok Kamu Politikaları Danışmanı Ceyhun Emre Doğru’nun olduğu ekibe sorular yöneltti.

TİKTOK NE KADAR VERGİ ÖDEDİ?

Komisyon üyeleri, özellikle sanal dilencilik, kara para aklama çocukların korunması ve algoritma şeffaflığı konularında uyarılar verdi.

TikTok Türkiye Sözcüsü Emir Gelen, “1 Ocak 2023 tarihinden 31 Ekim 2023 tarihine kadar olan 10 aylık süreçte 449 milyon lira dijital hizmet vergisi ödedik” dedi. Algoritma şeffaflığı konusunda da bilgi vereceklerini belirten Gelen, ilgili raporu komisyonla paylaşacaklarını ifade etti.

‘HANGİ İÇERİĞİN DEZENFORMATİF OLUP OLMADIĞINA KARAR VERECEK BİR MECRA DEĞİLİZ’

tiktokta-yeni-karar.webp​​​​​​​

Büyük Kahramanmaraş depremlerinde dezenformasyonla mücadele amacıyla TikTok’un İletişim Başkanlığı ile çalışması hakkında eleştirilmesi üzerine Gelen, “Türkiye’de dezenformasyonla mücadele alanında kurulan bir kamu kurumundan bahsediyoruz. Dezenformasyonla Mücadele Merkezi (DMM). DMM’nin bize her gönderdiği içeriğe kesinlikle müdahale etmedik. Bununla ilgili detaylı raporu size sunarım. Raporda kaç içerik gönderildiği ve kaçına müdahale edildiği ile ilgili bilgi yer alacak. Çünkü bizim yargı merciinden gelen bildirimlere ya da talimatlara uyguladığımız durum başka. O tamamen hukuki bir süreç. DMM’den biz sadece yalan haberlere ilişkin ya da yanıltıcı bilgiye ilişkin destek aldık. Bu demek değildir ki onların bize gönderdiği her içeriğe müdahale ettik” şeklinde konuştu.

Dezenformasyonla mücadele hakkında hükümet yanlısı görevleri olmadığını söyleyen Gelen şöyle devam etti: “Bu sonuçta ulusal güvenliğe tehdit oluşturan bir konu. Dezenformasyon bugün herkesin mücadele ettiği konu. Biz sadece üzerimize düşen görevi yaparak sizlerin üzerine düşen yükü hafifletiyoruz aslında. Günün sonunda bu içerikler sosyal medya mecralarından yayılmaya çok elverişli. Dolayısıyla bizim topluluk kurallarımızdaki ilkelerden biri zaten bütünlük ve özgünlük. Dolayısıyla dezenformasyon ya da zarar verici içerik bizim platformumuzdaki bütünlüğü de tehdit eden bir konu. Biz hangi içeriğin dezenformatif olup olmadığına karar verecek bir mecra değiliz. Bu yüzden biz Türkiye’de uluslararası teyit ağına üye bütün teyit kuruluşları ile ayrıca çalışıyoruz”

TİKTOK ÜZEİRNDEN KARA PARA AKLAMA: 'BİZİM SIFIR TOLERANSIMIZ VAR’

tiktokta-yeni-karar-1.webp​​​​​​​

TikTok üzerinden kara para aklama iddiası ile ilgili konuşan Gelen, “TikTok platformu, kara para aklama dahil olmak üzere herhangi bir yasadışı faaliyet için kullanılması konusundaki bütün bu iddiaları son derece ciddiye alıyor. Dolayısıyla bu iddiaların da gidebildiğimiz kadar üzerine gidiyoruz. Bu bağlamda kara para aklamanın önlenmesi için bir birim geliştirdik. Bu birim, bahse konu iddiaları sürekli olarak inceliyor. Geçtiğimiz yıl bizim Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) ile birkaç toplantımız oldu bu konuyu nasıl engelleyeceğimiz konusunda. Kara paranın aklanmasına yönelik endişeleri ve mücadele noktasında biz bu programı MASAK yetkililerine sunduk. Yetkililerden gelen tüm sorular bu çerçevede yanıtlandı. Türkiye’de kara paranın aklanması ile mücadele etmek için programımızın güvenliğini artırmaya karar verdik. Özellikle bu son kamuoyuna yansıyan çekinceler doğrultusunda. Biz, özellikle finans sektöründe müşterini tanı olarak adlandırılan para alışverişindeki prosedürü uygulamamızda kullandık. Canlı yayında parayı alanla parayı veren arasında kimlik ibrazı zorunluluğu getirdik. Bunu da MASAK yetkilileri ile paylaştık. Buna çok önem veriyoruz, çünkü bu bize de zarar veriyor. Böyle bir şeye ne aracı olmak ne de böyle bir şeyle anılmak istiyoruz. Bu anlamda bizim sıfır toleransımız var” dedi.

Gelen, “Çocukların güvenli internet kullanımı konusunda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile birlikte Güvenli İnternet Günü başta olmak üzere bu alanda neler yapabiliriz ya da Güvenli İnternet Derneği ile birlikte nasıl çalışmalar gerçekleştirebileceğimizi etüt ediyoruz” ifadesini kullandı.

‘BUNU TESPİT ETTİĞİMİZ AN O HESABA YAPTIRIM UYGULUYORUZ’

Yaş gruplarına yönelik analizlerin yapılmadığını ifade eden Gelen, komisyonun bu konuda bir çıktı ortaya koyduğunu ve TikTok'un bu alanda çalışmalara başlayacağının altını çizdi.

Siber dilencilik konusunun göz ardı edilemez bir durum olduğunu savunan TikTok Türkiye Sözcüsü Emir Gelen, “İnsanların suiistimal edilmesi, istismar edilmesi ya da o canlı yayınlarda duygu sömürüsü yapılarak gelir elde edilmesi topluluk kurallarımıza aykırı. Bunu tespit ettiğimiz an o hesaba yaptırım uyguluyoruz. Canlı yayınların yönetilmesi konusu hakikaten zorlu bir süreç. Kimin ne zaman ne söyleyeceğini bilemeyebiliyorsunuz. Biz bu noktada da yapay zeka ile çalışıyoruz. İlki görüntü işleme konusu, ikincisi ise ses işleme konusu mevcut. Eğer yapay zeka burada ihlal içerebilecek bir tespit yaparsa bunu insan yöneticiye gönderiyor” ifadelerini kullandı.

Gelen, kocası ile canlı yayında dekoltesini göstererek para kazanan kadının o yayında ne kadar kazandığını bilmediğini ifade etti.

Komisyon Başkanı Yayman’ın “Dünyanın herhangi bir yerinde bir kişi canlı yayın açtı ve uyuşturucu kullanmaya başladı. Algoritma bunu görüyor mu?” sorusuna TikTok sözcüsü Gelen, TikTok algoritmasının bu durumu tespit ettiğini ve ayırt edebildiğini söyledi.

TikTok’un tanımlaması istenen Gelen, kendisini “TikTok’un asıl amacı üretkenliğe ilham olmak ve insanların keyifli vakit geçirebilmesini sağlamak. Ama biz, insanların TikTok’a gelip bir şeyler öğrenmek istediğini de fark ettik. Dolayısıyla geçtiğimiz hafta İstanbul’da bir üniversite ile ’finans öğreniyorum’ etiketiyle başlattığımız ve çeşitli akademisyenlerle ve ekonomistlerle çalıştığımız proje de bunun bir örneğiydi. Finans öğreniyorum etiketi 17 günde 210 milyondan fazla izlenmeye ulaştı. Dolayısıyla platforma sadece eğlenmeye değil, artık insanların bir şeyler öğrenmek için geldiğinin de farkına vardık” şeklinde ifade etti.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN