Türkler üretti herkes kıskandı! Yakında herkes Türkiye’nin kapısını çalacak! Yunanistan ve Ortadoğu’dan talep yağıyor

Türkler üretti herkes kıskandı! Yakında herkes Türkiye’nin kapısını çalacak! Yunanistan ve Ortadoğu’dan talep yağıyor

Dünyada gelişen teknoloji ile birlikte yapılan araştırmalar farklı sonuçları da ortaya çıkarıyor. Sağlıksız olduğu bilinen ve tüketimini minimum seviyede olması gerektiği belirtilen şekere daha sağlıklı bir alternatif geliyor. Sağlıklı beslenenler sevinçten havalara uçacak. İşte tüm detaylar…

Sağlıklı beslenme üzerine yapılan araştırmalar gıda teknolojileri açısından da büyük bir önem teşkil ediyor. Türkiye'de yeni bir trend olarak üretime geçen toz bal şekerin yerini alıyor. Gıda üretiminde kullanılan toz balın yurt dışına ihracatı da gündemde yer alan konu başlıkları arasında görülüyor.

GIDA SANAYİNİN YENİ GÖZDESİ

Tüketiminin minimum seviyede olması gerektiği belirtilen ve yerine sağlıklı alternatiflerin tüketilmesi gerektiği belirtilen ürünler arasında yer alan şeker yerine artık toz ballar kullanılacak. Kek, gofret, çikolata, dondurma gibi ürünlerin üretiminde kullanılmaya başlanacak olan toz balın gelecekte ekmek içerisinde de kullanılabileceği belirtildi.

Çok yakında çay ve kahveye şeker yerine 'toz bal' atacağız - FİRMA - Refleks Gazetesi

Ekonomim yazarı Sadi Özdemir'e konuşan toz bal üreticisi Anavarza balın yöneticileri, gıda sanayinde kullanılan toz balın yakında evlerde çaya ve kahveye eklenmek üzere üretileceğini de açıkladı. Özdemir, şeker yerine kullanılacak olan toz balın Yunanistan ve Ortadoğu’dan da talep gördüğünü belirtti.

ÇİN'DEN SONRA 2. SIRADA

Anavarza Bal CEO’su Can Sezen ve İşletme Müdürü Burcu Sezen, Türkiye'nin Çin'den sonra en fazla bal üretimi yapan ülke olduğunu belirtti. Arıcıların hasat döneminin başladığını söyleyen Sezen, Kasım ayına kadar devam eden bir süreç olduğunu vurguladı. Anavarza Bal olarak üretimin Kozan bölgesinde yapıldığını işaret eden Sezen, Türkiye'de en fazla bal üretimi yapılan ilçe olduğunu da söyledi.

KARAKOVAN SÜZME BAL 500 GR - Mapa Kuruyemiş Malatya Pazarı

Türkiye'de yıllık 115.000 ton bal üretimi yapılırken Kozan'da yıllık 4. 800 ton bal üretimi yapılmaktadır. İl bazında bal şampiyonunun 19.000 ton ile Ordu olduğunu dile getiren Sezen, 2. sırada 16.000 ton ile Muğla olduğunu belirtti. Sezen, “Adana’da narenciye çiçeği, Malatya’da üçgül ve keven, Muğla’da çam balı, Şanlıurfa’da pamuk, Kayseri’de keven ve kekik balları olur. Ülke genelinde yaklaşık 100 bin arıcı ailemiz vardır. Türkiye’de yaklaşık 500 farklı ballı endemik bitki vardır ama şu ana kadar bunların 20 kadarının balı üretilebiliyor. En etkili antioksidan özelliğine sahip ballar ise meşe ve kestane ballarıdır. Balda kovan verimliliği son yıllarda maalesef düştü.” dedi.

Türkiye'de 17 kilo olan bal verimliliğinin 12 kiloya kadar gerilediğini dile getiren Sezen, ABD gibi gelişmiş tarım ülkelerinde çiftçilerin arıcıları tarlalarına ve bahçelerine davet ettiğini de söyledi. Arıların Bitkilerde döllenmeyi arttırdığını ve tarlada bahçedeki verimi %50 kadar yükselttiğini belirten Sezen, bizde çiftçilerin çoğunlukla arıcıları kovduğunu vurguladı. Arıcılığın yalnızca bal üretimi ile sınırlı kalmadığını işaret eden Sezen tarımsal üretimi de ciddi boyutta arttırdığının altını çizdi.

Honey Powder Health Benefits & Recipe | Organic Facts

YAKINDA İHRACATA GEÇİLECEK

Can Sezen babası Süleyman Sezen'in yıllar önce gerekli yatırımları yapıp üreteceğiz dediği toz bal konusunda önemli adımlar atıldığını belirterek şu açıklamalarda bulundu:

“Yaklaşık 5 yıldır düzenli olarak üretiyoruz ve şu anda ciromuzun yüzde 10’unu toz baldan elde ediyoruz. Gıda sanayicilerimiz bu ürünü ithal ediyordu ve bizden talepte bulunmuşlardı. Biz de gerekli yatırımları yaptık ve Türkiye’de ilk üretimleri gerçekleştirdik. Şu anda büyük gıda sanayicilerimiz bazı ürün gruplarında şeker yerine yoğun olarak kullanıyorlar. Örneğin, keklerde, gofret, çikolata, dondurma, cips ve soslarda kullanılıyor. Yakın gelecekte ekmekte de kullanılacak. Çay, kahvede de şeker yerine toz bal geçebilir. Biz şimdi son tüketicinin kullanabileceği toz bal ürünleri de geliştiriyoruz. İhracatına henüz başlamadık ama Yunanistan’dan ve bazı Ortadoğu ülkelerinden talepler geldi. Görüşmeler yapıldı, yakın zamanda başlayabiliriz. Özellikle çocuklar için yine Türkiye’de ilk kez ürettiğimiz ‘krem bal’ da başarılı ve sağlıklı bir ürün olarak kökleşti, tüketimi de sürekli artıyor.’"

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN