Üniversite sınav puanında neden kesinti yapılır? Üniversite sınav puan kaybı oranı

Üniversite sınav puanında neden kesinti yapılır?  Üniversite sınav puan kaybı oranı

Üniversite tercihi yapan ve tercih sonucunda bir üniversiteye yerleşen öğrencilerin kayıt yaptırmaması durumunda ne olacağı merak ediliyor. Üniversite tercihi tutan ve gitmeyen öğrencilerden puan kırılıp kırılmadığı araştırılıyor. İşte merak edilen konu hakkındaki tüm detaylar…

Her yıl milyonlarca öğrenci üniversite sınavına girmektedir. Sınav sonucunun açıklanması ile birlikte tercih süreci başlar. Kimi öğrenciler istedikleri bölüme yerleşirken kimileri de istedikleri tercihi tutturamamaktadır. Üniversite tercihi yapan ve yaptığı tercihlerden birine yerleşen öğrencilerin kayıt yaptırmaması durumunda puan kırılıp kırılmadığı merak ediliyor.İşte merak edilen konu hakkındaki tüm detaylar…

PUAN KAYBINI KİMLER YAŞAR?

Üniversite sınavına giren ancak puanını beğenmeyen adayların tercih yapmaması durumunda hiçbir sıkıntı yaşanmaz. Tercih yapmayan öğrenciler bir sonraki yıl sınava katıldıklarında puan kaybı yaşamaz.Ancak bazı öğrenciler tercihlerini tuttururken bölümü beğenmediği için tekrar sınava hazırlanmayı tercih eder. Bu şekilde tercihini tutturan ancak üniversiteye gitmeyen öğrencilerin doldurduğu kontenjan sayıları sıkıntı yaratmaktadır. Bölümde oluşan 1 kişilik kontenjan boşluğuna başka öğrenci yerleşemedi için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yeni önlemler alındı. Bu kapsamda tercihini tutturan ve okula gitmeyen öğrencilerin bir sonraki sene sınava girmesi durumunda sınav puanında kesinti yapılır.

Ancak bu uygulama sadece bir sene geçerlidir. Yerleştirme sürecinde tercihi tuttuğu halde yerleşemeyen öğrencilerdenilk sene puan düşse de ikinci sene bu sıkıntıyı yaşamaz.

HANGİ DURUMLARDA PUAN KAYBI YAŞANIR?

Üniversite sınav puanında hangi durumlarda kesinti yapıldığı merak ediliyor. Puan kaybı yaşanan durumlar şu şekildedir:

Tercih yaptığı bölüme yerleşen ancak gitmekten vazgeçildiği durumunda,

Tercih yaptığı bölümü kazanan ve okula giden öğrencilerin ertesi sene tekrar sınava girmesi durumunda,

Açıköğretim kazanıldığı halde gidilmemesi durumunda,

Yetenek sınavı başarılı olarak sonuçlanan öğrencilerin kayıt yaptırması ya da yaptırmaması durumunda bir değişiklik göstermeden ertesi sene sınava girmesi durumunda puan kaybı görülür.

üniversite sınavı puan kesintisi

HANGİ DURUMLARDA PUAN KAYBI YAŞANMAZ?

Üniversite sınavında puan kesintisi olmayacak durumlar şu şekildedir:

Tercih yapan adayları tercihlerinin tutmaması durumunda,

Katıldıktan sonra 2 yıllık açıköğretim kazanan ama gitmekten vazgeçen öğrencilerden,

Sınavı kazanan tercih yapan ve açık öğretimde 4 yıllık kazanan fakat kayıt yaptırmayan öğrencilerden,

Meslek lise mezunu olarak sınavsız geçiş hakkınızı kullanarak 2 yıllık kazandığınız halde gitmeyen öğrencilerden,

Sınavı da tercihi de kazandınız fakat lise diplomasını alamadığınız zaman puanınız ertesi sene düşmez. Fakat bu durumu ÖSYM’ye bildirilmesi gerekir.

PUAN KAYBI NE KADAR OLUR?

Puan kaybı sistemi sadece bir yıl uygulanmaktadır. Puan kaybı durumunda ÖSYM öğrencilerin okul puanının %50’sini kesmektedir. Ancak adayların sınavdan aldığı puanlar üzerinde bir kesinti yapılmaz. Sadece bir kerelik okul puanı kesintisi yapılmaktadır.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN