Türkiye'nin kader seçimi: Haydi sandığa

Türkiye'nin kader seçimi: Haydi sandığa

Türkiye, siyasi tarihinde ilk kez ikinci tur heyecanını yaşıyor. 60 milyondan fazla seçmen cumhurbaşkanını belirlemek üzere sandık başına gidiyor. 14 Mayıs’ta olduğu gibi yine yüksek katılımın beklendiği demokrasi şöleninde vatandaş sandığa iradesini yansıtacak, gelecek beş yılın istikameti çizilecek.

YURT DIŞINDA KATILIM ARTTI

Türkiye ilk kez ikinci tur oylamasında sandık başına gidiyor. 5 yıl boyunca görev yapacak cumhurbaşkanının belirleneceği seçimde Türkiye genelinde 191 bin sandık kuruldu. İkinci turda 18 yaşını dolduran 47 bin 523 gençle birlikte yurt içindeki seçmen sayısı 60 milyon 769 bini buldu. Yurt dışında şu ana dek 1 milyon 900 binden fazla vatandaş tercihini yaptı, böylece katılım oranı yüzde 52’den yüzde 55’e çıktı.

YARIŞ SIFIRDAN BAŞLIYOR

Seçmen, terör ithamlarına montaj videoların eklendiği 14 günlük süreç sonrası bugün tercihini yapacak. Tek pusulada Cumhur İttifakı adayı Erdoğan ile Millet İttifakı adayı Kılıçdaroğlu yarışacak. Erdoğan, katılımın yüzde 87 olduğu 14 Mayıs’ta rakibinden 2.5 milyon fazla oy aldı. Yeni vaatlerin sıralandığı, kampanyalarda strateji değişikliği yaşandığı ve farklı kesimlerden yapılan destek açıklamaları sonrası iki lider sil baştan oylanacak.

2805krt01a-tum.jpg

SON SOZ MİLLETIN

Türkiye 65 günlük 14 Mayıs ve 14 günlük 28 Mayıs seçim propagandaları sonrası 13’üncü Cumhurbaşkanı’nı belirlemek için sandık başında 191 bin 884 sandıkta Cumhur İttifakı adayı Recep Tayyip Erdoğan ve Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu 60 milyon 721 bin 745 seçmenin oyunu almak için yarışacak. Adaylar ve ittifak ortakları son ana kadar seçmene sandık çağrısı yaparken saat 08.00’de başlayacak ve saat 17.00’de sona erecek oy verme işlemi için güvenlik uyarısı yaptı.

Türkiye yurt dışı seçmenle birlikte 13’üncü Cumhurbaşkanı ile 28’inci Dünem’de görev yapacak vekilleri belirlemek için 14 Mayıs’ta sandığa gitti. Ancak Millet İttifakı cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhur İttifakı adayı Recep Tayyip Erdoğan ile ATA İttifakı adayı Sinan Oğan arasında geçen cumhurbaşkanlığı yarışı 14 mayıs’ta hiç bir aday yüzde 50’i aşamadığı için ikinci tura kaldı. Bugün yurt içinde 81 ilde 60 milyonu aşkın seçmen son sözü söylemek için ikinci tur sandığında oy kullanacak.

TEK PUSULA TEK ZARF

Türk siyasi tarihinde ilk kez yaşanacak olan cumhurbaşkanı seçimi ikinci tur oylaması için oy verme işlemi, Türkiye genelinde yarın saat 08.00 itibarıyla başlayıp 17.00’ye kadar sürecek. Oy verme işlemleri, saat 17.00’de sona erecek. Ancak saat 17.00’ye geldiği halde, sandık başında oylarını vermek üzere bekleyen seçmenler, başkan tarafından sayıldıktan sonra sırayla oylarını kullanacak. Türkiye’nin, 5 yıl boyunca görev yapacak cumhurbaşkanının belirleneceği seçim için ülke genelinde 973 ilçe, 1094 ilçe seçim kurulunda 191 binden fazla sandık kurulacak. Seçimde yarın yurt içinde 60 milyondan fazla seçmen oy kullanacak. Seçimde Cumhur İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan ile Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu yarışacak.

İLETİŞİM CİHAZI YASAK

Seçmenler, üzerinde Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası bulunan, kimliği tereddütsüz ortaya koyan, resimli, resmi nitelikteki belgelerden biriyle oy kullanabilecek. Seçmenin nerede oy kullanacağını gösteren seçmen bilgi kağıdının getirilmesi zorunlu olmayacak. Seçmen bilgi kağıdı kendisine ulaşmayanlar, nerede, hangi sandıkta oy kullanacağını Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) internet sitesinden öğrenebilecek. Cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla oy verme yerine girilmesi yasak olacak. Bu tür cihazlar, oy verme işlemi bittikten sonra iade edilmek üzere sandık kuruluna bırakılacak.

TAŞIMA SANDIK KULLANILACAK

Seçmen, oy pusulasındaki cumhurbaşkanı adaylarından Recep Tayyip Erdoğan veya Kemal Kılıçdaroğlu’nu tercih ettikten sonra oy pusulasını zarfa koyarak sandığa atacak. Oy verme işlemlerinin bitmesinin ardından kullanılan oyların sayım ve dökümü yapılacak. Hastalığı veya engeli sebebiyle yatağa bağımlı seçmenler için bu seçimde de seyyar sandıklar oluşturulacak. Bu seçmenler, seyyar sandıklarda oylarını kullanabilecek. Ayrıca, görme engelliler bu seçimde de ilk kez 14 Mayıs seçimlerinde uygulandığı gibi kendileri için hazırlanan şablonla oy kullanabilecek.

GÜMRÜKLERDE DE OY KULLNILACAK

Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı yaklaşık 3,5 milyon seçmen için, 73 ülke 151 temsilcilikte 167 noktada sandık kurulları oluşturuldu. Yurt dışı temsilciliklerindeki oy verme işlemi 24 Mayıs’ta sona erdi. Bulunduğu ülkede belirlenen sürede oy kullanamayanların gümrük kapılarında oy verme işlemleri, yarın saat 17.00’ye kadar sürecek.

Yurt dışında kullanılan oy pusulaları, uçaklar ve diplomatik kuryelerle Türkiye’ye getirildi. Ankara ATO Congresium’daki Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulu’nda saklanan oylar, yarın tüm yurtta oy verme işleminin tamamlanmasının ardından diğer oylarla eş zamanlı açılarak sayılmaya başlanacak.

PARTİ ROZETİ AMBLEM YASAK

Kapalı oy verme yerleri, oyların gizliliğini ve seçmenlerin oylarını tam bir serbestlik içinde vermelerini sağlayacak, dışarıdan içerisinin gözetlenmesine imkan bırakmayacak şekilde olacak. Sandık başında görevli partili kurul üyeleri, adaylar ve gözlemciler (müşahitler), rozet, amblem veya partisini belirtir herhangi bir işaret taşımayacak. Sandık kurulu başkan ve üyeleri, göreve başlamadan önce ilk önce sandık başında bulunanlar önünde ant içecek ve sandığın boş olduğunu kontrol edecek. Sandık alanında düzeni, sandık kurulu başkanı sağlayacak. Başkan, düzeni bozmaya yeltenenleri uyaracak, uyarıyı dinlemeyenleri sandık alanı dışına çıkarabilecek. Sandık alanında alınacak tedbirler, seçmenlerin sandık başı işlemlerini izlemelerini engelleyecek nitelikte olamayacak. Oy verme işlemi sırasında gebeler, hastalar, engelliler ve yaşlılara öncelik tanınacak. Sandık başında seçmene, vereceği oy hakkında hiç kimse müdahale, telkin ve tavsiyede bulunamayacak. Seçmenler, oylarını kullandıktan sonra sandık başından ayrılacaklar.

SONUÇLAR İÇİN İLK HABER SAAT 21.00’DE

Seçim yasakları kapsamında saat 06.00’dan 24.00’e kadar alkollü içki satılamayacak, içkili ve umumi yerlerde alkollü içki verilmesi ve içilmesi yasak olacak. Eğlence yerleri oy verme süresince kapalı kalacak, eğlence yeri niteliğindeki lokantalarda da yalnızca yemek verilebilecek. Seçim yasaklarına ve belirtilen kurallara uyulmak şartıyla yarın saat 18.00’den sonra düğün yapılabilecek. Emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka kimse silah taşıyamayacak. Radyolar ve her türlü yayın organlarınca seçim günü saat 18.00’e kadar seçim ve seçim sonuçlarıyla ilgili haber, tahmin ve yorum yapılamayacak. Radyolarda ve her türlü yayın organlarında 18.00-21.00 saatleri arasında ancak YSK tarafından seçim ile ilgili verilecek haber ve tebliğler yayımlanabilecek. Seçim günü bütün yayınlar saat 21.00’den sonra serbest olacak, ancak YSK tarafından gerek görülmesi halinde saat 21.00’den önce de yayınların serbest bırakılmasına karar verilebilecek.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN