65 yaş aylığı 2023’te ne kadar olacak? Asgari ücrete yüzde 30, 40 ve 50 zam gelirse 65 yaş aylığı ne kadar zamlanacak? 65 yaş maaşı ocak zammı

65 yaş aylığı 2023’te ne kadar olacak? Asgari ücrete yüzde 30, 40 ve 50 zam gelirse 65 yaş aylığı ne kadar zamlanacak? 65 yaş maaşı ocak zammı

Asgari ücrete gelecek zam ile birçok kişinin maaşı da değişecek. Yaşlılık aylığı da asgari ücretten etkilenerek değişecek maaşlar arasında yer alıyor. Peki, 65 yaş aylığı olarak bilinen yaşlılık aylığı ne kadar olacak? Yaşlılık aylığına ne kadar zam gelecek? İşte, merak edilen soruların yanıtı...

65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun'a göre verilen maaştan yararlanmak isteyenlerin ikamet ettikleri ilçede bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları'na başvuru yapması gerekiyor. 65 yaş aylığı, 65 yaşını dolduran, herhangi bir sosyal güvencesi olmayan ve muhtaç olduğu kanıtlanan T.C vatandaşlarına verilmektedir.

YENİ YILDA 65 YAŞ AYLIĞINA NE KADAR ZAM GELECEK?

Şuan 65 yaş maaşı 1.684 TL. Asgari ücrete %30 zam geldiğinde 2.189 TL, %40 zam geldiğinde 2.357 TL, %50 zam geldiğinde de 2.526 TL olacak.

65 AYLIĞI KİMLERİ KAPSIYOR?

- 65 yaşını tamamlayan,

- Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan geliri ya da aylığı olmayan,

- SGK'ya prim ödemesi yapmayan,

- 2022 sayısı Kanunda belirtilmiş olan muhtaçlık sınırından daha az gelire sahip ve bu durumu Valilik ile Kaymakamlık tarafından belirlenen herkes 65 yaş maaşına başvuruda bulunabilir.

65 YAŞ AYLIĞI BAŞVURULARI NEREDEN YAPILIYOR?

65 yaş aylığına başvurmak için şu adımlar uygulanır:

- Valilik ya da Kaymakamlıklara bağlı defterdarlık ya da mal müdürlükleri üzerinden başvuru evrakı alınmalı,

- İl ya da ilçe idare kurulunca verilmiş olan muhtaçlık belgesi alınmalı,

- Toplanan belgeler SGK - Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü'ne verilmeli,

- SGK tarafından verilen belgeler incelendiğinde kişinin yaşlılık aylığı alıp alamayacağı belirlenir.

 65 yaş aylığı ne kadar

YAŞLILIK MAAŞI NE ZAMAN BAĞLANIYOR?

Maaş bağlama islemi, Mal Müdürlükleri ile Defterdarlıklarca bütün belgelerin genel müdürlüğe eksik olmadan teslim edilmesiyle yapılıyor. Eksik bilgiler olduğunda, yapılacak yazışmalardan dolayı aylık bağlanması uzun sürebilir.

- İlk ödemeler, Ziraat Bankası'ndan diğer ödemeler de PTT üzerinden yapılır.

- 2022 sayılı Kanuna göre yapılan aylık ödemesi bir hizmet ya da prim karşılığında olmayıp sosyal yardım içindir. Yaşlılık maaşı Mart, Haziran, Eylül ve Aralık olacak şekilde 3'er aylık dönemlerde ödeniyor.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN