Türkiye'nin en tehlikeli ili orası! Herkes İstanbul sanıyor ama...Prof. Dr. Şükrü Ersoy uyardı!

Türkiye'nin en tehlikeli ili orası! Herkes İstanbul sanıyor ama...Prof. Dr. Şükrü Ersoy uyardı!

Dün gece Tokat’ta meydana gelen depremin ardından Prof. Dr. Şükrü Ersoy’dan kritik bir değerlendirme geldi. Son günlerde artan deprem hareketliliğine değinen Ersoy, en tehlikeli yeri işaret ederek uyardı…

Dün gece Tokat’ta meydana gelen peş peşe iki depremin ardından açıklama yapan deprem uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, Kuzey Anadolu Fayı’na dikkat çekti. Son günlerdeki deprem hareketliliğine yoğunlaşan Ersoy, CNN Türk canlı yayınında üç tehlikenin üzerinde durdu.

“TÜRKİYE’NİN BELKİ DE EN TEHLİKELİ YERLERİNDEN BİR TANESİ”

Türkiye’nin en tehlikeli yerlerinden biri olarak gördüğü bölgeyle ilgili üç uyarı yapan Ersoy, şunları söyledi:

"Tam yerine de baktım. Bu harita Kuzey Anadolu'nun anakolu. İstanbul'a kadar gelen anakolu. Ama Niksar'dan sonra bu anakolda yine dallanma var. Güneyde, ortada ve üstte kolları var. Aynı Marmara'da olduğu gibi. Marmara'nın güneyine inen kollar da vardı. Bolu'dan sonra dağılıyordu.

Daha vahim olan 1939 Erzincan kırığı gidecek 300 km boyunca bir deprem oluşturmuştu. Kabul edilen o ki Türkiye'nin en büyük depremi o. Bu deprem diğer kollar üzerinde oldu. Bu depremin Kuzey Anadolu fayı ile alakası yok. Dolayısıyla o sevindirici bir haber olabilir. Çünkü büyük deprem üretmeyebilir. Devecik-Kargın ve Fakıdağı arasındaki fay zonunda meydana gelen depremler. Bu anakol üzerinde değil.

yeni-proje-7-001.jpg

Tabi bu Kuzey Anadolu Fayı'nın aktif olduğunu gösteriyor. Erzincan'ın olduğu yerde, 1939'da olduğu için büyük bir deprem beklemeyiz. Ama Erzincan'dan doğuya doğru yine Kuzey Anadolu Fayı üzerinde tehlikeli yerler var. Onu söylemek gerekir.

Burada 6.5'u geçmeyebilir. Biz de biliyorsunuz 6'yı geçtikten sonra hasarlar verebiliyor. 5.5'te bile verebiliyor. Onlar bile büyük depremler. Çünkü 6.5, 5.5'un 30 kat daha büyük bir enerjisine sahip demektir.

Ama bu kol üzerindekiler de 7, 7.5 maksimum 8 büyüklüğüne depremler olabiliyor Kuzey Anadolu Fayı üzerinde bizim en tehlikeli fay zonlarımızdan bir tanesi. Bunun batı ucunda da Marmara ve İstanbul bulunuyor.

MALATYA TARAFI BELİRSİZLİĞİNİ KORUYOR

O taraftaki depremler çok sürecek. En az 1 yıl daha sürmesi gerekir. Yine Malatya özelinde, orada çok fazla deprem oluyor. Anakolun, Doğu Anadolu'nun biraz üzerinde bir aktivite var orada. Bunlar da onu gösteriyor ve 4'ün üzerine çıkan çok sayıda depremler var. Dolayısıyla özellikle Malatya bundan çok kaygı duyuyor, çok tedirgin oluyor 'Acaba bundan sonra daha büyük deprem gelir mi?' diye. Bunu söylemek gerçekten zor. Çünkü anakola paralel başka fay zonları da var. Buranın durumu da öyle.

TÜRKİYE’NİN EN TEHLİKE BÖLGELERİNDEN BİRİ MUĞLA…

Muğla bambaşka bir dünya. Türkiye'nin belki de en tehlikeli yerlerinden bir tanesi Muğla ve çevresi. Çünkü bizim sınırlarımızın dışında Girit ve Rodos'ta büyük depremler olabiliyor. 8'in üzerine çıkabilir. Tarihsel dönem içerisinde 9 büyüklüğünde depremler bile var. Bizim sınırlarımızda olmamasına karşın bu bölgeyi etkileyebilir.

Muğla bambaşka bir dünya. Türkiye'nin belki de en tehlikeli yerlerinden bir tanesi Muğla ve çevresi. Çünkü bizim sınırlarımızın dışında Girit ve Rodos'ta büyük depremler olabiliyor. 8'in üzerine çıkabilir. Tarihsel dönem içerisinde 9 büyüklüğünde depremler bile var. Bizim sınırlarımızda olmamasına karşın bu bölgeyi etkileyebilir."

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN