'Alıntı' denilen İnci Taneleri ve Gönül Yarası'yla bir benzerlik daha

'Alıntı' denilen İnci Taneleri ve Gönül Yarası'yla bir benzerlik daha

20 yıl önce çekilen "Gönül Yarası" filmi ile "aşırı benzerlikler" içeren "İnci Taneleri" dizisi arasındaki ilişki daha da derinleşiyor. Yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkan yeni bir detay, her iki yapımın da çekildiği otelin aynı olduğunu gösterdi.

Yılmaz Erdoğan'ın kaleme aldığı ve büyük ilgi gören "İnci Taneleri" adlı dizinin senaryosunun, 2004 yapımı "Gönül Yarası" filminden alıntı olduğu iddiası gündeme geldi. Youtube'da dizi ve film eleştirileri yapan Murat Soner, "İnci Taneleri" ve "Gönül Yarası" arasında benzerlikler olduğunu öne sürdü ve bu durumun "İnci Taneleri"nin aslında bir uyarlama olabileceği ihtimalini gündeme getirdi. Ancak, dizinin hiçbir yerinde resmi bir uyarlama veya esinlenme ibaresinin yer almadığına dikkat çekti.

Yapılan araştırmalar sonucunda, "İnci Taneleri"nin çekildiği otelin, 2004 yılı yapımı "Gönül Yarası" filminde kullanılan otelle aynı olduğu ortaya çıktı. İstanbul Küçükpazar'da bulunan Fındık Palas adlı otel, hem "İnci Taneleri" dizisinde hem de "Gönül Yarası" filminde yer almıştı. Ancak dizi ve filmin yapımcıları tarafından bu benzerliklere ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

İki yapımda da gözlemlenen benzerlikler arasında karakterlerin ve hikayenin paralellik göstermesi dikkat çekti. Örneğin, Dilber'in pavyonda çalışması ve eski kocasından kaçması gibi detaylar, "İnci Taneleri"nde Hazar Ergüçlü'nün canlandırdığı karakterle, "Gönül Yarası"nda Meltem Cumbul'un canlandırdığı karakter arasında benzerlikler taşıyor. Ayrıca, her iki yapımda da öğretmen karakterlerin bulunması ve eczacı karakterlerinin yer alması da dikkat çekici detaylar arasında yer aldı.

Yılmaz Erdoğan'ın "İnci Taneleri" dizisi ile Yavuz Turgul'un "Gönül Yarası" filmi arasındaki bu benzerlikler, izleyicilerin ve eleştirmenlerin dikkatini çekmeye devam ediyor. Henüz yapımcılar veya senaristler tarafından bu konuya ilişkin resmi bir açıklama yapılmaması, tartışmaların sürmesine neden oluyor.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN