Uzmanlar ev sahibi-kiracı krizine yeni formülü yorumladı: Arabulucu çare olmaz, enflasyon düşmeli

Uzmanlar ev sahibi-kiracı krizine yeni formülü yorumladı: Arabulucu çare olmaz, enflasyon düşmeli

Giderek büyüyen kira krizine karşı iktidar, çözüm olarak arabuluculuk sistemini zorunlu hale getirdi. Eylülden itibaren başlayacak uygulamayla ilgili konuşan uzmanlar, arabuluculuğun da "çare olmayacağını" söyleyerek, asıl kalıcı çözümün, enflasyonun düşürülmesi olduğunu vurguluyor.

Aniden fahiş yükselen konut ve kira fiyatları nedeniyle ev sahibi ile kiracılar arasındaki kriz büyürken, sorunun çözümü için iktidarın zorunlu hale getirdiği arabuluculuk sistemi 1 Eylül’de başlıyor. Sektör temsilcilerine göre ise bu sistem de sorunu çözemeyecek.

'KİRA TAHLİYE DAVALARINDA BAŞARILI OLMAZ'

Cumhuriyet'ten Gökhan Kam'ın haberine göre; kiracı ve mal sahibi arasındaki ilişkinin Cumhuriyet tarihinin en kötü döneminde olduğunu belirten Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz, şunları söyledi:

“Arabulucuk kurumu tarafların son bir defa bir araya getirilmesi üzerine kurulu. Mal sahibi açısından üç sene beklemek, kiracı açısından üç sene sonra geriye dönük olarak farkları toplu ödemek gibi bir takım sıkıntılar nedeniyle kira tespit davalarının başarı şansını daha yüksek görüyorum. Kira tahliye davalarında ise başarı oluşturacağına çok inanmıyorum. Arabuluculuk öncesinde de iki taraf birbirlerini tüketmiş oluyor.”

1-009.jpgAli Güvenç Kiraz

'ASIL ÇÖZÜM ENFLASYONUN DÜŞMESİ'

Kira uyuşmazlıklarında kalıcı çözümün yüksek enflasyonun kalıcı olarak düşmesi ve kira ücretlerinin stabil hale gelmesiyle sağlanacağını söyleyen Gayrimenkul Uzmanı Avukat Sinan Keskin, şu ifadeleri kullandı:

"Taraflar, arabuluculuğun sonuçsuz kalması durumunda dava yoluna gidebilirler. Şimdiye kadar arabuluculuk yapmış olduğum davalarda sadece yüzde 15’i mahkemeye taşınmadan sonlandı. Kiralara ilişkin arabuluculuk uygulamasında da benzer oranlarda kira ihtilaflarının çözüme kavuşabileceğini düşünüyorum.

Arabuluculuk uygulamasının kısmen de olsa mahkemelerdeki yükü hafifleteceğini ancak bunun yine de bir çözüm olmayacağı kanaatindeyim.
Kalıcı çözüm ise Türkiye’de yaşanan yüksek enflasyonun kalıcı olarak düşürülmesi, konutta arz talep dengesinin sağlanması ve bu bağlamda kira ücretlerinin stabil hale gelerek, ev sahibi ve kiracı arasında artık husumete varan ihtilafların yargıya taşınmadan son bulmasıdır."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (4)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
4 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN