Ünlü ekonomistten korkutan tablo! Dolar öyle bir rakama çıkacak mı, yerel seçime kadar...

Ünlü ekonomistten korkutan tablo! Dolar öyle bir rakama çıkacak mı, yerel seçime kadar...

Ekonomist Mustafa Sönmez, doların yükselmesinin doğuracağı sonuçları açıkladı. Sönmez, iç piyasanın daralması sonucu işçi çıkarmaların başlayacağını öngördü. İşte detaylar...

Yeni ekonomi politikaları ve piyasalardaki güvensizlik ortamına dikkat çeken ekonomist Mustafa Sönmez, son bir haftada Türk lirası karşısında yüzde 10 değer kazanan ABD dolarının önümüzdeki hafta 24-25 TL seviyesine ulaşabileceğini söyledi.

Yabancı yatırımcıları çekmek için artan faiz politikasının iç piyasada daralmaya neden olabileceğine işaret eden Sönmez, "Artan dolar ve faiz maliyetleri ve enflasyonu yükseltir. Gelirler enflasyonun gerisinde kalırken, işsizlik de eklenince ağır bir geçim sorunu ortaya çıkar. Bütçe açığını daraltmak kaçınılmaz bir operasyondur" dedi.

DOLAR NE KADAR OLACAK? DOLAR YÜKSELİR Mİ?

Ekonomist Mustafa Sönmez'in sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar şöyle:

"Bir haftada %10 artan dolar, önümüzdeki hafta 24-25 TL'yi görür. Yabancıları iştahlandırır. İçeride de TL faizleri artırılmalıdır ki gelsinler. Faizler artarken kredi faizleri yükselir, piyasa buz keser. Bankalar kredileri geri toplamakta zorlanır, yatırım başlamaz, iç piyasa daralır.

Talep düşünce buna dayanamayan firmalar işçi çıkarmaya başlar. Artmış dolar ve faiz, maliyetleri, enflasyonu yükseltir. Gelirler, enflasyonun gerisinde kalınca, bir de işsizlik eklenince ağır bir geçim sorunu yeniden boy atar. Bütçe açığını daraltmak, kaçınılmaz bir operasyondur.

Bütçe açığı karşısında yeni vergiler gelir, sosyal harcamalar kısılır. Erdoğan, Şimşek'i bu operasyon için görevlendirdi ve yerel seçimlere 2-3 ay kalana kadar bu kara kış hüküm sürecektir. Kitlelerin yapacakları şey, partilerini 'adam' etmek, sokakta, sendikada örgütlenmektir.

Bu ağır operasyon, seçim öncesinde halı altına itilmişti, bugün bir mecburiyet. Olacaklara seyirce kalınırsa, herkese ağır bir ekonomik ve siyasi tokada dönüşür. Direniş bugünden örgütlenirse, 2024 yerel seçimleri için anlamlı bir yığınağa dönüşür, Saray rejiminin ömrünü kısaltır."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN