Yaşlı hastaya eziyet eden sağlıkçılara 3'er yıl meslekten men

İstanbul Ataşehir’de özel bir hastanede sağlık çalışanları yoğun bakımda yatan yaşlı kadını korkutarak üstüne para saçmıştı. Görüntülerin ortaya çıkmasının ardından personellerin görevine son verilmişti. Olayla ilgili başlatılan soruşturmada yaşlı kadına eziyet eden personellere 3'er yıl meslekten men cezası verildi.

İstanbul Ataşehir’de bulunan özel hastane personellerinin yoğun bakımda yatan ve konuşamayan yaşlı kadına yaptıkları skandal hakaretler kameralar tarafından kaydedilmişti. Yaşlı hastaya kötü muamelede bulunan sağlık çalışanları 3'er yıl meslekten men edildi. Sağlık Bakanlığınca yapılan açıklamada, ilgili sağlık çalışanlarının 3'er yıl meslekten men edildiği ve tekrar mesleğe dönebilmelerinin ise 18 aylık mesleki ve etik eğitime tabi tutulmadan mümkün olmadığı belirtildi.

Yapılan açıklamada, "5 Ekim 2022 tarihinde sosyal medyada yayımlanan ve Bayındır İçerenköy Hastanesi yoğun bakım servisinde çekildiği anlaşılan görüntüler üzerine, Sağlık Bakanlığı hemen harekete geçmiş ve aynı gün ilgili hastanede inceleme başlatmış, hastanenin faaliyetleri geçici olarak durdurulmuştu. Olayda adı geçen 7 sağlık meslek mensubu hakkında adli ve idari soruşturma başlatılmış olup; 7 kişiden dördünün tutuklu, üçünün ise adli kontrol şartıyla tutuksuz olarak ceza yargılamaları devam etmektedir. İdari soruşturma sürecinde Sağlık Meslekleri Kuruluna intikal eden dosya 19 Ekim 2022 tarihinde görüşülerek karara bağlanmış ve ilgililer 3'er yıl meslekten men edilmiştir. Tekrar mesleğe dönebilmeleri ise 18 aylık mesleki ve etik eğitime tabi tutulmadan mümkün değildir" denildi.

Açıklamanın devamında ise şu ifadelere yer verildi:

"Bu kararın, geçerli mevzuat çerçevesinde Sağlık Meslekleri Kurulu tarafından verilmesi mümkün en ağır yaptırım olduğu bilinmelidir. Kurulun aldığı bu kararlar, sadece meslek icrası yönüyle ilgili olup, adli süreçten bağımsızdır. Mahkemedeki ceza yargılaması sonucunda, ilgililerin işledikleri suçlara mukabil cezaları alacaklarından kuşku yoktur. Sağlık Bakanlığı soruşturmayı yürütürken, başta yoğun bakım hizmetleri olmak üzere, söz konusu hastanedeki tüm süreçleri inceleyip denetlemiştir. İncelemeler sonucunda sorumlu bulunan Mesul Müdür görevinden alınmıştır. Hastanenin 2 Kasım 2022 tarihi itibarıyla, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından görevlendirilen bir Kurulun gözetiminde olmak şartıyla hizmet vermeye devam etmesine müsaade edilmiştir."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (2)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
2 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN